Canlı yem alternatif arayışı

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Yarı hasatçı diye bir şey yok aslında zaten, dediğim gibi o benim öne sürdüğüm bir şey. Hasatçı türler gibi tohum yiyebiliyorlar ama sadece tohumla gelişimlerini sürdüremiyorlar. Bu tanıma uyan tüm türler yarı hasatçı olabilir bana göre.
Bende araştırırken garipsedim biraz semi harvester gibi şeyler yazıyorum pek bir bilgiye ulaşamıyordum. Ama böyle bir terim gerçekten gerekli.

Karıncaların coverini açınca ışıktan strese giriyorlar ama akşam saatlerinde uçan kraliçeler ışığa geliyor nedenini biliyor musunuz?
Uçan böceklerin gece yollarını aya bakarak bulduğunu duymuştum o yüzden gece ışık kaynaklarını ay sanıp ona doğru uçuyor olabilirler.

ELVERiCi1453

Pupa
Üye
Araştırmadım, net bilgim yok fakat sorunu Chatgpt'ye sordum. Şu cevabı verdi:

Kraliçe karıncaların yuvalarını ışık almayan bölgelere kurmalarının nedeni, kolonilerini korumak ve yuvalarını güvende tutmaktır. Işık, yuvalarını tehlikeye atabilecek avcıları veya diğer tehlikeleri çekebilir.

Ancak çiftleşme uçuşu sırasında kraliçe karıncalar, yeni koloniler kurmak için dışarı çıkarlar ve bu süreçte güneş ışığına yönelirler. Çiftleşme uçuşu, yeni koloniler oluşturmak ve genetik çeşitlilik sağlamak için önemlidir. Işık, kraliçe karıncaların çiftleşme uçuşunda partnerlerini bulmalarına yardımcı olabilir ve yeni yerleşim bölgelerini keşfetmelerine yardımcı olabilir.

Yani, kraliçe karıncaların günlük faaliyetlerinde ışık istememelerine rağmen çiftleşme uçuşu sırasında ışığı tercih etmelerinin sebebi, üreme ve koloni oluşturma süreçlerindeki önemidir.
Zaten eğer farkederseniz kendimden örnek vereyim, prensesleri hiç gölgede gördüğümü hatırlamıyorum.

ELVERiCi1453

Pupa
Üye
>Aktif olarak A.Splendida besliyorum ve şunu diyebilirim ki beslediğim en zevkli türlerin başını çekiyor kendisi. Aphanenogaster cinsinde sadece 2 türde yalancı besin aktarımı (pseudotrophallaxis) nadiren görülmüş ayrıca tüm Aphanenogaster türlerinde social stomach (sosyal mide) yoktur. (Aphaenogaster subterranea, Aphaenogaster senilis) Ağızdan ağıza besim aktarımı olmayan ve sosyal midesi olmadığından hasatçı yada yarı hasatçı olabileceklerini düşünmüyorum internette yaptığım araştırmalarda da A.Splendida'nın tohum ile arasında bir bağlatı bulamadım. Bu anlattıklarıma rağmen resmi olarak kayda geçen tohum yiyebilme yeteneğine sahip sadece 1 Aphaenosgaster türü olmuş (Aphaenogaster swammerdami).

>Hasatçı ile yarı hasatçı arasındaki farkı anlamak için Messor ve Teramorium cinsine bakabiliriz. Tam hasatçılarda sadece tohum ile hayatını sürdürebilirler canlı yemler opsiyonel kalır. Yarı hasatçılarda böyle bir durum yoktur onlarda sadece böcekler ile beslenebilir hiç tohum yemeden hayatta kalabilirler. Bu karıncalar genelde buldukları böcekler azaldığında ve kış hazırlığında tohum toplaladıklarını gözlemledim.

Yanlışım olduysa affola, biraz zor bir konu sizde araştırmalarınızı belirtip bu konuyu daha da netleştirebiliriz. İyi hobiler.
Birde ben bir konu açmıştım A. Splendida ile ilgili, kendilerinin domatese karşı bir ilgileri var dilerseniz konumu inceleyebilirsiniz.
Fotoğraflar net değil kusuruma bakmayın hocam.

Roger_Ted

Yumurta
Üye
İlk işçisi 3 gün önce çıkan 7-8 işçili tetralara verdim. Pek umursamadılar. Sanırım daha beslemek için erken.

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Beslemek için işçilerin ön pamuğu zorlamasını bekleyebilirsiniz. Takviye besin olarak kullanabilirsiniz.

bwrkay

Yumurta
Üye
Arkadaşlar çiğ yumurta beyazı ve balı karıştırarak protein oranı yüksek bir besin yaptım şuan baya sevdiler sizce çiğ yumurta beyzı sorun çıkartır mı ? Kendimi sizin için feda ettim

Arkadaşlar çiğ yumurta beyazı ve balı karıştırarak protein oranı yüksek bir besin yaptım şuan baya sevdiler sizce çiğ yumurta beyzı sorun çıkartır mı ? Kendimi sizin için feda ettim

Ekli dosyayı görüntüle 12977

Ekli dosyayı görüntüle 12978
türleri ne