Kabuksuz Salyangoz yani namı değer Sümüklü Böcek Yaşam Alanı,Tür bilgisi,Nasıl bakilır,Zararı varmıdır...?

yusuf35

Yumurta
Üye
Selamlar dün orman yolundan kardeşim ile birlikte gelirken sümüklü böceklere rastladık ve daha önce görmediğimiz bir tür olduğu için alıp besleme kararı aldık şuanlık kapalı plastik bir kapta duruyorlar ve 2 taneler bugün20240411_211128.jpg20240411_211125.jpg20240411_211111.jpg20240411_211100.jpg20240411_211050.jpg plastik kabın zeminine toprak, ot,dal ve çiçek koydum ve nemlendirdim toprakla birlikte karınca ve sanırsam çiyan yavrusu da gelmiş, birlikte yaşarlarmı? Nasıl bir yol izlenmeli kapalı ortamda oksijen sıkıntısı çekerlermi ?Ne ile beslenir ne sure ile temizlenmesi gerekir? Daha önceden deneyimi olan arkadaşlar varsa bilgilendirebilirmi ?Internette bu konuyla ilgili fazla bilgi yok genelde kurtulmak için yazılar paylaşılmış.20240411_211203.jpg

Almuud

Yumurta
Üye
Ben dahil birçok bitki bakan kişinin amacı bu zararlıdan kurtulmakken, siz birde besliyorsunuz : ) Sadece şaka yanlış anlamayın
Beslemesi afrika dev salyangozundan çok farklı olmayacaktır diye düşünüyorum (yanlışsa düzeltin lütfen). Çıyan ve karıncayı çıkarabilirseniz iyi olur bence. Bence çok temas etmeyin bile canlıya, daha önce konuşulmuştu sanırım bir takım parazitik şeyler bulaşması riski olabilirmiş. Böyle canlılarda en iyi yol deneme yanılma yoludur...

Deneyimlerinizi bekliyoruz, iyi forumlar dilerim

DorukBey

Larva
Üye
Ben çok önermiyorum beslemeni yapıları gereği parazitlerin üzerinde bulunması çok olası. Temas edilmesi önerilmez temas eden bölge güzelce yıkanmalı kendine zarar verebilirsin. Bence yavru bir dev afrika salyangozu edin çok daha keyifle besleyeceksindir.

Vedad

İşçi Karınca
Üye
Aynı şekilde bende bu tarz canlıların beslenmemesi taraftarıyım. Ayrıca nem gereksinimi yüksek olan bir canlı, ilerleyen zamanlarda küf oluşumu olacaktır.

yusuf35

Yumurta
Üye
Aynı şekilde bende bu tarz canlıların beslenmemesi taraftarıyım. Ayrıca nem gereksinimi yüksek olan bir canlı, ilerleyen zamanlarda küf oluşumu olacaktır.
Nerde küf olacak plastik kabın içindemi bence incelenebilir enteresan bir canlı.

yusuf35

Yumurta
Üye
Ben dahil birçok bitki bakan kişinin amacı bu zararlıdan kurtulmakken, siz birde besliyorsunuz : ) Sadece şaka yanlış anlamayın
Beslemesi afrika dev salyangozundan çok farklı olmayacaktır diye düşünüyorum (yanlışsa düzeltin lütfen). Çıyan ve karıncayı çıkarabilirseniz iyi olur bence. Bence çok temas etmeyin bile canlıya, daha önce konuşulmuştu sanırım bir takım parazitik şeyler bulaşması riski olabilirmiş. Böyle canlılarda en iyi yol deneme yanılma yoludur...

Deneyimlerinizi bekliyoruz, iyi forumlar dilerim
hahaha daha dün 1 bugün 2 oksijensiz ortamda yaşayabilirmi ki acaba bu canlılar.Temas konusuna gelirsek temas etmedim ve etmem tabiki.Bakalım ne olucak durum .

yusuf35

Yumurta
Üye
Ben çok önermiyorum beslemeni yapıları gereği parazitlerin üzerinde bulunması çok olası. Temas edilmesi önerilmez temas eden bölge güzelce yıkanmalı kendine zarar verebilirsin. Bence yavru bir dev afrika salyangozu edin çok daha keyifle besleyeceksindir.
Temas etmedim ve etmem diye düşünüyorum ayrıca illa salyangoz besliyim diyip de aldigim bir canli değil sadece yolda karşıma çikti tabi deneyim olmayinca bi post atayim dedim.

Vedad

İşçi Karınca
Üye
Canlının yaşam alanına koyduğunuz dallarda bir süre sonra küf oluşacaktır. Çiçek bir süre sonra çürüyecek. Bunları cıkarmanız daha doğru. Ayriyetten havalandırma delikleri açarakta bu sorunların önüne geçebilirsiniz. Toprağı hindistan cevizi torfu (cocopeat) ile değiştirirseniz toprakta da zararlı oluşumların önüne geçmiş olursunuz. Bunları yaparsanız Daha sağlıklı gözlem yapabilirsiniz.