Camponotus Günlüğüm

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Selam dostlar. Günlük açmakta epey geciktim. Bu yıl sadece beslemeyi düşündüğüm 3 koloni var. Hem bu 3 koloni yeni başladığı için hem de elimdeki diğer kolonileri vereceğim için günlük için bu kolonileri seçtim. Üç koloni de Camponotus cinsi. Bu yüzden koloniler büyüdüğünde birbirlerinden işçi/yumurta eklemeleri deneyeceğim.

1. Koloni ====> Camponotus festai
resim_2023-08-28_163548333.pngresim_2023-08-28_163700476.pngresim_2023-08-28_164619525.png
Bu tür elime Mersin'den ulaştı. @Emir123 'e bu tür için teşekkürlerimi sunuyorum tekrardan. Multi-Queen denemesi şu aşamada başarılı gidiyor. Başka bir Camponotus festai kolonisinden eklenmiş bir adet pupaları mevcut. Yakın zamanda işçinin çıkmasını bekliyorum. Mersin, Adana, Hatay ve çevre illerde gözlemleniyor daha çok. Bu türün biyolojisi ile çok az. O yüzden davranışlarını özellikle gözlemlemek ve sizinle paylaşmak istiyorum. Belki de Multi-Queen'e elverişli bir Camponotus türüdür. Ben öyle olduğunu sanmıyorum ama umarım öyledir😁. Çünkü Tanaemyrmex'lerde Multi-Queen görülmez genelde. Şu an 'pleometrik' olarak olarak yaşadıklarını varsayıyorum.

2. Koloni ====> Camponotus nicobarensis
resim_2023-08-28_165124030.pngresim_2023-08-28_165320246.png

Fotoğraflardan da anlayabileceğiniz gibi bu koloni ile ilgili söyleyebileceğim ilk şey pis olmaları. Test tüpünün dip kısmını aşırı pisletmişler ve pamuktan kendilerine duvar örmüşler. Pislikten onu da fotoğraflayamadım o yüzden şu şekilde göstereyim:
resim_2023-08-28_165903084.png
Yeşil ile boyadığım kısmı pamuk olarak düşünebilirsiniz. Pamukları kopararak kendilerine bir duvar örmüşler. Kraliçe strese girdiğinde oradaki odacığa giriyor.

resim_2023-08-28_183750939.png
(Kaçmaya çalışan işçiler)
Koloni şu an 12 işçiyi sahip(ti). Geçen gün tüpü açtığımda 2 işçi kaçtı ve birini içeri sokarken diğerine biraz zarar verdim. Bugün zarar gören işçinin öldüğünü fark ettim :(. Koloninin gidişatı şu an güzel, iyi besleniyorlar. Yakın zamanda transfer yapmak istiyorum ama suları hala baya dolu. Formikaryuma transfer etmek istiyorum aslında, ama orayı da pisletirlerse kötü olacak. Egzotik bir tür olduğu için 3 koloniden en sevdiğim diyebilirim. Renkleri de oldukça güzel. Yakın zamanda media işçi görebilirim umarım.

3. Koloni ====> Camponotus sanctus
resim_2023-08-28_182259259.png
Elimdeki C. sanctus kolonilerinden hangisinin günlüğünü tutsam bilemedim. Daha başlangıçtan almak için işçisi olmayan ve biraz pupası olan bu kraliçeyi seçtim. Yanlış hatırlamıyorsam 1 adet işçiye sahipti. Fakat işçi bilmediğim bir sebepten dolayı öldü. Umarım bir sonraki nesil sağlıklı büyür. İşçiler yakın zamanda çıkar diye tahmin ediyorum. Diğerlerine göre daha sıradan bir Camponotus :). C. festai'nin ve bu koloninin işçisi çıkınca güncelleme yaparım.