Doğadaki salyangozlar

Anıl07

Yumurta
Üye
Arkadaşlar bu aralar bir salyangoz almayı düşünüyordum ve forumda da çok fazla besleyen olduğunu gördüm. Bazı arkadaşlarda gördüm doğadan almış ve parazitlere karşı uyarmışlar onları. Doğadan bir salyangoz alındıgı zaman parazit olup olmadığı nasıl anlaşılabilir veya varsa eğer temizlenebilir midir.
Not: Doğadan alınma bir salyangozum yok şuan

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Bazı parazitler belirgin semptomlara sahip olabiliyor konak canlı üzerinde fakat genelde insanlara geçebilecek parazitler için bunu söyleyemeyeceğim. Anlamanız ve temizlemeniz pek mümkün değil.

Konak canlı üzerinde semptom gösteren parazit videosu:

Achatina spp. parazitleri ile ilgili bir makale linki:

Bu linki de inceleyebilirsiniz:

Uzun lafın kısası, herhangi bir salyangozu çiğ olarak tüketmezseniz veya temas ettikten sonra elinizi yıkarsanız parazitlerden önemli ölçüde korunmuş olursunuz. Paylaştığım ilk makalede, pet olarak bakılan Dev Afrika Salyangozu'nun da taşıyıcı olabileceğinden bahsedilmiş. Teraryumu olabildiğince temiz tutup, temas öncesi ve sonrası elinizi yıkarsanız yine sorun yaşamazsınız.

celilcem

Pupa
Üye
Arkadaşlar bu aralar bir salyangoz almayı düşünüyordum ve forumda da çok fazla besleyen olduğunu gördüm. Bazı arkadaşlarda gördüm doğadan almış ve parazitlere karşı uyarmışlar onları. Doğadan bir salyangoz alındıgı zaman parazit olup olmadığı nasıl anlaşılabilir veya varsa eğer temizlenebilir midir.
Not: Doğadan alınma bir salyangozum yok şuan
Alın hocam sıkıntı olmaz da genede tedbirli olun elinize alırsanız uzun süre sabunla yıkayın baktınız içiniz rahat değil kolonya ile yikayin sorun olmaz.

Anıl07

Yumurta
Üye
Peki biz onu teraryuma aldıktan sonra ve belli bi süre baktıktan sonra torf unu falan düzenli yeniledikçe parazitten arınma şansı var mıdır ki

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Peki biz onu teraryuma aldıktan sonra ve belli bi süre baktıktan sonra torf unu falan düzenli yeniledikçe parazitten arınma şansı var mıdır ki
Antiparazitik ilaçlar kullanılmadığı sürece parazit, konak veya kendisi ömrünü tamamlayana kadar hayatta kalır. Kara salyangozlarında da bu tür bir ilaç uygulaması olduğunu hiç duymadım.

Anıl07

Yumurta
Üye
Antiparazitik ilaçlar kullanılmadığı sürece parazit, konak veya kendisi ömrünü tamamlayana kadar hayatta kalır. Kara salyangozlarında da bu tür bir ilaç uygulaması olduğunu hiç duymadım.
Aslında hayvanlar için olan iç parazit haplarının çok az dozda olucak şekilde verilse iyileşme gösterebilir mi acaba

Anıl07

Yumurta
Üye
sanmıyorum ben olsam riske girmezdim 20-30 liraya satılıyor alacağın haplar vs zaten daha pahalıya gelir :D
Aynen zaten hapın tanesi 40 tl ve şuan getirmek istesem 82 tl tutuyor dev afrika salyangozu nerdeyse 2 hap parası. Benimkisi sadece merak işte :D

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Aslında hayvanlar için olan iç parazit haplarının çok az dozda olucak şekilde verilse iyileşme gösterebilir mi acaba
Bu konuda bilgim yok fakat kendiniz denemenizi önermem. İçeriği başka bir canlı için uygunken salyangoz için uygun olmayabilir, dozu fazla gelebilir vs.

celilcem

Pupa
Üye
Peki biz onu teraryuma aldıktan sonra ve belli bi süre baktıktan sonra torf unu falan düzenli yeniledikçe parazitten arınma şansı var mıdır
Bence gitmez ama belki dışkılama yöntemi ile atabilir lakin ne tür bir parazit olduğunu bilmedimiz için dikkatli olun elinize aldığınız zaman bolca yıkayın yeter