Emrgkgz03 Günlüğü (Messor Structor)

emrgkgz03

Yumurta
Üye
Karıncalar 10.01.2022 tarihinde 2 koloni olarak geldi.

1.Koloni

1.Gün:

1 kraliçe ve 3 işçi. Bu kolonide işçilerin biri minör ancak diğer ikisi sanırım media. Karıncaları edindiğim arkadaş koloniyi dağıtmış olabilir diye düşünüyorum sizin tahmininiz nedir? Eklediğim resimde soldaki tüp.
İlk gün bir miktar tohum ve pul balık yemi verdim. Durumları oldukça iyiydi.
2.gün, 2 büyük işçi sayesinde büyük tohumları da rahatlıkla ayıklayıp yemişler. Kılıf üzerinden bakıp rahat bıraktım.
3.gün, Gözle kontrol yaptım, yumurta yok ancak kraliçe ve işçiler gayet iyi durumdalar.

2.Koloni
1 kraliçe ve 3 işçi. Kraliçe ve işçiler biraz hırpanmış olarak geldi. Hareketsiz ve halsiz görünüyorlar, fazla hareket etmiyorlardı. Suyun olduğu taraftaki pamukta ölü birkaç işçi gördüm ve biraz kirliydi. Resimdeki sağdaki tüp.
İlk gün bir miktar tohum ve pul balık yemi verdim.
2.gün, balık yemini tırtıklamışlar tohumlara hiç dokunmamışlardı. Fazla rahatsız etmeyip aynı şekilde bıraktım.
3.gün, kirli olan tüpü temizlemek için karıncaları başka bir yere aktardım. Temizliklerini yapıp tekrar aynı tüpe aldım. Sipariş verdiğim test tüpleri henüz elime ulaşmadı. Temizlik sonrası etrafı biraz incelediler şu an durumları iyi ve hareketliler. Tohumları yemediklerini gördüğüm için ezerek ve kırarak bir miktar verdim. Yiyip yemediklerini kontrol edeceğim.

Karınca malzemeleri satışı yapan bir site buldum. Site üzerinden 70x70 outworld, test tüpü, cımbız ve su damlatmak için pipet siparişi verdim. Messorlar ile bir süre tecrübe edinip başka türler de edinmek istiyorum.

Şimdilik gelişmeler bu kadar. Rusya'da yaşıyorum. Bulunduğum bölgede Asya ve Çin coğrafyasından olan, Türkiye'de bulunmayan türler mevcut. Messorlar ve sizden edindiğim bilgiler sayesinde kendimi geliştirdikten sonra farklı türleri de alıp, günlük olarak onları da paylaşıp, sizlere göstermek istiyorum.

Resim:

Teşekkürler.

MGPrime

İşçi Karınca
Üye

1.Koloni

1.Gün:

1 kraliçe ve 3 işçi. Bu kolonide işçilerin biri minör ancak diğer ikisi sanırım media. Karıncaları edindiğim arkadaş koloniyi dağıtmış olabilir diye düşünüyorum sizin tahmininiz nedir? Eklediğim resimde soldaki tüp.
2.gün, 2 büyük işçi sayesinde büyük tohumları da rahatlıkla ayıklayıp yemişler. Kılıf üzerinden bakıp rahat bıraktım.
3.gün, Gözle kontrol yaptım, yumurta yok ancak kraliçe ve işçiler gayet iyi durumdalar.

2.Koloni
1 kraliçe ve 3 işçi. Kraliçe ve işçiler biraz hırpanmış olarak geldi. Hareketsiz ve halsiz görünüyorlar, fazla hareket etmiyorlardı. Suyun olduğu taraftaki pamukta ölü birkaç işçi gördüm ve biraz kirliydi. Resimdeki sağdaki tüp.
2.gün, balık yemini tırtıklamışlar tohumlara hiç dokunmamışlardı. Fazla rahatsız etmeyip aynı şekilde bıraktım.
3.gün, kirli olan tüpü temizlemek için karıncaları başka bir yere aktardım. Temizliklerini yapıp tekrar aynı tüpe aldım. Sipariş verdiğim test tüpleri henüz elime ulaşmadı. Temizlik sonrası etrafı biraz incelediler şu an durumları iyi ve hareketliler. Tohumları yemediklerini gördüğüm için ezerek ve kırarak bir miktar verdim. Yiyip yemediklerini kontrol edeceğim.

Karınca malzemeleri satışı yapan bir site buldum. Site üzerinden 70x70 outworld, test tüpü, cımbız ve su damlatmak için pipet siparişi verdim. Messorlar ile bir süre tecrübe edinip başka türler de edinmek istiyorum.

Şimdilik gelişmeler bu kadar. Rusya'da yaşıyorum. Bulunduğum bölgede Asya ve Çin coğrafyasından olan, Türkiye'de bulunmayan türler mevcut. Messorlar ve sizden edindiğim bilgiler sayesinde kendimi geliştirdikten sonra farklı türleri de alıp, günlük olarak onları da paylaşıp, sizlere göstermek istiyorum.

Resim:

Teşekkürler.
Rusya güzelmiş

OrzelKova

Yumurta
Üye

1.Koloni

1.Gün:

2.Koloni

Resim:

Teşekkürler.
Bulduğun sitenin linkini dm den atabilir misin, bana da öyle bir yer lazımda.

emrgkgz03

Yumurta
Üye
1. Koloni Messor St.
Görsellerdeki sarı pamuklu olan koloni.
Kraliçe ve işçiler iyi durumdalar. Verdiğim tohumların bir kısmını ve balık yemini afiyetle yediler. Balık yemi yerine çeşit olması için bugün kurutulmuş gammarus verdim. Yaklaşık 2 saat sonra baktığımda gammarusun sadece gözleri kalmış, tamamen yemişler. Abdomenleri de şiş ve iyi durumda. Ek olarak bugün şekerli su ile ıslatılmış kulak çubuğunu keserek tüpe koydum. İşçiler hemen geldi şekerli suyu içip kraliçeye de götürdüler. Sanırım enerjiye ihtiyaçları varmış.

2.Koloni Messor St.
Görsellerdeki beyaz pamuklu olan koloni.
Bu koloni baya hırpalanmış olarak geldi demiştim. Dün ne yazık ki 3 işçiden birinin öldüğünü gördüm. Test tüpünün ucundaydı. Kraliçe ve 2 işçi şu an iyi durumdalar diye düşünüyorum çünkü abdomenleri şiş, verdiğim yiyecekleri yiyorlar. Bu koloniye de kulak çubuğu ile şekerli su verdim ancak ilgilenmediler. Bu koloniye de kurutulmuş gammarus koydum ancak biraz didikleyip bıraktılar. Yine de yarına kadar tutacağım umarım yerler.

Bunun dışında varsa tavsiyelere açığım.
Teşekkürler.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Yaklaşık 10 gündür yaptığım un kurdu, balık yemi takviyesi sonuç verdi. 2 kolonide de yumurtalar çıktı ortaya. 1 inde yumurtalar henüz çok küçük ancak diğerinde 2 yumurta var, biri pupa evresine geldi diğerini de büyütüyorlar. 10 gündür sadece kılıf üzerinden takip ediyorum ve mümkün oldukça hareket ettirmiyorum. Protein takviyesine devam ediyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_0001.jpeg
    IMG_0001.jpeg
    22.6 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_0002.jpeg
    IMG_0002.jpeg
    22.5 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme: