Cataglyphis Günlüğüm

eyupbardak32

Larva
Üye
Bugün Antalya'daki saha çalışmamız sırasında yaklaşık 10 kadar Cataglyphis kraliçesi ile denk geldim. Hemen birini aldım ki forumda sormuştum.
Ancak türü noktasında iyi bir ayrıma ihtiyacım var. Çünkü ilk kurulumda türden türe farklılıklar gördüm rehberlerde.
Bulduğum yerden bir de işçi aldım ayrı bir şırıngaya, şuan klasik test tüpü kurulumu içinde 30 dereceye ayarlı sistemde işçi ve kraliçe tanıştırıldı.
Bulduğum saatten eve geçip kurulumu yapana kadar ufaktan bir şekerli su takviyesi yaptım.

Acaba ne yapmalıyım, tavsiyeleriniz nelerdir ?

(Fotoğraflar 10MB'dan büyük olduğu için drive linki bırakacağım)
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Foto linki

Son düzenleme:

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Hocam günlük kurallarını okudunuz mu?
1- Cataglyphis nodus kraliçesi ve nodus işçisi eşleştirme yapmışsınız, doğru olmuş
2- O pamuk cok gevşek hocam hatta çok fazla. Cataglar o kadar nem sevmezler ve fazla suyuda bir kulak çöpü yardımıyla alın.

eyupbardak32

Larva
Üye
1- Cataglyphis nodus kraliçesi ve nodus işçisi eşleştirme yapmışsınız, doğru olmuş
2- O pamuk cok gevşek hocam hatta çok fazla. Cataglar o kadar nem sevmezler ve fazla suyuda bir kulak çöpü yardımıyla alın.
Kurallara bakmamıştım

Pamuk yok ki hocam hiçbir fotoğrafta, ince kağıt havluyla şekerli su vermiştim, geçici tüpün içindeyken. Daha sonra hemen hemen kuru bir test tüpü kurulumu yaptım.

Son düzenleme:

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Yakından çektiğiniz için öyle görmüşüm kusura bakmayın. Kuru test tüpü kurulumu nedir tam olarak?

eyupbardak32

Larva
Üye
Yakından çektiğiniz için öyle görmüşüm kusura bakmayın. Kuru test tüpü kurulumu nedir tam olarak?
Kuru test tüpü kavramını ben uydurdum hocam, hobide başka bir şekilde söyleniyor olabilir. Demek istediğim tüpün içinde buhar olmuyor, örneğin şuan 25 derecede tuttuğum camponotuslarda pamuğa yakın kısımlar nemli, ama cataglyphis şuan 30 derecede outworld, ama tüpte bir nokta bile buhar yok suyu ve pamuğu ona göre ayarladım

Ekli dosyayı görüntüle 7445
Bugün işçinin olduğunu gördüm, ancak yumurtası var ağzında

IMG_20220601_092411.jpg
Resim gelmemiş

Son düzenleme:

Enes07

Yumurta
Üye
Kuru test tüpü kavramını ben uydurdum hocam, hobide başka bir şekilde söyleniyor olabilir. Demek istediğim tüpün içinde buhar olmuyor, örneğin şuan 25 derecede tuttuğum camponotuslarda pamuğa yakın kısımlar nemli, ama cataglyphis şuan 30 derecede outworld, ama tüpte bir nokta bile buhar yok suyu ve pamuğu ona göre ayarladım

Ekli dosyayı görüntüle 7445
Bugün işçinin olduğunu gördüm, ancak yumurtası var ağzında

Ekli dosyayı görüntüle 7460
Resim gelmemiş
Bende antalaydayim nerede buldunuz kraliçeyi ben Özdilek taraflarında çok cata kolonisi görüyorum

eyupbardak32

Larva
Üye
Bende antalaydayim nerede buldunuz kraliçeyi ben Özdilek taraflarında çok cata kolonisi görüyorum
Sarısuda atık su arıtma tesisinde ve karşısındaki plajda 30 Mayıs'ta en az 20 kraliçe gördüm, ki prenslerden ve yuva ağzındaki alatelerden bahsetmiyorum

Enes07

Yumurta
Üye
Sarısuda atık su arıtma tesisinde ve karşısındaki plajda 30 Mayıs'ta en az 20 kraliçe gördüm, ki prenslerden ve yuva ağzındaki alatelerden bahsetmiyorum
Bu günde bizim köyde uçuş oldu phedilo cata nodus ve sarı bı cata türü yüzlerce vardı 3 nodus 2 sari kraliçeden aldım