İlhan'ın günlüğü

ilhan775

Yumurta
Üye
Selamlar, karıncalarımın gelişimini aktarmak ve hata yaparsam sizlerden tavsiye alabilmek için günlük tutmaya karar verdim.Hobiye 5 6 yıl önce başlayıp bırakmıştım bu sezon tekrardan başladım. Bu günlükte bu türleri tutmayı düşünüyorum:

*Cataglyphis nodus
*Messor sp.
*Tapinoma sp.
*Lepisiota sp.
*Pheidole pallidula
*Pheidole megacephala ya da pavra
*Aphaenogaster splendida
*Canponotus baldacci
*Camponotus sp.
*Formica cuniculeria

~•~ Cataglyphis nodus
Bulunma tarihi : 19.06.2023
Yaklaşık 30 işçisi, 40 tane kozasi, 20ye yakın larva ve 30-40 tane yumurtası bulunuyor. Hergün veya 2 günde bir orta boylu un kurdu atıyorum larvaların durumuna göre. Şuan en sevdiğim kolonim, izlemesi ayrı beslemesi ayrı keyifli.

16913504354907024322030351320534.jpg
16913504859787208957986652849831.jpg
16913505064093584209642349799161.jpg
1691350546745703801911268248226.jpg
16913505642697955651991175592372.jpg
16913505791945705464635636913255.jpg

~•~ Messor sp.
Bulunma tarihi : 21.03.2023
50 - 60 işçili, 15- 20 civarında pupası ve larvasi var. Tohumlar hep önlerinde olsa da 2 günde bir un kurdu vermeye çalışıyorum. Yakında majör olduğunu düşündüğüm pupalar çıkacak.
16913506674163265376578023852139.jpg
16913506932064804050832704121607.jpg
16913507231003638503187658552016.jpg
16913507328657693052317463599298.jpg

ilhan775

Yumurta
Üye
~•~ Tapinoma sp.
Bulunma tarihi: 12.06.2023
30 işçili az miktarda pupa ve larvası var. Her gün şekerli su veriyorum, 3günde bir de un kurdu veriyorum. Yakında outworld bağlayacağım çünkü beslemesi zorlaştı artık. Hızlı gelişen bi tür, şekerli su içmelerini izlemek çok zevkli. IMG_20230806_224023_758.jpg
IMG_20230806_224047_391.jpg

~•~ Lepisiota sp.
Bulunma tarihi: bilinmiyor
20den fazla işçisi baya bi de larva ve kozası var, tapinomalar gibi hizli gelişen bi tür. Şekerli suya tapinomalar kadar ilgili değiller o yüzden şekerli suyu 2 günde bir un kurdunu 3 günde bir veriyorum. Şekerli su içince abdomenleri çok güzel oluyor bulursanız bakmanızı tavsiye ederim.
IMG_20230806_224121_849.jpg
IMG_20230806_224148_864.jpg

~•~Pheidole pallidula (multiqueen)
Bulunma tarihi : 20.07.2023
Pallidula olduğunu düşünüyorum ama emin değilim.
Şuan 15 - 20ye yakın larvaları var, pupa var mı emin değilim.
IMG_20230806_224309_904.jpg
IMG_20230806_224340_440.jpg

~•~ Pheidole sp.
Bulunma tarihi: 23.07.2023
Megacephala veya pavra olduğunu düşünüyorum.
Baya bi yumurtasi var birkaç tane de larvası var galiba. Çok küçük bir kraliçe 0.4- 0.5cm civarındadır.
IMG_20230806_224552_899.jpg
IMG_20230806_224610_031.jpg

ilhan775

Yumurta
Üye
~•~ Aphaenogaster splendida
Bulunma tarihi: 11.07.2023
Çok çabuk yumurtalarını yiyen bir tür olduğu için şuan eski fotoğraflarını kullanacağım. Uzun bi süredir yumurtalarının larva olmasını bekliyorum ancak en ufak bir harekette yumurtalarını yiyor. Pek umutlu değilim ama bakmaya devam edeceğim.
IMG_20230727_172120_255.jpg
IMG_20230727_172141_620.jpg

~•~ Camponotus baldacci
Bulunma tarihi: 30.07.2023
Şuanlık 4 5 yumurtası var. Güzel renkleri olan bi tür ve baya da büyük bir kraliçe.
IMG_20230730_225108_442.jpg
IMG_20230730_224936_179.jpg
IMG_20230730_225146_256.jpg

~•~Camponotus sp.
Bu da baldacci olabilir diye düşünüyorum ancak görünüşleri farklı o yüzden sp. olarak kalsın şimdilik. Bu kraliçenin de 5-6 yumurtası var. Desen olarak çok güzel gözülen bi kraliçe.
IMG_20230723_121421_875.jpg
IMG_20230723_121455_591.jpg
IMG_20230723_121534_044.jpg

~•~Formicaların cuniculeria
Bulunma tarihi: 7.06.2023
Formicaların yeni veya eski fotoğrafları yok. Yakın zamanda stresten yumurta ve kozaların hepsini yedikleri için extra dikkat ediyorum, şuan 9 işçisi var ve bol miktarda yumurtası var.

