Doğadan Kaplumbağa Sahiplenmek

Vedad

İşçi Karınca
Üye
Arkadaşlar merhaba, doğadan Kaplumbağa Sahiplenmek istiyorum. Doğadan alacağım için herhangi bir yasal sorun olur mu merak ediyorum. Ayrıca canlı yemi kabul etmeme, alışamama gibi sorunlar oluyor mu?

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Arkadaşlar merhaba, doğadan Kaplumbağa Sahiplenmek istiyorum. Doğadan alacağım için herhangi bir yasal sorun olur mu merak ediyorum. Ayrıca canlı yemi kabul etmeme, alışamama gibi sorunlar oluyor mu?
Doğada olan doğada kalsın. Yeme alışmama durumu çok yüksek. Ayrıca yerli tür canlıları doğadan koparmak yasak. Daha önceden herhangi bir besleme durumunuz olmadıysa hiç almayın zaten. Ayrıca şu konuya göz atmanızı öneririm;

Vedad

İşçi Karınca
Üye
Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.aslında ben de çok istiyorum ama nasıl bi yerde bakmak gerek bilmiyorum.siz nasıl bakacaksınız?
Ormanlık alanlarda görüyorum ben, Atatürk Arbertum'u gibi yerler.

Vedad

İşçi Karınca
Üye
Doğada olan doğada kalsın. Yeme alışmama durumu çok yüksek. Ayrıca yerli tür canlıları doğadan koparmak yasak. Daha önceden herhangi bir besleme durumunuz olmadıysa hiç almayın zaten. Ayrıca şu konuya göz atmanızı öneririm;
Çok teşekkür ederim

Vedad

İşçi Karınca
Üye
Nasıl bir alanda beslemeyi düşünüyorsunuz demek istedim.
Kara kaplumbağaları'nın tahtadan oluşan yerlerde yaşamaları daha sağlıklı olduğunu öğrendim. O yüzden marangozdan bir yaşam alanı yaptırmayı planlıyorum. Zemine torf, Canlının arada girebilmesi için sucul alan, saklanabileceği karanlık bir mağara ve uvb lamba lazım, yutabileceği küçük taşların olmaması lazım.

Bu arada canlıyı alma konusunda kararsızım, çok fazla aramam, eğer bulursam burada paylalırım.

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Lütfen doğadan sürüngen almayın. Türkiye'de kara kaplumbağası olarak çok fazla seçeneğiniz olmasa da bulabilirseniz üretim canlıları tercih edin. İlla para ödemeden doğadan canlı alıp beslemek istiyorsanız istilacı kırmızı yanaklı su kaplumbağası (Trachemys scripta elegans) gibi yerli olmayan türlerden alın, nitekim zaten Türkiye'de doğada olmamaları gerekiyor.

Vedad

İşçi Karınca
Üye
Lütfen doğadan sürüngen almayın. Türkiye'de kara kaplumbağası olarak çok fazla seçeneğiniz olmasa da bulabilirseniz üretim canlıları tercih edin. İlla para ödemeden doğadan canlı alıp beslemek istiyorsanız istilacı kırmızı yanaklı su kaplumbağası (Trachemys scripta elegans) gibi yerli olmayan türlerden alın, nitekim zaten Türkiye'de doğada olmamaları gerekiyor.
Çok haklısınız fakat Türkiye'de kara kaplumbağası satışı ve sahiplendirilmesi yasak diye biliyorum.

Aculeata

Yumurta
Üye
Çoğu zaman dışarıdan alınan canlılar. Ev ortamına ayak uyduruamayıp stresten ya yemek yemez , yada direkt ölümlerine sebep olur. Bu yüzden, doğadan alınan canlıların beslenmemesini öneririz.

Almuud

Yumurta
Üye
Çok haklısınız fakat Türkiye'de kara kaplumbağası satışı ve sahiplendirilmesi yasak diye biliyorum.
Evet yasak ama facebook guruplarında hala satış yapılıyor. Bir guruba üye olup oraya 'kaplumbağa arıyorum' vb. mesajlar atarsanız mutlaka geri dönüş olacaktır.

Vedad

İşçi Karınca
Üye
Çoğu zaman dışarıdan alınan canlılar. Ev ortamına ayak uyduruamayıp stresten ya yemek yemez , yada direkt ölümlerine sebep olur. Bu yüzden, doğadan alınan canlıların beslenmemesini öneririz.
Evet yasak ama facebook guruplarında hala satış yapılıyor. Bir guruba üye olup oraya 'kaplumbağa arıyorum' vb. mesajlar atarsanız mutlaka geri dönüş olacaktır.
Çok sağolun

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Aslında doğadan canlı almak da yasak bildiğim kadarıyla fakat pek önemseyen yok ne yazık ki, her ne kadar doğaya üretim canlıları beslemekten daha fazla zarar veren bir davranış olsa da. Burası Türkiye, fazla mantık beklemeyin. Çoğu kişi hobiyi illegal bir şekilde yapıyor zaten. Yasal sürüngen alabilmenizin tek yolu şu an için Pet&Zoo Tr'den çipli ve belgeli canlı satın almanız veya Pet&Zoo'dan satın alanlardan satın almanız. Ne yazık ki şu anda legal canlılar içinde hiçbir kaplumbağa türü yer almıyor, fakat ileride ne olacağı belli değil.