Emre Iliyaz : Başlangıç Kolonisi - Messor Barbarus

Emre_Iliyaz

Yumurta
Üye
Herkese merhaba! #İlk İşçiler Geldi!

Bugün nihayet ilk işçilerim çıktığı gün! Bunun için çok uzun bir süredir heyecanla bekliyordum.
Bugün başlangıç kolonim için ilk açık büfe yemeğini yaptım.
Bunun için 3 farklı yiyecek kullandım. Bir kapta fıstık ezmesi, diğerinde bal ve son olarak ince doğranmış ayçiçek tohumu koydum.

Sanırım önümüzdeki günler için yeterli yiyecek olacak, çünkü 2 gün içinde 2 işçi daha çıkmasını bekliyorum.
İşte aşağıda açık büfenin nasıl göründüğüne dair birkaç fotoğraf :

Sevgilerimle,
Emre.

Ekli dosyalar

• 20230613_165925.jpg
    20230613_165925.jpg
    48.5 KB · Görüntüleme: 71
  • 20230613_185341.jpg
    20230613_185341.jpg
    25 KB · Görüntüleme: 67
  • 20230613_185448.jpg
    20230613_185448.jpg
    22.7 KB · Görüntüleme: 67

Ömerke

Yumurta
Üye

Bugün nihayet ilk işçilerim çıktığı gün! Bunun için çok uzun bir süredir heyecanla bekliyordum.
Bunun için 3 farklı yiyecek kullandım. Bir kapta fıstık ezmesi, diğerinde bal ve son olarak ince doğranmış ayçiçek tohumu koydum.

Sanırım önümüzdeki günler için yeterli yiyecek olacak, çünkü 2 gün içinde 2 işçi daha çıkmasını bekliyorum.

Sevgilerimle,
Emre.
Balı suyla karıştırmak daha iyi olabilir yapışmasınlar.

Emre_Iliyaz

Yumurta
Üye
Balı suyla karıştırmak daha iyi olabilir yapışmasınlar.
Önerin için teşekkürler! Herhangi bir yapışma riskini önlemek amacıyla balı suyla karıştırdım ve böylece önceki gün yaptığım hatayı
neredeyse tekrarlamadan kolonimi rahatça beslemeye devam edebildim.
Bir gün önce test tüpüne küçük bir damla bal koydum ve kraliçe çok büyük bir sakarlık yaparak tüm balı tüpe yaydı.
Sonuç olarak, koloniyi yeni bir test tüpüne aktarmak zorunda kaldım. Bu şekilde yumurtaların ve pupaların boğulmasını engellemiş oldum.

xqewz

Yumurta
Üye

Sevgilerimle,
Emre.
Daha yeni işçileri çıkan koloniye outworld bağlamanız uygun olmayacaktır, sayıca az oldukları için. Ayrıca çıkan ilk işçiler beslemeyle ilgilenecekleri için keşfedeceklerinden emin değilim. Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla da kraliçe zaten strese girmiş.

Emre_Iliyaz

Yumurta
Üye
Daha yeni işçileri çıkan koloniye outworld bağlamanız uygun olmayacaktır, sayıca az oldukları için. Ayrıca çıkan ilk işçiler beslemeyle ilgilenecekleri için keşfedeceklerinden emin değilim. Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla da kraliçe zaten strese girmiş.
Teşekkürler. Öyleyse, peki şimdi Outworld'u şimdilik ertelemem gerekiyor mu?
İlk çıkan işçiler beslemeyi ne kadar süre sürdürürler peki?
Kraliçeyi evet, biraz strese soktum gibi görünüyor. Sanırım Outworld'u bir süre rahat bırakıp kaldırmam daha uygun olur, böylece kraliçe biraz kendine gelir.
Normalde haftada bir kez kontrol ederim, ancak son iki gündür biraz daha sık uğraştım.

xqewz

Yumurta
Üye
İlk çıkan işçiler ölene kadar yumurtayı beslerler, tohumları ve un kurdunu yumurtalara yakın koyun; yumurtalara çekip besleyeceklerdir, işleri bitince tüpün ucuna koyarlar.