Emre52ege52

Pupa
Üye
Bendeki aphaenogaster çok stressiz hergün bakmama rağmen hiç yumurta yemedi şu an 5 tane işçisi var

Emir123

Majör Karınca
Üye
Bendeki aphaenogaster çok stressiz hergün bakmama rağmen hiç yumurta yemedi şu an 5 tane işçisi var
haftada 1 bakmaya korkuyorum benimkine :D. @ilhan775 Hocam uzun zamandır baldacci arıyorum bulduğum hasarlıydı kaybetmiştim takas düşünürmüsünüz?, 1 yumurtasız 1 yumurtalı Camponotus Festai verebilirim

ilhan775

Yumurta
Üye
haftada 1 bakmaya korkuyorum benimkine :D. @ilhan775 Hocam uzun zamandır baldacci arıyorum bulduğum hasarlıydı kaybetmiştim takas düşünürmüsünüz?, 1 yumurtasız 1 yumurtalı Camponotus Festai verebilirim
Teşekkürler hocam ama bakmayı düşünüyorum baldacciye, umarım bulursunuz.

ilhan775

Yumurta
Üye
~•~Güncelleme(fotoğrafsız)

~•~Cataglyphis Nodus
Koloni 50 işçiyi geçti ve gördüğüm kadarıyla ilk majör çıktı. Hala yaklaşık 30-40 koza var ve sığmadıkları için bütün kozalar outworldde duruyor. Yakın zamanda başka bir yere gideceğim için şuanlık 3lü çoğaltıcı bağlamıyorum taşırken kolaylık olsun diye. Durmadan yumurtluyor kraliçe yakında 100-150 işçi olacak diye düşünüyorum.

~•~Messor sp.
İşçileri saymadım fakat 70den fazla işçisi olduğunu düşünüyorum. Majör olduğunu düşündüğüm pupalar sanırım mediaymış emin değilim. Media veya majör üretimleri başladığı için işçi çogalma hızı azaldı.

~•~Tapinoma sp.
Tapinomalarda kayda değer bir gelişme yok. İşçi sayısı arttı 40 kadar olmuştur. Outworld bağlamadan beslemeleri çok zor oluyor, un kurdunu atıp kaçıyorum. Şekerli sularını da pamuktan şırınga ignesi sokarak içerdeki kulak çubuğuna damlatıyorum riskli bir hareket ama en kolayı şuanlık bu.

~•~Lepisiota sp.
İşçi sayısı 30u geçti 20-30 kadar da koza ve yumurta var.Bunlara da tapinomalarla aynı sistemi uyguluyorum. Çok hızlılar 1-2 tanesi kaçtığında en az 10 dakikamı işçileri toplamaya harcıyorum.

~•~Pheidole pallidula(multi)
İlk işçiler çıktı, işçiler çok tatlı ve renkleri çok güzel. Şuanlık 4 işçisi var ve kraliçelere saldırma veya kraliçeler arasında kavga gözlemlemedim. Şekerli suları verildi yarın da ilk mikro un kurtlarını vereceğim.

~•~Pheidole sp.
Bunun da ilk işçileri çıktı. 3 işçisi var, işciler çok küçük zor farkediyorum. Şekerli suları verildi, yarın un kurdu vereceğim.

~•~Aphaenogaster splendida.
Yumurtaları tam olarak gözlemleyemiyorum hiç hareket ettirmediğim için ancak hala larva formuna geçmemişler. Kraliçe çok sakin gözüküyo ancak en ufak sarsıntıda yumurtaları yiyor.Biraz zorlu bi süreç olacak sanırım. Umarım yumurtaların larva olmayışı döllenmediğinden değil de stres olmasindandır.

~•~Camponotus baldacci
10dan fazla yumurta var. Şimdilik daha fazla gelişme yok.

~•~Camponotus sp.
Aynı şekilde 10dan fazla yumurtası var. Camponotusları işçileri çıktıktan sonra günlüğe dahil edeceğim.

