Doğadan Neden Canlı Alınmamalı?

orhanantbander

Yumurta
Üye
kendi besledigim tarantulayi dogadan aldim ve handling tarzi seylere yeme kolay alisti forumda nereye baksam dogadan karinca haric canli alinmamalidir yaziyorlar karinca da ayni canli tarantulada mantiste ciyanda semenderde biri beni bu konuda ciddi bir sekilde bilgilendirebilir mi 1 2 cumleyle olmazsa detayli anlatim olursa sevinirim simdideb tesekkurler

Zerdüşt

Yumurta
Üye
Doğadan canlı almak önerilmemesinin sebebi bu hayvanlar doğal yaşam alanlarına iyice alışmış ya da ev ortamında yetişip büyümemiştir bu yüzden sıkıntı çekeceklerdir ve ekosistem açısından da sorun teşkil etmektedir. Üstelik tarantula karşılaştırması da doğru değil çünkü popülasyon olarak aynı oranda Türkiye ve Dünya üzerinde yoklar. Buna semender mantis ve çiyan gibi hayvanlar da dahil. Kısacası oran olarak bakıldığında örneğin çiyanı her yerde istediğin vakit bulamazsın veyahut tarantulayı ama karıncayı örneğin Messorları Türkiye'nin birçok ilinde kolaylıkla bulabilirsin çünkü popülasyon açısından çok fazlalar ki ayrıca forumda da kişi başı 4'ten fazla kraliçe karınca alınmaması gerektiği de söyleniyor. Ayrıca doğadan nasıl tarantula buldunuz türü nedir?

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Benim "doğadan neden canlı alınmamalı?" sorusuna cevaben öne sürdüğüm düşünce "çünkü yem kabul etmiyorlar, ölüyorlar." hiçbir zaman olmadı. Ayrıca bu bana mantıksız geliyor. Yem kabul etme oranları fazla olsa ve yaşayacaklarını bilsek almalı mıyız? Bence hayır. Benim öne sürdüğüm düşünce, her canlının doğada bir rolü olduğu ve onları yaşam alanlarından kopararak rollerini gerçekleştirmelerine engel olmamamız gerektiği. Düşündüğünüzde 1 çiyanın eksilmesinin, 1 örümceğin eksilmesinin ne zararı olabilir ki gibi bir düşünce oluşabilir fakat bu oldukça dar bir düşüncedir. Eğer doğadan canlı almayı normalleştirirsek ve teşvik edersek o 1 çiyan ya da 1 örümcekler binlerceye dönüşecek. Şu forumda bile 3000 kişi var sanırım, herkes doğadan canlı almaya kalksa neler olur?

Yani o canlılar bizim elimizde gayet sağlıklı olsalar da doğadan kopardıktan sonra bunun hiçbir anlamı kalmıyor. Ha senin elinde ölmüş ha elinde yaşamış ne farkı var? Yok.

Karınca konusu biraz farklı. Karıncaların çiftleşme uçuşları o kadar büyük olabiliyor ki yüzlerce, binlerce kraliçe yuva arayışına çıkıyor. O yüzlerce kraliçe arasından 1-2-3 tane almanın uçuşa bir zararı olmuyor. Önemli olan bilinçli davranmak.

orhanantbander

Yumurta
Üye
Doğadan canlı almak önerilmemesinin sebebi bu hayvanlar doğal yaşam alanlarına iyice alışmış ya da ev ortamında yetişip büyümemiştir bu yüzden sıkıntı çekeceklerdir ve ekosistem açısından da sorun teşkil etmektedir. Üstelik tarantula karşılaştırması da doğru değil çünkü popülasyon olarak aynı oranda Türkiye ve Dünya üzerinde yoklar. Buna semender mantis ve çiyan gibi hayvanlar da dahil. Kısacası oran olarak bakıldığında örneğin çiyanı her yerde istediğin vakit bulamazsın veyahut tarantulayı ama karıncayı örneğin Messorları Türkiye'nin birçok ilinde kolaylıkla bulabilirsin çünkü popülasyon açısından çok fazlalar ki ayrıca forumda da kişi başı 4'ten fazla kraliçe karınca alınmaması gerektiği de söyleniyor. Ayrıca doğadan nasıl tarantula buldunuz türü nedir?
türü olivaceum olmasi gerek okul gezisi sirasinda daga tirmanirken bir anda siyah bir kipirti sezdim 6 ayagi vardi orda olmesine icim el vermedi bende aldim su an 8 ayagida tam yerinde besliyorum bir problemi de yok

