Camponotus lateralis

dogukant28

Yumurta
Üye
Bende bu türden var ve yaklaşık 1 aydır elimde hala yumurtlamadı ne yapmalıyım

Bulut_Mercan

Kraliçe Karınca
Üye
Sıcaklık ve nem normal olduğu halde yumurtlamıyorsa döllenmemiş olabilir. Doğaya salın. Eğer çok sık açıp bakıyorsanız stresten de olabilir.

Görükremin

Pupa
Üye
Sıcaklık ve nem normal olduğu halde yumurtlamıyorsa döllenmemiş olabilir. Doğaya salın. Eğer çok sık açıp bakıyorsanız stresten de olabilir.
Doğaya salarsa yaşama ihtimali az besleyen kişide dursun yumurtlar illa 1 hafta veya 1 ayda yumurtalıycak diye birşey yok mesela ben messorda ilk işçimi 6-7 ayda almıştım yumurtlaması da baya geç olmuştu. Hatırladığım kadarıyla 2-3 ay falan

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Bende bu türden var ve yaklaşık 1 aydır elimde hala yumurtlamadı ne yapmalıyım
Kontrol etme sıklığınız nedir hocam? Kaç derecede tutuyorsunuz kraliçeyi? Kanatlı mıdır? Aldığınız zaman koloni yakınlarında mıydı? Bir çok ihtimali göz önünde bulundurabiliriz
Doğaya salarsa yaşama ihtimali az besleyen kişide dursun yumurtlar illa 1 hafta veya 1 ayda yumurtalıycak diye birşey yok mesela ben messorda ilk işçimi 6-7 ayda almıştım yumurtlaması da baya geç olmuştu. Hatırladığım kadarıyla 2-3 ay falan
6-7 ay zaten çok fazla anormal bir süre

Bulut_Mercan

Kraliçe Karınca
Üye
2 ay daha bekliceğine dışarı çıkıp arasa 2 ayda 10 tane daha bulur zaten. 7 ayda işçi çıkaran kraliçenin de pek sağlıklı olduğunu düşünmüyorum eğer sizden kaynaklı bir sorun yoksa fazla geç.

dogukant28

Yumurta
Üye
anladım yumurtlar yani

dogukant28

Yumurta
Üye
Kontrol etme sıklığınız nedir hocam? Kaç derecede tutuyorsunuz kraliçeyi? Kanatlı mıdır? Aldığınız zaman koloni yakınlarında mıydı? Bir çok ihtimali göz önünde bulundurabiliriz

6-7 ay zaten çok fazla anormal bir süre
şöyle söylim elimde tetra sancus pheidole hepsinin yumurtlayacağı bir sıcaklık ve 2 haftada 1 kontrol ediyorum koloni yakınında değildi uzktaydı kanatsızdı

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Lateralis türü sıcaklık değeri 21-24 derece arasıdır. Tr'de de şuan oda sıcaklığı çok yüksek sıcaklıklarda. Bulunduğu yerin sıcaklığını bir termometre yoluyla ölçebilir misiniz?

dogukant28

Yumurta
Üye
Lateralis türü sıcaklık değeri 21-24 derece arasıdır. Tr'de de şuan oda sıcaklığı çok yüksek sıcaklıklarda. Bulunduğu yerin sıcaklığını bir termometre yoluyla ölçebilir misiniz?
yani şöyle söylim ztn yumurtlasaydı 1.5 ay önce düşük sıcaklıkta yumurtlardı ama bi bakayım

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
@Bulut_Mercan dediği gibi kanatsız döllenmemiş prenseslerde olabiliyor. İsterseniz Çooook uzun süre sizde kalsın isterseniz de salabilirsiniz

Görükremin

Pupa
Üye
2 ay daha bekliceğine dışarı çıkıp arasa 2 ayda 10 tane daha bulur zaten. 7 ayda işçi çıkaran kraliçenin de pek sağlıklı olduğunu düşünmüyorum eğer sizden kaynaklı bir sorun yoksa fazla geç.
Hiçbir anormal durum yoktu karınca hobisi zaman işi zaten. Dışarı çıkıp 10 tane daha bulur o elindekini de salmaz yumurtlarsa besler büyütür güzel deneyim olur.

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Hiçbir anormal durum yoktu karınca hobisi zaman işi zaten. Dışarı çıkıp 10 tane daha bulur o elindekini de salmaz yumurtlarsa besler büyütür güzel deneyim olur.
7 ay sizce normal bir durum mu? Valla helal olsun,bir şey diyemedim

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
21-24 iyiymiş. Türkiye geneline baktığımızda şu an 25 derece altında sıcaklık değeri bile göremiyoruz. Bu türün Türkiye iklimine uygun olmaması lazım sizin kaynağınıza göre. Sonuçta "oda sıcaklığında" yaşamıyor doğada.

Görükremin

Pupa
Üye
sal gitsin. 1 ay beklemişsin zaten. ben 1.5 haftadan sonra salardım. 1 ayda yumurtlamayan kraliçe ilk işçisini ne zaman çıkarır sen hesap et
Ya 😃
7 ay sizce normal bir durum mu? Valla helal olsun,bir şey diyemedim
Benim için normal hayvanı kış uykusuna yatırdım falan benim için normal durum hem karınca besliyosun 10-20 tüpün varsa 1 tanesini o kraliçeye ayırabilirsin:)