~•~Formica cuniculeria
Uzun zamandır besleme yapmıyorum. İşçilerin ve kraliçenin abdomen durumları iyi ve işçiler hiç pamuğu zorlamıyorlar. Zorlamaya başlamadan beslemeyi düşünmüyorum çünkü ilk 9 işçi çıktığında gereginden fazla beslediğim için strese girip bütün yumurtalari ve kozaları yediler. Şuan hala 9 işçi var ve yumurtalar larva haline geçti.

Emre52ege52

Pupa
Üye

~•~Cataglyphis Nodus
Koloni 50 işçiyi geçti ve gördüğüm kadarıyla ilk majör çıktı. Hala yaklaşık 30-40 koza var ve sığmadıkları için bütün kozalar outworldde duruyor. Yakın zamanda başka bir yere gideceğim için şuanlık 3lü çoğaltıcı bağlamıyorum taşırken kolaylık olsun diye. Durmadan yumurtluyor kraliçe yakında 100-150 işçi olacak diye düşünüyorum.

~•~Messor sp.
İşçileri saymadım fakat 70den fazla işçisi olduğunu düşünüyorum. Majör olduğunu düşündüğüm pupalar sanırım mediaymış emin değilim. Media veya majör üretimleri başladığı için işçi çogalma hızı azaldı.

~•~Tapinoma sp.
Tapinomalarda kayda değer bir gelişme yok. İşçi sayısı arttı 40 kadar olmuştur. Outworld bağlamadan beslemeleri çok zor oluyor, un kurdunu atıp kaçıyorum. Şekerli sularını da pamuktan şırınga ignesi sokarak içerdeki kulak çubuğuna damlatıyorum riskli bir hareket ama en kolayı şuanlık bu.

~•~Lepisiota sp.
İşçi sayısı 30u geçti 20-30 kadar da koza ve yumurta var.Bunlara da tapinomalarla aynı sistemi uyguluyorum. Çok hızlılar 1-2 tanesi kaçtığında en az 10 dakikamı işçileri toplamaya harcıyorum.

İlk işçiler çıktı, işçiler çok tatlı ve renkleri çok güzel. Şuanlık 4 işçisi var ve kraliçelere saldırma veya kraliçeler arasında kavga gözlemlemedim. Şekerli suları verildi yarın da ilk mikro un kurtlarını vereceğim.

~•~Pheidole sp.
Bunun da ilk işçileri çıktı. 3 işçisi var, işciler çok küçük zor farkediyorum. Şekerli suları verildi, yarın un kurdu vereceğim.

Yumurtaları tam olarak gözlemleyemiyorum hiç hareket ettirmediğim için ancak hala larva formuna geçmemişler. Kraliçe çok sakin gözüküyo ancak en ufak sarsıntıda yumurtaları yiyor.Biraz zorlu bi süreç olacak sanırım. Umarım yumurtaların larva olmayışı döllenmediğinden değil de stres olmasindandır.

~•~Camponotus baldacci

~•~Camponotus sp.
Aynı şekilde 10dan fazla yumurtası var. Camponotusları işçileri çıktıktan sonra günlüğe dahil edeceğim.

~•~Formica cuniculeria
Uzun zamandır besleme yapmıyorum. İşçilerin ve kraliçenin abdomen durumları iyi ve işçiler hiç pamuğu zorlamıyorlar. Zorlamaya başlamadan beslemeyi düşünmüyorum çünkü ilk 9 işçi çıktığında gereginden fazla beslediğim için strese girip bütün yumurtalari ve kozaları yediler. Şuan hala 9 işçi var ve yumurtalar larva haline geçti.
Bildiğim kadarıyla aphaenogaster larva aşamasına geçtikten sonra beslenmesi gerekiyor çünkü verdiğin besini larvaların yanına götürüyor ve larva besini verdiğin besinden alıyor

ilhan775

Yumurta
Üye
Bildiğim kadarıyla aphaenogaster larva aşamasına geçtikten sonra beslenmesi gerekiyor çünkü verdiğin besini larvaların yanına götürüyor ve larva besini verdiğin besinden alıyor
Evet ben de öyle biliyorum beslemek icin larva asamasını bekliyorum. Diger yumurtalı kraliçeler ile ayrı bir masada duruyor ve sürekli sabit ama yiyor yine de galiba.

darkness

İşçi Karınca
Üye
Evet ben de öyle biliyorum beslemek icin larva asamasını bekliyorum. Diger yumurtalı kraliçeler ile ayrı bir masada duruyor ve sürekli sabit ama yiyor yine de galiba.
Masa yerine ağır hariket etmeyen birşeyin üstüne bant ile tüpü yapıştırmayı deneyebilirsiniz.
Yumurtaları ne kadar zamanda aldınız benimkiler kanatlı ve yumurta yok

ilhan775

Yumurta
Üye
Masa yerine ağır hariket etmeyen birşeyin üstüne bant ile tüpü yapıştırmayı deneyebilirsiniz.
Yumurtaları ne kadar zamanda aldınız benimkiler kanatlı ve yumurta yok
Masa dediğim ağır aynalı dolap tarzı birşey zaten hiç hareket etmiyor. Benimki bulduğum günün gecesi kanatlarını döküp ertesi gün de yumurtlamıştı.