Emre_Iliyaz

Yumurta
Üye
İlk çıkan işçiler ölene kadar yumurtayı beslerler, tohumları ve un kurdunu yumurtalara yakın koyun; yumurtalara çekip besleyeceklerdir, işleri bitince tüpün ucuna koyarlar.

Teşekkürler. Şu an Outworld'u cektim, öyleyse şimdi test tüpüne tohum koymam uygun olur mu? Ayrıca, tohumu bütün halde koymak doğru olabilir mi? Örneğin, ayçiçeği tohumunu büyük boyutta koysam nasıl olur acaba? Şu anda elimde sadece bu tohum var.

xqewz

Yumurta
Üye
Teşekkürler. Şu an Outworld'u cektim, öyleyse şimdi test tüpüne tohum koymam uygun olur mu? Ayrıca, tohumu bütün halde koymak doğru olabilir mi? Örneğin, ayçiçeği tohumunu büyük boyutta koysam nasıl olur acaba? Şu anda elimde sadece bu tohum var.
Muhtemelen kıramayabilirler kırıp verin, ilk işçileriniz olduğu için.

Kutay

İşçi Karınca
Üye

Sevgilerimle,
Emre.
hocam küçük bir düzeltme yapmak istiyorum. Sanırım türü M. Barbarus değil gibi

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
Ayçiçeği tüpün içerisinde kolaylıkla bayatlayacaktır. Kraliçeyi hasatçı değilmiş gibi tohumsuz protein karbonhidrat diyetine sokabilirsiniz. Ayrıca bala su karıştırdığınızda bal bir süre sonra fermente oluyor tadına bakarak kontrol edebilirsiniz. Kraliçeyi strese sokmaktan korkmayın messorlar kolay stres olsalarda negatif bir durum gözlemlemedim. Tüpün yarısı dolana kadar da outworld bağlamanıza gerek yoktur.

Emre_Iliyaz

Yumurta
Üye
hocam küçük bir düzeltme yapmak istiyorum. Sanırım türü M. Barbarus değil gibi
Aa, peki hangi tür olduğunu tanımlarsınız? Ben Messor barbarus olarak satın almıştım. Belki de satıcı bunu yanlış tanımlamış olabilir, ama bu yine de bir Messor türüdür, yani hasatçı değil mi? Şu anda internet üzerinde fotoğraflarını arattırdığımda gerçekten çok az bir farkla değişiklikler gördüm.

Ömerke

Yumurta
Üye
Aa, peki hangi tür olduğunu tanımlarsınız? Ben Messor barbarus olarak satın almıştım. Belki de satıcı bunu yanlış tanımlamış olabilir, ama bu yine de bir Messor türüdür, yani hasatçı değil mi? Şu anda internet üzerinde fotoğraflarını arattırdığımda gerçekten çok az bir farkla değişiklikler gördüm.
Messor cinsi ama tür tespiti bu foroğraflarla olmaz yani korkmayın hasatçı.

Emre_Iliyaz

Yumurta
Üye
Ayçiçeği tüpün içerisinde kolaylıkla bayatlayacaktır. Kraliçeyi hasatçı değilmiş gibi tohumsuz protein karbonhidrat diyetine sokabilirsiniz. Ayrıca bala su karıştırdığınızda bal bir süre sonra fermente oluyor tadına bakarak kontrol edebilirsiniz. Kraliçeyi strese sokmaktan korkmayın messorlar kolay stres olsalarda negatif bir durum gözlemlemedim. Tüpün yarısı dolana kadar da outworld bağlamanıza gerek yoktur.
Teşekkürler Barkin . Aynen bende ayçiçeği tohumunun yumuşadığını fark ettim, fakat yine de küçük parçalar halinde tüpe yerleştirdim. İleriki zamanlarda protein açısından sinek gibi şeyler vermeyi düşünüyorum (tabii ki hastalıklı olduğunu düşünmediğim bir sinek). Herhalde bal vermeyi bir süre erteleyeceğim, çünkü outworld'ü bağlamadan biraz tehlikeli buluyorum. Hem temizlik açısından da daha güvenli olacağını düşünüyorum.

