Bu bir kraliçe mi?

baranuslu

Yumurta
Üye
Merhabalar Çanakkale'de dün akşam yağmur yağdı bugün ise epey güneşli bir gün ve her yerde bu kanatlı karıncalardan vardı, bir tanesini eve getirdim.

1) Bu bir kraliçe mi? Öyleyse türü nedir?

Eğer Kraliçeyse ve döllenmiş olma ihtimali varsa;
2) Daha önce hiç beslememiş biri olarak ne yapmalıyım? (deney tüpü vb sipariş edebilirim ama onlar gelene kadar ne yapacağımı bilmiyorum)

Eğer kraliçe değilse ve dışarı bırakmam gerekiyorsa
3) Aldığım yere mi bırakmalıyım yoksa herhangi bir yere bırakabilir miyim?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_6992.jpg
    IMG_6992.jpg
    24.7 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_6993.jpg
    IMG_6993.jpg
    22.9 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_7001.jpg
    IMG_7001.jpg
    40.2 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_7002.jpg
    IMG_7002.jpg
    64.3 KB · Görüntüleme: 17
Çözüm
1) Evet bu bir kraliçe/prenses, cinsi Messor (Messor'lar birbirlerine çok benzedikleri için tür tespiti spesifik bir özelliği bulunmadığında çok zor.)
2) Forumdaki rehberleri okuyabilirsiniz, Deney tüpünüz gelene kadar eczaneden şırınga alıp şırınga kurulumu yapabilirsiniz. Aşağıya bir messor rehberi linki atıyorum.
NOT: Sonbaharda bulduğunuz için kraliçe ilkbahara kadar yumurtlamayacaktır. Kışın kraliçeyi dinlendirmelisiniz. Dinledirmenin nasıl olacağını anlatmıştım aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Ahmo

Yumurta
Üye
Kraliçe olabilir ama türünü bilmiyorum. Diğer kişilerde baksınlar. Onlar daha bilgili

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
1) Evet bu bir kraliçe/prenses, cinsi Messor (Messor'lar birbirlerine çok benzedikleri için tür tespiti spesifik bir özelliği bulunmadığında çok zor.)
2) Forumdaki rehberleri okuyabilirsiniz, Deney tüpünüz gelene kadar eczaneden şırınga alıp şırınga kurulumu yapabilirsiniz. Aşağıya bir messor rehberi linki atıyorum.
NOT: Sonbaharda bulduğunuz için kraliçe ilkbahara kadar yumurtlamayacaktır. Kışın kraliçeyi dinlendirmelisiniz. Dinledirmenin nasıl olacağını anlatmıştım aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Çözüm

baranuslu

Yumurta
Üye
Çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için