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
~•~ Tapinoma sp.
Bulunma tarihi: 12.06.2023
30 işçili az miktarda pupa ve larvası var. Her gün şekerli su veriyorum, 3günde bir de un kurdu veriyorum. Yakında outworld bağlayacağım çünkü beslemesi zorlaştı artık. Hızlı gelişen bi tür, şekerli su içmelerini izlemek çok zevkli. Ekli dosyayı görüntüle 29219
Ekli dosyayı görüntüle 29220

~•~ Lepisiota sp.
Bulunma tarihi: bilinmiyor
20den fazla işçisi baya bi de larva ve kozası var, tapinomalar gibi hizli gelişen bi tür. Şekerli suya tapinomalar kadar ilgili değiller o yüzden şekerli suyu 2 günde bir un kurdunu 3 günde bir veriyorum. Şekerli su içince abdomenleri çok güzel oluyor bulursanız bakmanızı tavsiye ederim.
Ekli dosyayı görüntüle 29221
Ekli dosyayı görüntüle 29222

~•~Pheidole pallidula (multiqueen)
Bulunma tarihi : 20.07.2023
Pallidula olduğunu düşünüyorum ama emin değilim.
Şuan 15 - 20ye yakın larvaları var, pupa var mı emin değilim.
Ekli dosyayı görüntüle 29223
Ekli dosyayı görüntüle 29224

~•~ Pheidole sp.
Megacephala veya pavra olduğunu düşünüyorum.
Baya bi yumurtasi var birkaç tane de larvası var galiba. Çok küçük bir kraliçe 0.4- 0.5cm civarındadır.
Ekli dosyayı görüntüle 29225
Ekli dosyayı görüntüle 29226
En alttaki kraliçe yüksek ihtimal Pheidole parva. Antalya'da mı yaşıyorsunuz?

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye

~•~Cataglyphis Nodus

~•~Messor sp.

~•~Tapinoma sp.

~•~Lepisiota sp.

~•~Pheidole sp.

~•~Camponotus baldacci

~•~Camponotus sp.

~•~Formica cuniculeria
Cataglyphis koloninizi çok beğendim. Koloniyi başlatırken neler yaptığınızı yazın isterseniz. İnsanlara faydası olabilir.

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Evet Antalya'da yaşıyorum. Parva ve megacephala arasında kalıyordum sürekli artık parva derim direkt teşekkürler.
Geçen yıl forumda sizin karıncanız ile birebir aynı olan bir karınca konu olmuştu. O da Antalya'da bulunmuştu. O zaman onun Pheidole parva olduğunu düşünmüştüm.

Daha sonra mirmekologlara bu konu için ulaştığımızda; son yıllarda kendilerinin de Antalya'da Pheidole parva türüne ait yuva tespiti yaptıklarını öğrendik.

Bu, tramp, yani insan faaliyetleri sırasında Türkiye'ye taşınmış bir türdür. Antalya'da da birkaç yıldır mevcuttur.

ilhan775

Yumurta
Üye
Cataglyphis koloninizi çok beğendim. Koloniyi başlatırken neler yaptığınızı yazın isterseniz. İnsanlara faydası olabilir.
Teşekkür ederim, benim de en beğendiğim kolonim o gerçekte
n çok zevkli bir tür. Koloniyi başlatırken yaptıklarıma gelirsek;
İlk olarak kraliçenin tüpe alışmasını ve yumurtlamasını bekledim. Daha sonra kraliçeyi bulduğum alandan ve etraftaki nodusların yuvalarını ne tür yerlere yaptıklarına bakarak kum topladım. Kumu kaynar su ile streilize ettikten sonra küçük bir kaptan outworld yaptım ve kumu çok az olacak şekilde dökerek bağladım(fazla kum koyduğumda kraliçe ne kadar tüpünü benimsemiş olsa da kumu kazıp içine yerleşmeye çalışıyordu). Ardından etraftaki taşların altlarında nodus kolonileri aradım ve 2 adet koza 1 adet de bulabildiğim en küçük minor işçiyi aldım. Minör işçiler majör işçilere kıyasla hem daha korkaklar hem de saldırsa bile kolay kolay kraliçeye zarar veremiyorlar (majörler kraliçeyi öldürebilir). İşçi ve kraliçe şansıma hiç kavga etmeden direkt olarak birbirlerini beslemeye başladılar ama tabii ki minör işçi eklemek bu durumda bence büyük bir etken. Outworlde şırıngadan yaptığım suluğu şekerli su ile doldurup koydum. Eklediğim 2 kozadan birisi media bir işçiymiş gayet iyi ve sağlıklıydı hala da yaşıyor ancak diğer kozadaki işçi çıktıktan 2 gün sonra öldü. Bu sıralar sadece işçiler ve kraliçe protein ihtiyaçlarını karşılasın diye mikro un kurtları veriyordum, yumurtalar larva haline geçtiği anda daha büyük un kurtları vermeye başladım. Böyle devam etti gitti ve ilk nesilde 25 tane koza yapmıştı. Hala da tam gaz üretimler devam ediyor. (biraz karışık anlattıysam affola hatırlamaya çalışarak yazdım)

