Deney tüpünü su bastı!

10urkarinca

Yumurta
Üye
Selam, yaklaşık iki hafta önce bir Messor Structor türü karınca buldum. Sonra onu deney tüpüne koydum. Su ve pamuğu da ihmal etmedim. Ancak bugün baktım ki pamuk su sızdırmış. Bu durumda neler yapmamı önerirsiniz?

10urkarinca

Yumurta
Üye
Ayrıca karıncamın yumurtası vardı ve onu ağzında tutuyordu baktığımda. Muhtemelen sudan etkilenmesin diye.

EArslan

Majör Karınca
Karınca Moderasyon
Üye
İlk olarak sturoctor olduğundan nasıl emin olabildin? Konuyla alakasız bir detay ama yinede sormak istedim.
Pamuk normalde su sızdırmaz. Büyük ihtimalle pamuğu çok az kullandın. Fotoğraf atarsan yardımcı oluruz.

10urkarinca

Yumurta
Üye
deney tüpünün üstündeki yazılardan dolayı net görüntü elde edemiyorum

10urkarinca

Yumurta
Üye
suyu boşaltmakla yetindim, ağzına yeni pamuk koydum ama suyun oradaki pamuğa karıncaya çok rahatsızlık vermek istemediğim için dokunmadım

10urkarinca

Yumurta
Üye
deney tüpüne koymadan önceki gözlemlerim messor structorla birebir uyuşuyordu ayrıca

Kutay

İşçi Karınca
Üye
deney tüpüne koymadan önceki gözlemlerim messor structorla birebir uyuşuyordu ayrıca
belirleyemezsin bir sürü siyah ve farklı boyutta messor türü var messor sp. desek çok daha uygun olur karıncanı transfer etmeni öneririm
bu videoya bakarak yapabilirsin istersen

10urkarinca

Yumurta
Üye
belirleyemezsin bir sürü siyah ve farklı boyutta messor türü var messor sp. desek çok daha uygun olur karıncanı transfer etmeni öneririm
bu videoya bakarak yapabilirsin istersen
pekala anladım, yaşadığım şehirde (karaman) başka messor türü olmadığı için ve uyuştuğu için bu sonuca varmıştım ama yine de teşekkürler, pamuk 1 hafta sonra su kaçırmıştı ve bende bu videodakileri yapacak el becerisi yok, en azından ben kendime güvenmiyorum elimin ayarına. ilk işçisi çıkana kadar transfer etmeyebilir miyim? yoksa çok mu önemli bu durumda transfer?

10urkarinca

Yumurta
Üye
ilk haftanın sonunda yaptığım kontrolde en ufak su yoktu çünkü bu ikinci hafta sonundaki baktığımda gördüm durumu

Kutay

İşçi Karınca
Üye
pekala anladım, yaşadığım şehirde (karaman) başka messor türü olmadığı için ve uyuştuğu için bu sonuca varmıştım ama yine de teşekkürler, pamuk 1 hafta sonra su kaçırmıştı ve bende bu videodakileri yapacak el becerisi yok, en azından ben kendime güvenmiyorum elimin ayarına. ilk işçisi çıkana kadar transfer etmeyebilir miyim? yoksa çok mu önemli bu durumda transfer?
eğer kraliçeyi rahatsız etmeyecek düzeyde suyu temizlediyseniz; hayır gerek yok transfer etmeyin ama işçisi çıkınca zaten tüp iyice kirlenir ve su biter trasnfer edebilirsiniz ve karamand tek messor türünün yaşadığını kanıtlayamazsınız çünkü türler sadece renklerle değil belirli özelliklerle de belirleniyor messor sp. 👍☺️

Emperorofinsects

Larva
Üye
karıncanızın çiftleştiğinden emin misiniz? ben emin olamadım. kanatları ayrık olur ve çiftleştikten bir süre sonra dökerler kanatlarını. tabi çiftleşip de kanatlarını dökmedikleri ender örnekler de var.

Kutay

İşçi Karınca
Üye
karıncanızın çiftleştiğinden emin misiniz? ben emin olamadım. kanatları ayrık olur ve çiftleştikten bir süre sonra dökerler kanatlarını. tabi çiftleşip de kanatlarını dökmedikleri ender örnekler de var.
ben dikkat etmedim belki ama kanat dökmemiştir benim cataglyphis kraliçesiyde kanatlıydı ama döllenmemiş olup prens yumurtası da yumurtlamış olabilir

10urkarinca

Yumurta
Üye
kanatları ayrık ona eminim, ve bildiğim kadarıyla her zaman dökmek zorunda değil kanatlarını

10urkarinca

Yumurta
Üye
eğer kraliçeyi rahatsız etmeyecek düzeyde suyu temizlediyseniz; hayır gerek yok transfer etmeyin ama işçisi çıkınca zaten tüp iyice kirlenir ve su biter trasnfer edebilirsiniz ve karamand tek messor türünün yaşadığını kanıtlayamazsınız çünkü türler sadece renklerle değil belirli özelliklerle de belirleniyor messor sp. 👍☺️
anladım. hobiye zaten yeni sayılırım, tecrübem yok sadece teorik bilgim var. bu benim kendi kanaatimdi ama dediğinizi dikkate alacağım