Eresus - Uğur Böceği Örümceği

phawula

İşçi Karınca
Üye
Herkese Selamlar,

Son dönemlerde bu kerata sürekli karşıma çıkmaya başladı, aynı zamanda haberlerde falan insanların ısırıldığını görüyorum. (ne kadar doğru emin değilim )
Baktım forumda da bu cinse ait herhangi bir başlık oluşturulmamış. Ufak bir yazı yazmak istedim.

Âlem : Animalia
Şube : Arthropoda
Alt şube : Chelicerata
Sınıf : Euchelicerata
Alt sınıf : Arachnida
Takım : Araneae
Familya : Eresidae
Cins : Eresus

Boyut: Erkeklerin uzunluğu yaklaşık 9 mm (0,35 inç), dişilerin vücut uzunluğu ise 15 mm'dir (0,62 inç).

Renk:
Bu cinsin dişileri siyahken, erkekleri uğur böceğinin vücuduna benziyor ve siyah benekli turuncu bir sırtları vardır.

Diğer Karakteristik Özellikler: Bacaklar ve karın tüylüdür.

Eresus erkekleri parlak kırmızı renklerde dişileri ise daha siyah ve erkeklere göre daha büyüktür. Bu türde dişiler ve erkekler arasında eşeysel dimorfizm bulunmaktadır.
35441.jpg

Ağları dağınık ve bakımsızdır. Genelde Tünel şeklinde yuva yaparlar.

Nest.jpg

Literatürün çoğunda zararsız oldukları bildirilse de, zehirlerinin oldukça güçlü olduğu görülüyor. Gizli yaşam tarzları nedeniyle çok fazla ısırık raporu yoktur.

Semptomlar

Herhangi bir lokal ağrıya sebep olmaz, birkaç saat süren ateş ve yorgunluk gibi karmaşık semptomlara neden olur. Semptomların, ısırılan kişinin yaşı ve hassasiyeti aynı zamanda örümceğin boyutu gibi çeşitli faktörlere bağlı olacağından emin olun. Türkiye'de yetişkin dişi E. walckenaeri tarafından ısırılan bir çocuğun öldüğüne dair rapor bulunmaktadır.

Konu Örümcek ve Tarantula olunca haberler ve raporlar ne kadar doğru bilmiyorum. Değerlendirmeyi siz yapabilirsiniz.

Türkiye’nin tek örümcek uzmanı Kırıkkale Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Abdullah Bayram, Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede, Eresus Walckeneri’nin en son 60 yıl önce görüldüğünü belirterek "Bu korkulması gereken bir tür, çünkü bu örümceğin zehir tespiti henüz yapılamadı. Dişileri Tarantula büyüklüğünde ve erkeklere göre çok daha büyük ve zehirli. Çocuklar ve yaşlılar için kısa zamanda öldürücü olabilir" demiş.

Konu genel olarak Eresus cinsi için açılmıştır.
Diğer Eresus Türleri için isteyen arkadaşlar konu altına başlık açabilir.

İlgili haber linki : https://www.hurriyet.com.tr/gundem/osman-i-karadul-degil-walckener-oldurdu-4756756

İyi Forumlar.