Son düzenleme:

ilhan775

Yumurta
Üye
Geçen yıl forumda sizin karıncanız ile birebir aynı olan bir karınca konu olmuştu. O da Antalya'da bulunmuştu. O zaman onun Pheidole parva olduğunu düşünmüştüm.

Daha sonra mirmekologlara bu konu için ulaştığımızda; son yıllarda kendilerinin de Antalya'da Pheidole parva türüne ait yuva tespiti yaptıklarını öğrendik.

Bu, tramp, yani insan faaliyetleri sırasında Türkiye'ye taşınmış bir türdür. Antalya'da da birkaç yıldır mevcuttur.
Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için bol bol mevcuttu bir aralar ancak şuan prenses veya kraliçeye denk gelemiyorum sadece prens buluyorum.

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Teşekkür ederim, benim de en beğendiğim kolonim o gerçekte
n çok zevkli bir tür. Koloniyi başlatırken yaptıklarıma gelirsek;
İlk olarak kraliçenin tüpe alışmasını ve yumurtlamasını bekledim. Daha sonra kraliçeyi bulduğum alandan ve etraftaki nodusların yuvalarını ne tür yerlere yaptıklarına bakarak kum topladım. Kumu kaynar su ile streilize ettikten sonra küçük bir kaptan outworld yaptım ve kumu çok az olacak şekilde dökerek bağladım(fazla kum koyduğumda kraliçe ne kadar tüpünü benimsemiş olsa da kumu kazıp içine yerleşmeye çalışıyordu). Ardından etraftaki taşların altlarında nodus kolonileri aradım ve 2 adet koza 1 adet de bulabildiğim en küçük minor işçiyi aldım. Minör işçiler majör işçilere kıyasla hem daha korkaklar hem de saldırsa bile kolay kolay kraliçeye zarar veremiyorlar (majörler kraliçeyi öldürebilir). İşçi ve kraliçe şansıma hiç kavga etmeden direkt olarak birbirlerini beslemeye başladılar ama tabii ki minör işçi eklemek bu durumda bence büyük bir etken. Outworlde şırıngadan yaptığım suluğu şekerli su ile doldurup koydum. Eklediğim 2 kozadan birisi media bir işçiymiş gayet iyi ve sağlıklıydı hala da yaşıyor ancak diğer kozadaki işçi çıktıktan 2 gün sonra öldü. Bu sıralar sadece işçiler ve kraliçe protein ihtiyaçlarını karşılasın diye mikro un kurtları veriyordum, yumurtalar larva haline geçtiği anda daha büyük un kurtları vermeye başladım. Böyle devam etti gitti ve ilk nesilde 25 tane koza yapmıştı. Hala da tam gaz üretimler devam ediyor. (biraz karışık anlattıysam affola hatırlamaya çalışarak yazdım)
Gayet güzel yazmışsınız. Ben de Cataglyphislerde kumun etkili olduğunu düşünüyorum. Doğadaki Cataglyphis yuvalarından kum toplamak işe yarıyor bence. Birazcık şans faktörü de var ama. Bazı kraliçeler verimsiz oluyor. Sizin kraliçeniz gayet iyi üretim yapıyor belli ki. Koloniyi takipteyim:)
Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için bol bol mevcuttu bir aralar ancak şuan prenses veya kraliçeye denk gelemiyorum sadece prens buluyorum.
Rica ederim. Eğer uçuş tarihlerini biliyorsanız https://karincaciftligim.com/threads/buldugumuz-kralicelerin-bulundugu-tarihler-ve-bolgeler.14578/ konusuna uçuş tarihlerini yazmanız faydalı olacaktır.