Avusturya'dan Selamlar

Antworld

Yumurta
Üye
Merhaba dostlar ben Enes, 24 yasindayim Viyanada yasiyorum. Uzun zamandir Karincalara ilgi duymaya baslamistim ve sonunda Lasius Niger aldim normalde büyük karincalar daha cok hosuma gidiyor ama tecrübem olmadigi icin ve kolay bakildiklari icin bu sekilde ilermek istedim.

Karincalar geldiginde Arenaya baglamak icin parca eksikdi o yüzden 1 haftadir Tüpdelerdi, suan hersey tamam ve yaklasik 1 bucuk 2 saatdir işiğin altina birakdim ve hala transferi bekliyorum. Bildigim kadariyla transferleri zaten hep zormus bunlarin.

Genel olarak yeni baslayan birisi icin yararli bilgileri seve seve yazabilirsiniz, bu yem olabilir hersey olabilir, bilgiye aciz 😅 simdiden teşekkür ederim 👍

(yaklasik 15 isci var)
16656082938776949362796158053906.jpg16656081157971837003188780111696.jpg16656081387685920612768029331354.jpg

Ekli dosyalar

• 16656080767464965156940272114996.jpg
    16656080767464965156940272114996.jpg
    33.2 KB · Görüntüleme: 27

Antworld

Yumurta
Üye
Bu arada Karincalar baya hareketsizdi anladigim kadariyla yumurtalari besliyorlar, benim merak etdigim sey 1 gün öncesine kadar Tüp sadece Yeni yuvaya bagliydi Arena daha baglamamistim, isciler sürekli gidip geliyordu arada oraya yem atiyordum bagladigimdan beri hic gidip gelen yok. Sebebi ne dir ? Bu arada bu sezon kis uykusuna yatirmayi düsünmüyorum.

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Hobiye ve foruma hoşgeldiniz demek istiyorum ilk öncelikle. Güzel bir tür tercih etmişsiniz bakımı oldukça kolaydır. Gözüme ilk çarpan şey maalesef pembe bakteri oluşumu. İşçi kaybı yaşarsanız eğer en büyük sebep bu olur. Transferi acilen gerekli, yani elinizi çabuk tutun. Tüpe ışık vurup, birazda titreşim vererek transfer sürecini hızlandırabilirsiniz. Işığı uzaktan değilde diplerinden vurmayı uygulayın. Morio kurdu önerebilirim karıncalarınızı beslenmeniz için. Outworlde ilk önce iptal edin. Formikaryumu yan yatırıp öyle transfer yapın. Sonrasında ise outworlde tekrar bağlarsanız

Antworld

Yumurta
Üye
Hobiye ve foruma hoşgeldiniz demek istiyorum ilk öncelikle. Güzel bir tür tercih etmişsiniz bakımı oldukça kolaydır. Gözüme ilk çarpan şey maalesef pembe bakteri oluşumu. İşçi kaybı yaşarsanız eğer en büyük sebep bu olur. Transferi acilen gerekli, yani elinizi çabuk tutun. Tüpe ışık vurup, birazda titreşim vererek transfer sürecini hızlandırabilirsiniz. Işığı uzaktan değilde diplerinden vurmayı uygulayın. Morio kurdu önerebilirim karıncalarınızı beslenmeniz için. Outworlde ilk önce iptal edin. Formikaryumu yan yatırıp öyle transfer yapın. Sonrasında ise outworlde tekrar bağlarsanız
Hosbuldum, tesekkür ederim dediginizi uygaladim bi hareketlenme oldu yumurtalari Tasimaya baslayip geri durdular, daha cok pamugun icine girdiler bi sekilde devam etmiyorlar?

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Eğer görünüşe çok önem vermiyorsaniz size şuanda formikaryumu önermem. Fazla zahmete girersiniz boş yere. Sadece tüp+outworld sistemi yapmanız daha iyi olur.
Hosbuldum, tesekkür ederim dediginizi uygaladim bi hareketlenme oldu yumurtalari Tasimaya baslayip geri durdular, daha cok pamugun icine girdiler bi sekilde devam etmiyorlar?
Bunu sürekli olarak yapmanız lazım saatlerce süren transfer süreçlerim bile oldu. Transfer işi biraz sabır işine kaçıyor artık. Titreşimi ne kadar uzun süreli verirseniz o kadar fazla strese girerler.

Antworld

Yumurta
Üye
Eğer görünüşe çok önem vermiyorsaniz size şuanda formikaryumu önermem. Fazla zahmete girersiniz boş yere. Sadece tüp+outworld sistemi yapmanız daha iyi olur.

