Camponotus türü nedir?

Umudu

Pupa
Üye
Bugün camponotus yuvasında uçuş vardı birkaç saat takip ettim. En sonunda yuva yakınlarında kanatlarını dökmüş bir kraliçe buldum. İşçilerinin de fotoğrafları var. Bu fotoğraflardan tür tespiti yapılabilir mi? Bide işçi ekleme oluyor mu?
IMG-20220827-WA0000.jpgIMG-20220827-WA0001.jpgIMG-20220827-WA0002.jpgIMG-20220827-WA0004.jpg

Çözüm
C. sanctus ya da C. samius olabilir. Hem C. sanctus hem de C. samius renk ve desenlerde çok değişkendir, bu yüzden onları sadece renge göre güvenilir bir şekilde tanımlayamazsınız. ID için keyler bulabilirim, ancak karıncanızdaki tek tek tüylere bakmak ve bunları karşılaştırmak için epey iyi bir zoom gerekli. Doğu bölgesindeki türleri direkt olarak eledim zaten. Dediğim 2 ihtimal muhtemel olanlardır.

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
C. sanctus ya da C. samius olabilir. Hem C. sanctus hem de C. samius renk ve desenlerde çok değişkendir, bu yüzden onları sadece renge göre güvenilir bir şekilde tanımlayamazsınız. ID için keyler bulabilirim, ancak karıncanızdaki tek tek tüylere bakmak ve bunları karşılaştırmak için epey iyi bir zoom gerekli. Doğu bölgesindeki türleri direkt olarak eledim zaten. Dediğim 2 ihtimal muhtemel olanlardır.

Çözüm

MuhammedK28

Yumurta
Üye
Arkadaşlar konu açılmışken sorayım camponotus cinsi kraliçeler çok geç mi yumurtluyor şu ana kadar 3 kraliçe buldum biri 4 ay yumurtlamadı saldım birini de gecen hafta buldum hala yumurtlamadı özel bir şey mi yapmam lazım bilmediğim ?

Umudu

Pupa
Üye
Arkadaşlar konu açılmışken sorayım camponotus cinsi kraliçeler çok geç mi yumurtluyor şu ana kadar 3 kraliçe buldum biri 4 ay yumurtlamadı saldım birini de gecen hafta buldum hala yumurtlamadı özel bir şey mi yapmam lazım bilmediğim ?
Ben de aynı durumu yaşıyorum 😅 bir kraliçem 2 ayın sonunda yumurtladı. Diğerleri de yaklaşık 1 ay oldu bekliyor hâlâ 😂

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Yumurtlama durumu biraz şansa da bağlı. Her şeyi mükemmel yapsanız bile kraliçe yumurtlamadığı oluyor. Sıcaklığı ve nemi çok düşürmüyorsanız zaten yapabileceğiniz ekstra pek bir şey yok. Setup değiştirmeyi deneyebilirsiniz belki. Bir kap alın, içine torf doldurun. Tüpü de ağzı açık kalacak şekilde torfa gömün. Torfa da biraz nem yapın. Kendisi isterse torfa transfer olsun, ya da bulunduğu yuvayı isteğine göre şekillendirsin. Besin vermeyi de deneyebilirsiniz.

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Eğer yine olmazsa kraliçeyi kış uykusuna yatırmayı deneyebilirsiniz. Zaten sezon sonlarındayız.

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Evet bu benim de aklımdan geçiyordu, ayrı bir konu açarak soracaktım. Biraz daha bekleyeceğim ben olmazsa deneyebilirim.
Özellikle sezon sonunda bulduğum kraliçeleri kış uykusuna yatırdıktan sonra yumurtlatabildim genelde. Ya da yumurtaları büyütmeyebiliyorlar, çünkü kraliçe/koloninin diyapoza girdiği olabilir. Yumurta büyütmedikleri durumlarda yaz ayında olsanız bile yapay bir kış uykusu ile durumu toparlama ihtimaliniz var. Ama bu durum çok uzun süre olursa yaparsınız(Uzun süre yumurtaları büyütmezlerse). Siz de denersiniz bi'.

MuhammedK28

Yumurta
Üye
Yumurtlama durumu biraz şansa da bağlı. Her şeyi mükemmel yapsanız bile kraliçe yumurtlamadığı oluyor. Sıcaklığı ve nemi çok düşürmüyorsanız zaten yapabileceğiniz ekstra pek bir şey yok. Setup değiştirmeyi deneyebilirsiniz belki. Bir kap alın, içine torf doldurun. Tüpü de ağzı açık kalacak şekilde torfa gömün. Torfa da biraz nem yapın. Kendisi isterse torfa transfer olsun, ya da bulunduğu yuvayı isteğine göre şekillendirsin. Besin vermeyi de deneyebilirsiniz.
Diğer bulduğum tüm kraliçeler iyi yumurtluyor ancak campolarda bir uyum süreci yaşıyoruz herhalde

Umudu

Pupa
Üye
Fotoğraflardaki kraliçeyi bugün kontrol ettim ve yumurtlamış :) Sonunda çabuk yumurtlayan bir camponotus besliyorum :) 8-9 tane yumurta vardı ve yumurtaların rengi turuncuydu. Strese sokmamak için hemen kapattım fotoğrafını çekmedim. Renginin turuncu olması normal mi?

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Fotoğraflardaki kraliçeyi bugün kontrol ettim ve yumurtlamış :) Sonunda çabuk yumurtlayan bir camponotus besliyorum :) 8-9 tane yumurta vardı ve yumurtaların rengi turuncuydu. Strese sokmamak için hemen kapattım fotoğrafını çekmedim. Renginin turuncu olması normal mi?
Hayırlı olsun :) Renginin turuncu olmasının farklı anlamları olabiliyor. Bazı türler sadece turuncu yumurta bırakır. Sizin kraliçeniz de öyledir muhtemelen, anormal bir durum değildir. Camponotus türlerinin bazılarında turuncu-sarı yumurtalar olabiliyor. Bazıları için bu, larvanın yakında yumurtadan çıkacağı anlamına gelir. Ve diğerleri için bu, yumurtanın trophic olduğu anlamına gelir; döllenmemiş.

Umudu

Pupa
Üye
Hayırlı olsun :) Renginin turuncu olmasının farklı anlamları olabiliyor. Bazı türler sadece turuncu yumurta bırakır. Sizin kraliçeniz de öyledir muhtemelen, anormal bir durum değildir. Camponotus türlerinin bazılarında turuncu-sarı yumurtalar olabiliyor. Bazıları için bu, larvanın yakında yumurtadan çıkacağı anlamına gelir. Ve diğerleri için bu, yumurtanın trophic olduğu anlamına gelir; döllenmemiş.
Umarım sıkıntılı bir durum değildir, sadece rengi öyledir :)