Zerdüşt

Yumurta
Üye
türü olivaceum olmasi gerek okul gezisi sirasinda daga tirmanirken bir anda siyah bir kipirti sezdim 6 ayagi vardi orda olmesine icim el vermedi bende aldim su an 8 ayagida tam yerinde besliyorum bir problemi de yok
Sanırım orada ölmesine de izin vermeliydin eğer ölecekse çünkü ekolojik döngü için onun orada ölmesi diğer canlıların besin kaynağın temel. Tabii herhangi bir insan veya beşeri bir sistem tarafından ölmeye mahkum edilmediyse

Son düzenleme:

Yetkin

İşçi Karınca
Üye
konu hakkında gerekli açıklamayı yapmışlar şunu söyleyeceğim sadede yazdığın şey ile alakalı tarantularda handlinge alışmak gibi bir durum da yok bulduğunuz şeyin tarantula olduğundan da şüpheliyim

orhanantbander

Yumurta
Üye
konu hakkında gerekli açıklamayı yapmışlar şunu söyleyeceğim sadede yazdığın şey ile alakalı tarantularda handlinge alışmak gibi bir durum da yok bulduğunuz şeyin tarantula olduğundan da şüpheliyim
arastirirsan turkiyede bulunmasi mumkun bir tarantula turu oldugunu ogrenirsin alismaktan kastim dogadan vahsi olur saldirir mevzusu ama vahsi degil onu anlatmaya calisiyorum size
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Sanırım orada ölmesine de izin vermeliydin eğer ölecekse çünkü ekolojik döngü için onun orada ölmesi diğer canlıların besin kaynağın temel. Tabii herhangi bir insan veya beşeri bir sistem tarafından ölmeye mahkum edilmediyse
nasil bir sekilde olucekti bilmiyorum sadece goz gore gore olmesine izin veremedim siz sokakta can cekisen bir hayvan oldugunu gorseniz yada annesi terk etmis bir kedi gordugunuzde ona sut tarzi yiyebilecegi seyler veriyorsaniz hatta imkaniniz varsa evde bile besleye biliyorsunuz aciklamaya calistigim bu farkli irk canlilar ama bakis acisi tamamen ayni

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
nasil bir sekilde olucekti bilmiyorum sadece goz gore gore olmesine izin veremedim siz sokakta can cekisen bir hayvan oldugunu gorseniz yada annesi terk etmis bir kedi gordugunuzde ona sut tarzi yiyebilecegi seyler veriyorsaniz hatta imkaniniz varsa evde bile besleye biliyorsunuz aciklamaya calistigim bu farkli irk canlilar ama bakis acisi tamamen ayni
Aynı hatayı karınca örneğini vererek de yapmıştın dostum, bu örnekle de yine aynı hatayı yapmış oldun. Kedi, köpek ile bu canlıları kıyaslayamazsın bunun hiçbir mantığı yok. Kedilerin, köpeklerin doğal yaşamlarını tamamen mahvettik. Bugün bu canlılar insanlara bağlı yaşamlarını sürdürüyorlar. Biz olmadan yaşamlarını sürdüremezler. Sokakta annesi terk etmiş bir kedi ya da köpek gördüğümüzde yardım etmemizde hiçbir sakınca yok bundan dolayı. Fakat vahşi hayvanlara müdahale edersek o zaman faydadan daha çok zararımız olur. Senin bulduğun canlı senin iddianla tarantula, bu canlının insanlarla hiçbir bağlantısı yok. Doğal döngünün bir parçası tamamen. Onun için bu canlı, kedi ya da köpek gibi insanlara bağımlı yaşayan canlılarla mukayese edilemez.

