Cinsi nedir?

Qeyfi

Yumurta
Üye
Arkadaşlar merhaba daha önce görmediğim bir cins daha doğrusu bu hobiyle ilgilendiğimden bu yana diyeyim.Bugün itibari ile toprağı kazıp çıkmaya başladılar. Eğer bakımı kolay bir tür ise uçuş zamanını takip edip birkaç kraliçe alabilirim. Yardımlarınızı bekliyorum.

IMG_20220328_163646.jpgIMG_20220328_163517.jpgIMG_20220328_163504.jpg

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Arkadaşlar merhaba daha önce görmediğim bir cins daha doğrusu bu hobiyle ilgilendiğimden bu yana diyeyim.Bugün itibari ile toprağı kazıp çıkmaya başladılar. Eğer bakımı kolay bir tür ise uçuş zamanını takip edip birkaç kraliçe alabilirim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 2543Ekli dosyayı görüntüle 2544Ekli dosyayı görüntüle 2545
Açıkçası pek aşina olmadığımız bir cinse benziyor, karınca olmadığından bile şüpheliyim ama Colobopsis sp. diyorum.

Türkiye'de misiniz?

muhammetbozbulut

Yumurta
Üye
Bahçem de mevcut tür tür koloniler var bunlara gıda takviyesi yapıyorum.
Un kurdu, Şeker ve protin içerikli jelly v.b. güç ne kadar kuvetlenirlerse o kadar büyürler sende onlara takviye verirsen onları güçlendireceksin.
1 tane den başka kraliçe alma lütfen.
yoksa seneye bahçende bulamazsın mazallah.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Cataglyphis sp. oldupunu düşünüyorum. Tek bir işçiyi yakın ve net çekerseniz kesinleştirebilirim.

Qeyfi

Yumurta
Üye
Cataglyphis sp. oldupunu düşünüyorum. Tek bir işçiyi yakın ve net çekerseniz kesinleştirebilirim.
Cataglyphis olduğuna ihtimal vermedim Kütahya gibi soğuk bir şehirde yaşıyorum çünkü ve ilk çıkan cinslerden. Camponotus kadar büyük bir tür kafam karıştı :)

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Cataglyphis olduğuna ihtimal vermedim Kütahya gibi soğuk bir şehirde yaşıyorum çünkü ve ilk çıkan cinslerden. Camponotus kadar büyük bir tür kafam karıştı :)
Daha yakın çekmeyi dener misiniz, bizimde merakımız giderilmiş olur :)

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Camponotus olma ihtimalini elemek için daha yakın ve net görsel istemiştim zaten ama morfolojiye bakınca Cataglyphis oldukları anlaşılıyor.

Qeyfi

Yumurta
Üye
Camponotus olma ihtimalini elemek için daha yakın ve net görsel istemiştim zaten ama morfolojiye bakınca Cataglyphis oldukları anlaşılıyor.
Morfoloji dediğiniz gibi Cataglyphis. Abdomen yukarda geziyor bacaklar uzun ve siyah. Ben şehir, iklim ve zaman gibi kavramları göz önünde bulundurularak eklemiştim ama belli de olmaz siz daha iyi bilirsiniz. Yakaladığım an daha net görsel paylaşmaya çalışacağım.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Morfoloji dediğiniz gibi Cataglyphis. Abdomen yukarda geziyor bacaklar uzun ve siyah. Ben şehir, iklim ve zaman gibi kavramları göz önünde bulundurularak eklemiştim ama belli de olmaz siz daha iyi bilirsiniz. Yakaladığım an daha net görsel paylaşmaya çalışacağım.
Abdomen yukardaysa net görsele bile gerek yok zaten. En yakın ihtimal olan camponotuslarda ya da formicalarda böyle bir şey görmüyoruz. İhtimaller eleniyor. Cataglyphis Aenescens türü de.

Qeyfi

Yumurta
Üye
Abdomen yukardaysa net görsele bile gerek yok zaten. En yakın ihtimal olan camponotuslarda ya da formicalarda böyle bir şey görmüyoruz. İhtimaller eleniyor. Cataglyphis Aenescens türü de.
Anladım çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için. Bu iklimde böyle bir türün bulunabileceğini ve yaşayabileceğini de öğrenmiş olduk :)

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Anladım çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için. Bu iklimde böyle bir türün bulunabileceğini ve yaşayabileceğini de öğrenmiş olduk :)
Nisan ayındayız hocam. Yani mart sonundan sonra havalar çok çok soğuk olmadığı sürece, aktifleşmeye ve uykudan çıkmaya başlıyorlar. Çiftleşme uçuşlarına bu havalarda denk gelmemiz şaşırtıcı olurdu haklısınız ancak kış uykusundan çıkmaları pek şaşırtıcı değil. Artık koloni alate üretimine başlayacak ki yaz döneminde uçuşları olabilsin.