Forumun daha iyi bir yer olabilmesi için.

EnesAnT

Yumurta
Üye
Merhaba,
1.5 yılın ardından hobiye yeniden giriş yaptım. Bazı nedenlerden dolayı hobiyi ve forumu bırakmak zorunda kalmıştım 🙇🏼
Hobiyi ve forumu bıraktığım için bayağı geride kaldım. Temel bilgiler dışında çoğu şeyi unutmuşum bundan dolayı 2-3 haftalık bir "Araştırma" sürecine girdim ve bu süreçte işime yarayacak bulguları not ettim.
Karınca genel tagı tam 235 sayfadan oluşuyor. Ve bu araştırma sürecinde tüm sayfaları gezdim. Bir sürü işime yarayan bilgi buldum bu süreçte güzelce notlarımı aldım. Ama şöyle bir durum var. Forumda büyük bir kirlilik var türü nedir?, Kraliçe mi?, 1 tane işçim ölmüş normal mi?, Kraliçem kaçmaya çalışıyor normal mi? Ve alt alta olan aynı başlıklı konular gibi yüzlerce konu var. Çoğu kullanıcı araştırma yapmadan konu açıyor ve bu büyük bir kirliliğe sebep oluyor. Sırf bu yüzden belki çok işime yarayacak bilgileri kaçırmış dahi olabilirim 😮‍💨
---------------------------------------------------------------------------
IMG_20230710_184145.jpg
Kalite düşük ama yeterli.
IMG_20230710_184033.jpg
Bir diğer örnek.
Bu konular eski olduğu için ve bunları açanlar o zaman bilinçsiz açmış olabilir bu seçenekte var tabiki. Ama foruma giren kişiler direkt kuralları okusa keşke 😮‍💨
---------------------------------------------------------------------------
Örnek olarak Kraliçe buldunuz ve türünü öğrenmek istiyorsunuz. Buraya konu açmadan önce kendiniz araştırma yapmalısınız. Kendi araştırmalarınız doğrultusunda bir sonuca varamadıysanız,
IMG_20230709_135645.jpg
Gördüğünüz üzere sağ üstte mükemmel bir tuş var 🤩
Buraya merak ettiğiniz konuyu, yazabilirsiniz. Bir sürü konu var açılmış. Mesela kendimden örnek vereyim,
Un kurdu hakkında tereddütlerim vardı.
Hemen buraya un kurdu yazdım ve bir kaç konu gezdikten sonra aradığımı buldum.IMG_20230708_192827.jpg
Aklımda kalan soru un kurdunun nasıl servis edildiği idi. 5 dakika içinde öğrendim. Lütfen konu açmadan önce araştırın. Ve yeni kullanıcılar "Mümkünse" kuralları okusun.
Biraz sitem ettim evet ama forumun iyiliği için 😸 Belki bazılarınız için bom boş bir konu olmuş olabilir. Bu şekilde düşünebilirsiniz Sıkıntı yok kimseye kırgın olmam. Kendimce bilgilendirme yapmak istedim. Kimsenin kalbini kırmak istemem. Hepimizin amacı hobi
🙃 Ve sabah akşam forum için çalışan moderatör ve yardım severlere o7
Teşekkürler.

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Merhaba Enes,
Öncelikle bilinçli bir hobici ve araştırmacı olduğun için ben teşekkür ediyorum size. Bu tarz konular birçok defa açıldı ve sabitlendi ancak sonuç getirmedi. Yapabilecek çok bir şey yok. :(