Formikaryum Nasıl Yapabilirim

Cihan__

Yumurta
Üye
Arkadaşlar Formikaryum Yapmak istiyorum Ama Internette Gördüklerimizden Değil Filmlerde Olur Ya Bazen İki Levha Arasında Fazla Geniş Olmayan Bir Alanda Karıncalar Yuva Yapar Tünelleri Görünür Vs. Böyle Bir Formikaryum Yapmak Koloni İçin Riskli Olur mu? Ya da Nasıl Bir Malsemeden Yapabilirim Amacım İçine Toprak Doldurup Yuva Yapmalarını Sağlamak Yardımcı Olursanız Sevinirim

Enesersoy45

Larva
Üye
Arkadaşlar Formikaryum Yapmak istiyorum Ama Internette Gördüklerimizden Değil Filmlerde Olur Ya Bazen İki Levha Arasında Fazla Geniş Olmayan Bir Alanda Karıncalar Yuva Yapar Tünelleri Görünür Vs. Böyle Bir Formikaryum Yapmak Koloni İçin Riskli Olur mu? Ya da Nasıl Bir Malsemeden Yapabilirim Amacım İçine Toprak Doldurup Yuva Yapmalarını Sağlamak Yardımcı Olursanız Sevinirim
Riskten çok zorluğu var aslında.
Ytong formikaryumlarda bir sıkıntı olursa(mite,küflenme,temizlik,bla bla)eyleme geçmek pek zor olmuyor. Camını çıkarıp işinizi halleder sonra da kaçan işçileri yerine geri koyarsınız. Fakat kum veya toprak formikaryumlarda bu iş zor oluyor. Koloniye müdahale etme şansınız yok,sadece izlemekle yetinmek zorundasınız.
Eğer yapmak isterseniz de tek bir şekilde yapmayı biliyorum:
İki cam veya pleksi levha arasına kum veya toprak koyun ve su dökün(çok olmasın dibe ulaşmayacak veya tam olarak dibe ulaşacak miktarda su yeterli olur) ayrıca toprak biraz sıkışmış halde olsun ama çok da gerek yok.
Ardından kraliçeyi bir şekilde içeriye yerleştirmelisiniz benim bildiğim yolda kraliçenin ilk işçileri çıktığında test tüpünü toprağın tepesine bırakırsınız ve kazmaya başlarlar. Bunu sadece bir defa kanlı canlı gördüm ve yapan kişi messor kolonisi ile anlattığım şekilde yapmıştı.