Bu konularda elimizden geldiğince bilinçli yaklaşmalıyız, duygusal değil.

Zerdüşt

Yumurta
Üye
Aynı hatayı karınca örneğini vererek de yapmıştın dostum, bu örnekle de yine aynı hatayı yapmış oldun. Kedi, köpek ile bu canlıları kıyaslayamazsın bunun hiçbir mantığı yok. Kedilerin, köpeklerin doğal yaşamlarını tamamen mahvettik. Bugün bu canlılar insanlara bağlı yaşamlarını sürdürüyorlar. Biz olmadan yaşamlarını sürdüremezler. Sokakta annesi terk etmiş bir kedi ya da köpek gördüğümüzde yardım etmemizde hiçbir sakınca yok bundan dolayı. Fakat vahşi hayvanlara müdahale edersek o zaman faydadan daha çok zararımız olur. Senin bulduğun canlı senin iddianla tarantula, bu canlının insanlarla hiçbir bağlantısı yok. Doğal döngünün bir parçası tamamen. Onun için bu canlı, kedi ya da köpek gibi insanlara bağımlı yaşayan canlılarla mukayese edilemez.

Tam da demek istediğim buydu, teşekkürler.

orhanantbander

Yumurta
Üye

ayni tur degil diyorum zaten ama mantigi benim icin ayni yaralanmis bir canlinin olumune ben goz yumamam bu hayvanlar olduruluyor zaten insanlar tarafindan birini ben bulup kurtarmisim burda yanlis birsey goremiyorum

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Sen o canlıyı alarak sen de öldürmüştün oldun, ben bunu anlatmaya çalışıyorum. O canlıyı orada ayağıyla üzerine basarak birinin ezmesiyle, senin alıp eve götürmen arasında hiçbir fark yok. Çünkü sonuçta o canlı doğadan kopmuş oluyor. En azından doğada öldüğü zaman birilerine yem oluyor. Anlatmak istediğimiz şey bu. Duygusal düşünüyorsunuz. Evde yaşayınca o canlı yaşamış mı oluyor?

Zerdüşt

Yumurta
Üye
ayni tur degil diyorum zaten ama mantigi benim icin ayni yaralanmis bir canlinin olumune ben goz yumamam bu hayvanlar olduruluyor zaten insanlar tarafindan birini ben bulup kurtarmisim burda yanlis birsey goremiyorum
Dediğiniz şu mantığa çıkıyor: Aslan bir ceylanı ısırmış ve onu tedavi etmek için almışsınız gibi. Bu doğru bir hareket değil çünkü aslana yem olacak veya başka bir hayvana yem olacakken onu alıp ekolojik döngünün dışında tutuyorsunuz bu sebeple de bir canlıya yardım ettiğinizi sanarken diğer canlıya zarar veriyorsunuz.

Yetkin

İşçi Karınca
Üye
arastirirsan turkiyede bulunmasi mumkun bir tarantula turu oldugunu ogrenirsin alismaktan kastim dogadan vahsi olur saldirir mevzusu ama vahsi degil onu anlatmaya calisiyorum size

bulunabilir bir tür olduğunu biliyorum sizdekini o olduğundan şüpheliyim sadece zaten doğadaki ve bizim beslediğimiz tarantulalar o kadar farklı değiller zira evcilleşmiş alıştırılmış değiller sürüngenler vs. gibi

orhanantbander

Yumurta
Üye
tamam beyler yeterli oldu bu bilgiler

peki napiyim ben bu tarantulayi dogaya mi salayim

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
9 10 aydır seninleyse seninle kalsın, önemli olan bu konuda bundan sonra daha bilinçli hareket etmen dostum.