Evde Bulunan Mantis

phawula

İşçi Karınca
Üye
Herkese Selamlar,

Bizimkiler dün evde bulmuş bu delikanlıyı. Benim diğer canlılar falan olduğu için bakarım diye saklamışlar. ( aile bizi düşünüyor sağolsunlar :) ). Bir gün misafir ettik. Yemi geri çevirmedi. Ama ben mantislerle pek ilgilenmediğim için bisikletle gidip bugün canlıyı güzel bir yere bıraktım. Altta canlıyı bulduklarında çektikleri fotoyu birde saldığım yeri paylaşıyorum. Belki ilerleyen dönemlerde.
75E02D45-7D58-4C06-A11F-AC22419453FA.jpegC2A5788C-482F-4C84-8B97-4EFE8396FD30.jpeg

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Anladım. Ben de bir an şaşırdım ve endişelemdim sizin ikâmet ettiğiniz yerde mantis türü olmaması lazım, hele bir de bu M. religiosa da değil diye düşünürek. Bu durumda Hierodula transcaucasia türüne (Hierodula tenuidentata'nın sinonimi olduğunu söylemişti bilgili birisi, sonradan baktığımda Mantodea Species File'da ayrı türler olarak gösterildiğini gördüm fakat bazı makalelerde böyle bir sinonimin mümkün olduğunu okudum, yine de kesin değil gibi. Emin değilim, çok detaylı bakmadım konuya.) ait muhtemelen, ki yine istilacı bir tür.

Mantis_

Asker Karınca
Ekip
Deneyimli Hobici
Üye
Anladım. Ben de bir an şaşırdım ve endişelemdim sizin ikâmet ettiğiniz yerde mantis türü olmaması lazım, hele bir de bu M. religiosa da değil diye düşünürek. Bu durumda Hierodula transcaucasia türüne (Hierodula tenuidentata'nın sinonimi olduğunu söylemişti bilgili birisi, sonradan baktığımda Mantodea Species File'da ayrı türler olarak gösterildiğini gördüm fakat bazı makalelerde böyle bir sinonimin mümkün olduğunu okudum, yine de kesin değil gibi. Emin değilim, çok detaylı bakmadım konuya.) ait muhtemelen, ki yine istilacı bir tür.
Hierodula transcaucasica türü ile Hierodula tenuidentata türü arasındaki ayrımın bacaklardaki bi renkten dolayı olduğunu ve bunun türleri ayırmak için yeterli olmadığından dolayı sinonim kabul edildiği/kullanıldığı gibi bir açıklama yapmıştı bana aynı kişi. Bilgi eklemek amacıyla yazdım.