Biyoaktif Teraryum Canlıları

EArslan

Majör Karınca
Karınca Moderasyon
Üye
Ɓiyoaktif için springtailleri doğadan alabiliyoruz. Bu olay isopodlar içinde geçerli mi? Ve isopodların yem olma ihtimalleri var mıdır? ( Karınca için )

Yetkin

İşçi Karınca
Üye
evet olabilirler

EArslan

Majör Karınca
Karınca Moderasyon
Üye
Doğadan alınması mı olabilir, yoksa yem mi olabilirler? Hangisi için yazdınız?

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
Karıncalara yemde olabilirler siz beslediğiniz zaman isopodlarda yemeye çalışırsa büyük ihtimak savaşırlar karınca için kullanacaksanız springtail öneririm

EArslan

Majör Karınca
Karınca Moderasyon
Üye
Karıncalara yemde olabilirler siz beslediğiniz zaman isopodlarda yemeye çalışırsa büyük ihtimak savaşırlar karınca için kullanacaksanız springtail öneririm
Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.
Bir sorum daha olacaktı. Sadece cocopeat ve springtail ile biyoaktif kurulum olur mu yoksa aktif kömür, lav kırığı vb eklemelimiyim?

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
Sadece cocopet ile yapmanız çok zor çünkü cocopeatin içinde besin yok denecek kadar az ben deney amaçlı bir normal toprağa birde cocopeate aleovera ekmiştim cocopeat teki bir tık bile büyümedi

Bioaktif yapacaksanız 2 normal toprak 1 cocopeat ölçüsü yapabilirsiniz verdiğiniz böceklerin canlıyemlerin kalıntıları springtailler yardımıya bir süre sonra toprağı kendi kendine gübreleyecektir

En alt kısmına drenaj için taş vs kullanabilirsiniz aşırı sularsanız küfü engelleyecektir eğer kararında sularım derseniz yapmanıza gerek yoktur

Muhammet18

Pupa
Üye
Sadece cocopet ile yapmanız çok zor çünkü cocopeatin içinde besin yok denecek kadar az ben deney amaçlı bir normal toprağa birde cocopeate aleovera ekmiştim cocopeat teki bir tık bile büyümedi

Bioaktif yapacaksanız 2 normal toprak 1 cocopeat ölçüsü yapabilirsiniz verdiğiniz böceklerin canlıyemlerin kalıntıları springtailler yardımıya bir süre sonra toprağı kendi kendine gübreleyecektir

En alt kısmına drenaj için taş vs kullanabilirsiniz aşırı sularsanız küfü engelleyecektir eğer kararında sularım derseniz yapmanıza gerek yoktur
Ve taş olarak ta perlit en iyisi diyebilirim

Muhammet18

Pupa
Üye
Bende biraz yardım edeyim
Biyoaktif kurulum için bence hiç cocopeat kullanmayın derim üstte de dediği için hiç bir madde içermiyor çünkü onunyerine bitki toprağı alovera toprağı ,ve besinli toprakları birleştirip kullanmanı öneririm

Yakında da bunun için bir konu açacağım ondan da bakabilirsin

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
Bende biraz yardım edeyim
Biyoaktif kurulum için bence hiç cocopeat kullanmayın derim üstte de dediği için hiç bir madde içermiyor çünkü onunyerine bitki toprağı alovera toprağı ,ve besinli toprakları birleştirip kullanmanı öneririm

Yakında da bunun için bir konu açacağım ondan da bakabilirsin
İyide springtailler gübreleyecek zaten bu sefer sürekli bitkileri kesmekle uğraşacak ve toprak cocopeatsiz olduğu için daha az su tutacak bioactive de sadece bitki olmayacak karıncalar ve springtaillerde yaşayacak ayrıca perlit katarak görüntüyü doğallıktan uzaklaştıracak

Muhammet18

Pupa
Üye
İyide springtailler gübreleyecek zaten bu sefer sürekli bitkileri kesmekle uğraşacak ve toprak cocopeatsiz olduğu için daha az su tutacak bioactive de sadece bitki olmayacak karıncalar ve springtaillerde yaşayacak ayrıca perlit katarak görüntüyü doğallıktan uzaklaştıracak
1. Olarak perliti alta fazla koymayacak yani hiç gözükmüyor olacak 2. Olarak springtail olduğunu bilmiyorfum isopod sandım

EArslan

Majör Karınca
Karınca Moderasyon
Üye
Yapmak istediğim şey bu tarz bir şeye olacak. En alta lav kırığı, üstüne tel sineklik, onun üstüne cocopeat ve canlıları eklesem, alttan bir delik açıp pipet vb bir şeyle nemlendirme amaçlı kullansam olur mu?

Screenshot_20230316_190301_Google.jpg

EArslan

Majör Karınca
Karınca Moderasyon
Üye
Pipete gerek var mı? Sürekli nemli kalması gerektiği ve üstten nemlendirmesi zor olacağı için böyle bir sistem düşündüm.

20230316_191101.jpg

Muhammet18

Pupa
Üye
Ama dediğim gibi tapana perlit koymak seni kurtarabilir fazla nemlendiren diye

EArslan

Majör Karınca
Karınca Moderasyon
Üye
Perlit su tutan bir şey değil mi zaten? Yanlış bilmiyorsam bitki topraklarına su tutması sebebiyle katılıyor. En altta lav kırığı ve su olacak, suyu sürekli ekleyebileceğim zaten gerek yok gibi geliyor.

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
Sinekliği iki kat yapmaya özen göstermelisin, ufak kör sinekler bir yerden girip üreyebiliyor.

EArslan

Majör Karınca
Karınca Moderasyon
Üye
Sinekler nasıl girecek ki? Üstten giremez zaten torf var, altta su.

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
Sinekler toprağa yumurta bırakabilir, tel sineklikten geçebilir.