Kutay

İşçi Karınca
Üye
M. Barbarus kırmızı ağırlıklıdır bariz bi şekilde kırmızılıkları belli oluyor belki ışıktan yanlış görmüşümdür. Türkiyede Barbarus olmadığı için kesin olarak değil diyebiliriz ama Türkiye'de olmadığınız için belki bi ihtimal olabilir ama attığınız fotoğrafta kırmızılık göremedim ama cinsi Messor ona eminiz

Kutay

İşçi Karınca
Üye
M. Barbarus bu

Ekli dosyalar

• resim_2023-06-14_215336280.png
    resim_2023-06-14_215336280.png
    123.8 KB · Görüntüleme: 10

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
Messor barbarus'un bir sürü renk varyantı var; kafası siyah olanı, kafası kırmızı olanı, kafasında ve thorax'ında kırmızı geçişleri olan kraliçeler mevcut yaşadıkları yerin sıcaklığına bağlı olarak zaman içinde renk değişimi gözlemlenebiliyor. Mesela Crematogaster Schmidti.

87_1.jpg
DSCN9335.jpg

Emre_Iliyaz

Yumurta
Üye
Messorlar Hollanda'da bulunmuyorlar, ancak buradaki web sitelere baktım ve şu iki resimdeki türler satılıyor gibi görünüyor. Sanırım benimkisi siyah olan.

Ekli dosyalar

• mbarbarus.PNG
    mbarbarus.PNG
    425.3 KB · Görüntüleme: 14
  • mbarbarusred.PNG
    mbarbarusred.PNG
    484.3 KB · Görüntüleme: 14

BerkayKÇ

Yumurta
Üye

Sevgilerimle,
Emre.
Merhabalar messor kraliçemin yumurtaları böyle kaldı büyümüyor ne yapmam lazım.(canlı yem veremiyorum maalesef)

Ekli dosyalar

• IMG_20230613_193527.jpg
    IMG_20230613_193527.jpg
    47.4 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20230613_193438.jpg
    IMG_20230613_193438.jpg
    29.6 KB · Görüntüleme: 18

Emre_Iliyaz

Yumurta
Üye
Merhaba Berkay, şimdiye kadar hiç tohum verdin mi? Orada gördüğüm karpuz mı acaba? Belki de yeterli karbonhidrat beslenmeleri alamıyorlardı. Yumurtalar ne kadar zamandır büyümüyorlar? Hem tohumdan da az bile olsa protein karşılayabiliyorlar sanırım, Messor türü oldukları için. Ama bence sorun yok gibi, sadece tüpün biraz memli göründü bana. Belki de kameradan böyle görünüyordur.

BerkayKÇ

Yumurta
Üye
Merhaba Berkay, şimdiye kadar hiç tohum verdin mi? Orada gördüğüm karpuz mı acaba? Belki de yeterli karbonhidrat beslenmeleri alamıyorlardı. Yumurtalar ne kadar zamandır büyümüyorlar? Hem tohumdan da az bile olsa protein karşılayabiliyorlar sanırım, Messor türü oldukları için. Ama bence sorun yok gibi, sadece tüpün biraz memli göründü bana. Belki de kameradan böyle görünüyordur.
Yem sürekli var kırıp veriyorum ve pembe şey ise salam, 15 günde bir veriyorum, 6 saat kadar bekletip alıyorum, yumurtalar ise yaklaşık 2,3 aylık. Dikkat ettiyseniz kraliçenin kafasının solunda yeni yumurtalar var tahmini 10 tane, onlarda 4 günde oldu.