bu iki türü ve alt grubu nedir ?

erennn

Yumurta
Üye
cinsler messor ve formica fakat tür ayrımı yapmayı bilmiyorum ama bu fotoğrafların yetersiz olduğunu biliyorum. daha detaylı çekimler lazım

Son düzenleme:

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Arkadaşların yazdığına ek olarak yazıyorum; Formica olan kraliçe rufibarbis grouptan. Messor içinde zaten arkadaşların dediği gibi tür tespiti yapılamaz. Ek olarak altgrup yerine cins demeniz daha doğru olur.

erennn

Yumurta
Üye
Arkadaşların yazdığına ek olarak yazıyorum; Formica olan kraliçe rufibarbis grouptan. Messor içinde zaten arkadaşların dediği gibi tür tespiti yapılamaz. Ek olarak altgrup yerine cins demeniz daha doğru olur.
cinslerin altcins ve tür ayrımını yapmayı nereden öğrenebilirim?

muhsinkaan

Yumurta
Üye
Daha detaylı derken makro çekim ile çektim nasıl bir fotoğraf atayım. Birde hangisi messor siyah olan mi formica olan da kırmızımsı olan o zaman

58aka

Pupa
Üye
Daha detaylı derken makro çekim ile çektim nasıl bir fotoğraf atayım. Birde hangisi messor siyah olan mi formica olan da kırmızımsı olan o zaman
Üsteki formica alttaki messor.Formica hakkında pek bilgim yok ama messor için işçiler çıktıktan sonra tür yorumu daha doğru olur zaten bu aşamada karıncaların türlerinin bi önemi yok.

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
cinslerin altcins ve tür ayrımını yapmayı nereden öğrenebilirim?
Antwiki'de ilk öncelikle türleri kendi içlerinde gruplara ayıran kavramlar var. Mesela formica için yanılmıyorsam 8 tane grup vardı. Formica species groups yazıp antwiki sayfasından keylere ulaşabilirsiniz.
Messorlarda işçiler çıktıktan sonra bile tür tespiti yapmak bizim çapımızda oldukça zor oluyor. Messor olduğunu bilmeniz aslında bir bakıma yeterli çünkü ekstra bakım gerektiren bir şeyi yok. Kırmızı kahverengi sırt desenli olan Formica cinsi.
Ek olarak bu iki rehberi okuyabilirsiniz;

muhsinkaan

Yumurta
Üye
Teşekkürler messor st. Gibi geldi bana komple siyah çünkü diğerinde dediğiniz gibi formica rufibarbis şuan elimde messor barbarus var zaten bakımını yapıyorum 40-50 işçili bir şekilde formica türü biraz zorlar gibi ama umarım güzel bir şekilde bakabiliriz aşırı strese giren bir tür çünkü tekrardan teşekkür ederim

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Teşekkürler messor st. Gibi geldi bana komple siyah çünkü diğerinde dediğiniz gibi formica rufibarbis şuan elimde messor barbarus var zaten bakımını yapıyorum 40-50 işçili bir şekilde formica türü biraz zorlar gibi ama umarım güzel bir şekilde bakabiliriz aşırı strese giren bir tür çünkü tekrardan teşekkür ederim
Sanırım hobide yenisiniz ve pek fazla bilginiz yok. Bunu küçük görme anlamında söylemiyorum yanlış anlaşılmasın. Renklerine göre büyük bir çoğunlukla ayrım yapılmıyor. Messor structor rehberini sadece örnek almanız için attım. Bakımlarında çünkü fark yok messorlarda. Kraliçeden tür tespiti yapmakta spresifik bir tür olmadıkça zor. Messor barbarus türü ise artık Türkiye kayıtlarında bulunmuyor. Türkiye karınca fuanasından çıkarıldı yani. Formicalar aşırı stresli olduğu için 2 haftada 1 kontrol etmenizi öneririm.

muhsinkaan

Yumurta
Üye
Sanırım hobide yenisiniz ve pek fazla bilginiz yok. Bunu küçük görme anlamında söylemiyorum yanlış anlaşılmasın. Renklerine göre büyük bir çoğunlukla ayrım yapılmıyor. Messor structor rehberini sadece örnek almanız için attım. Bakımlarında çünkü fark yok messorlarda. Kraliçeden tür tespiti yapmakta spresifik bir tür olmadıkça zor. Messor barbarus türü ise artık Türkiye kayıtlarında bulunmuyor. Türkiye karınca fuanasından çıkarıldı yani. Formicalar aşırı stresli olduğu için 2 haftada 1 kontrol etmenizi öneririm.
aslında hobide eskiyim bakım konusunda yeniyim diyelim galiba 2015 yılında forumda vardım 1-1.5 sene kadar o zamanlar tetramoryum ve lasius bakmıştım az çok biliyorum bakımı ama dediğiniz doğru tür konusunda bayadır bakmıyorum formica konusunda zaten türü biliyorum 1-1.5 ay bakmayacağım aşırı haraketli ve hemen strese giren bir tür

erennn

Yumurta
Üye
Antwiki'de ilk öncelikle türleri kendi içlerinde gruplara ayıran kavramlar var. Mesela formica için yanılmıyorsam 8 tane grup vardı. Formica species groups yazıp antwiki sayfasından keylere ulaşabilirsiniz.

Messorlarda işçiler çıktıktan sonra bile tür tespiti yapmak bizim çapımızda oldukça zor oluyor. Messor olduğunu bilmeniz aslında bir bakıma yeterli çünkü ekstra bakım gerektiren bir şeyi yok. Kırmızı kahverengi sırt desenli olan Formica cinsi.
Ek olarak bu iki rehberi okuyabilirsiniz;
teşekkürler tür gruplarını bulduktan sonra o gruba ait bütün türleri bir bir inceliyor musunuz, zor olmuyor mu?

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
teşekkürler tür gruplarını bulduktan sonra o gruba ait bütün türleri bir bir inceliyor musunuz, zor olmuyor mu?
Sadece Türkiye sınırları içerisinde olanlara bakıyorum, araştırmayı ve daha fazla bilgi edinmeyi seven biriyseniz zor gelmiyor aslında

muhsinkaan

Yumurta
Üye
yeni konu açmak istemedim formica kolonim 21 haziranda bulmuşum daha yeni baktım kraliçeye yumurta var mı yok mu ne oldu diye 20 gün olmuş gelişimi gayet iyi 4 adet pupası var ve başka yumurtası yok ufak bir ballı su verdim ve hemen tüketti bu sevindirici bir haber tahmini ne zamana işçi alırım 10 günü bulur mu yoksa tahminim 10-15 gün arası ama daha önce formica bakmadım zorluğunu biliyorum ama sormak istedim

5c83fe2c-b4c2-4d02-ad0c-a1b66ef75a4d.jpg5c83fe2c-b4c2-4d02-ad0c-a1b66ef75a4d.jpg