Camponotus lateralis

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Kaynak olarak forumumuzda da bulunan moderatörümüz @KertenKelebek 'in farklı bir forum üzerinden yayımlamış olduğu rehber yazısını kullandım. Yaşam alanı olarak 21-24, outworld alanı ise 18-28 derece olduğunu belirtmiş rehber yazıda. Rehber açıklamasında herhangi bir kaynak bende bulamadım fakat rehber yazı hatalı olsaydı eğer paylaşılmazdı diye düşünüyorum. Hatalıysa da eğer sonrasında neden kaldırılmadı? Eğer onunda bilimsel bir kaynağı bulunmamakta ise rehberi neye göre hazırladı?

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Kaynak olarak forumumuzda da bulunan moderatörümüz @KertenKelebek 'in farklı bir forum üzerinden yayımlamış olduğu rehber yazısını kullandım. Yaşam alanı olarak 21-24, outworld alanı ise 18-28 derece olduğunu belirtmiş rehber yazıda. Rehber açıklamasında herhangi bir kaynak bende bulamadım fakat rehber yazı hatalı olsaydı eğer paylaşılmazdı diye düşünüyorum. Hatalıysa da eğer sonrasında neden kaldırılmadı? Eğer onunda bilimsel bir kaynağı bulunmamakta ise rehberi neye göre hazırladı?
AntStore'dan copy paste alınıyor işte :D Bu bilgiyi yazanlar her sıcaklığı deneyip de ona göre mi yazıyor sanıyorsunuz gerçekten? Bu şekilde net bir aralık vermek saçma. Bir tür karınca farklı coğrafyalara göre farklı sıcaklıklarda yaşayabilir. Çok uç türler olmadığı sürece geçerli bu genel olarak. Avrupa'da millet Asya türlerine bakıp dev koloniler yapıyor. Hepsi iklimlendirme kabini kullanıyor demeyeceksiniz herhalde. Ben mesela 29 derecede lateralis bakınca o rehber hatalı mı sayılıyor?

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
O yazı birebir farklı bir siteden çeviri. Hobi düzeyinde yazılar olduğu ve bilimsellikten daha ziyade tecrübelere dayandıkları için yoruma açıklar. Misal türlere göre belirledikleri zorluk seviyelerine çoğu zaman katılmıyorum. 30-32 derece civarına kadar olan sıcaklıklar sorun yaratmaz Camponotuslarda. O yazılarda çok hatalar var. Dediğim gibi onlar birebir çeviri olduğu için bir araştırmaya dayanmıyorlar. Hata olması normal. Referans alınabileceklerini düşünmüyorum.

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
O zaman neden rehber yazısı yazılıyor? Hiç bir bilimsel dayanağı yoksa, referans alınmayacaksa ve copy paste yapılıyorsa neden rehber adı altında yayımlanıyor? 29 derecede bir etkisi olacağını düşünmüyorum fakat 33-34+ üstü sıcaklıklarda canlının sağlıklı gelişeceği garantisini de veremeyiz. Referans alınmaması konusunda haklısınız fakat bu bilgiler sabitlenmiş bir şekilde forumlarda geziyor sonuç olarak ve hobiye yeni başlayanlar ilk olarak rehber yazıları okuyorlar. Mesela yine adı geçen forumda yine 'Kertenkelebek'in' yazdığı prenolepis nitens rehberinde sıcaklığın outworldde 30 dereceye kadar çıktığı yazıyor. Fakat hepimiz biliyoruz ki bu canlılar aşırı sıcakta meftah oluyorlar. Bu yazıda sonuç olarak yeni başlayanları kötü ve çıkmaz bir yola sokacaktır

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
O zaman neden rehber yazısı yazılıyor? Hiç bir bilimsel dayanağı yoksa, referans alınmayacaksa ve copy paste yapılıyorsa neden rehber adı altında yayımlanıyor?
Dostum o forumda editördüm ben. Konu hazırlıyordum. Kopyala yapıştır diyorsam öyledir :b nedenini bilmiyorum. Ama haklı sorular bunlar.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Yani kopyala yapıştır değil aslında. Çeviri. Direkt birebir çeviri. Bir araştırmanın, makale taramanın ürünü değiller. Bundan dolayı kaynak olarak alınan yazıda bir hata varsa fark edilmesi mümkün değil. Hani oraya 10 mesajı olan hobiye dün başlamış biri de editör olarak alınabiliyordu ve o da konu hazırlayabiliyordu ki bu çeviri çalışmaları görev gibi bir şeydi zaten. Onun için referans alınamayacağını vurguluyorum. Anlatabiliyor muyum?

Son düzenleme:

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Anlıyorum ben sizi hocam. Keşke bu hatalar yapıldığı dönemde engel olunabilinseydi. Çünkü yanlış bilginin yayılma hızını herkes iyice biliyordur bence. O zaman tüm rehberleri kaldıralım(kaynakçası belirtilmemiş) referans almak doğru değilse

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Biz nasıl kaldıralım arkadaşım? Bizim mi forum? Buradaki rehberlerin nasıl hazırlandıklarını bilmiyorum. Bu rehberlerin hazırlanma sürecine şahit olmadım. Ben bildiğimi söylerim. Bildiğim de o yazılara güvenmediğim. Çünkü o yazıların hazırlanma sürecine şahit oldum. Bu söylediğim çamur atmak olarak falan anlaşılmasın. Ben bunu o forumda editörken de söylerdim. O şekilde 20 tane rehber hazırlayacağınıza düzgünce araştırıp 1 tane rehber hazırlayın daha iyi derdim ama nafile. Rehberlerin durmasına itirazım yok. Ama bana kaynak diye o rehberleri atarsanız o zaman itirazım olur. En azından karınca bölümü için bunu söyleyebilirim. Kimseyi zan altında bırakmayayım. Tarantula ve sürüngenler bölümlerinde güzel çalışmalar mevcut.

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Çünkü canlı ile ilgili türkçe herhangi bir kaynak bulamadım. Ve dediğim gibi rehber yazısı altında yazıldığı için atmıştım. Sonuç olarak rehberi ben yazmadım, hata yazan veya çeviren kişide. Bizim forumdaki rehberlerde de aynı durum söz konusu çünkü diğer forumdaki yazılardan çok fazla alıntı bulunmakta. Kendi forumumuzdakiler adına en azından düzeltme yapabiliriz diye düşünüyorum.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
İnceleyebiliriz hata varsa düzenleriz elbette. Ben o forumdakiler için de hatalı olduklarını söylemedim. Dediğim şey hata varsa da bunun fark edilmeden yayımlanabileceği.