Bunu sürekli olarak yapmanız lazım saatlerce süren transfer süreçlerim bile oldu. Transfer işi biraz sabır işine kaçıyor artık. Titreşimi ne kadar uzun süreli verirseniz o kadar fazla strese girerler.
Suan transfer basladi ama yumurtalari ve kralicenin durdugu yer hortumun diger ucu yani tam formikaryumun girisinde.. tüp + outworld da yapabilirim önemli degil sadece tekrar bi transfer vermek istemiyorum tüp skntili tekrar ayni problemi yasamak istemiyorum.. manuellmi koysam bi sekilde ? Önerin nedir

Ekli dosyalar

• 16656194372324640061027392381533.jpg
    16656194372324640061027392381533.jpg
    20.3 KB · Görüntüleme: 34

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Suan transfer basladi ama yumurtalari ve kralicenin durdugu yer hortumun diger ucu yani tam formikaryumun girisinde.. tüp + outworld da yapabilirim önemli degil sadece tekrar bi transfer vermek istemiyorum tüp skntili tekrar ayni problemi yasamak istemiyorum.. manuellmi koysam bi sekilde ? Önerin nedir
Tam o noktaya biraz daha ışık vurun. Tüpte eğer bir şey kalmadıysa hortumu tüpten ayırıp, tüpün girişini kapayın. Mecbur formikaryumu geçmek zorunda kalacaklar. Formikaryum kullanırsan koloni büyüdükçe başka formikaryumu transferle uğraşacaksın. Bu yüzden tüp+outworld yapman daha iyi demiştim aslında.

Antworld

Yumurta
Üye
Bu arada gercekden cok teşekkür ediyorum su saatde bana zaman ayirdigin icin 😬 yanliz gercekden isigi en fazla nereye sabitlersem onun az ötesine yerlesiyorlar hortumun icinde alani iyice darladim 5cm Alan var bi türlü kralice formikaryumun icine girmiyor sanki zehir var.. Maximum ilerledigi Alan hortumdan formikaryuma temas cizgisine kadar. Manuel yapmak istiyorum bi zarari olurmu?

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Bu arada gercekden cok teşekkür ediyorum su saatde bana zaman ayirdigin icin 😬 yanliz gercekden isigi en fazla nereye sabitlersem onun az ötesine yerlesiyorlar hortumun icinde alani iyice darladim 5cm Alan var bi türlü kralice formikaryumun icine girmiyor sanki zehir var.. Maximum ilerledigi Alan hortumdan formikaryuma temas cizgisine kadar. Manuel yapmak istiyorum bi zarari olurmu?
Direkt formikaryumu içine dökecekseniz eğer dikeyleme dökmeyin. Yataylama bir şekilde halletmeye çalışın. Dediğim gibi transfer süreci biraz bunaltıcı olabiliyor. Ortam ışığını sıfıra indirip ışığı direkt olarak kraliçenin olduğu yere vurabilirsin. Kraliçe geçip yeri beğenirse zaten işçiler onu takip eder

Antworld

Yumurta
Üye
Sükür gece transfer islemi bitmisti tamda istedigim yere gectiler güzel oldu, yanliz geceden beri gözledigim sorun bunlar hepsi ayni yerde takiliyor hic biri outworld'e gitmiyor sorun nedir ? +.-

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Sükür gece transfer islemi bitmisti tamda istedigim yere gectiler güzel oldu, yanliz geceden beri gözledigim sorun bunlar hepsi ayni yerde takiliyor hic biri outworld'e gitmiyor sorun nedir ? +.-
Daha yeni transfer oldukları için ortama alışıyorlar. Sorun yok, normaldir

Antworld

Yumurta
Üye
Gercekden cok teşekkür ederim bu yardim severligine 👍 son sorum ne sıklkla formikaryuma su / nem vermem lazim? Kurudugunu anladigim andami yoksa haftada 1 siringanin yarisi kadar su mu basmaliyim ?

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Gercekden cok teşekkür ederim bu yardim severligine 👍 son sorum ne sıklkla formikaryuma su / nem vermem lazim? Kurudugunu anladigim andami yoksa haftada 1 siringanin yarisi kadar su mu basmaliyim ?
Kuruduğunu anlamadan hemen önce 😁 Az biraz bile su kalsa nem sağlayacaktır. Su bitmeye yaklaştıkça ekleyebilirsiniz şırınga ile.

Antworld

Yumurta
Üye
@Ares Reis persembe sabahindan beri karincalar Formikaryumdan cikmiyorlar, genel olarak en alt sol tarafda takiliyorlar outworlde cikdiklarini hic görmedim.. yem bile almiyorlar? Su ihtiyaclarini bile karsiladiklarini bilmiyorum.. formikaryum hala nemli, camlarda cok ufak su taneleri var yani bir sekilde ordan mi su giderlerini tamamliyorlar.. sorun nerde bunlar niye cikmiyo 😅

Topirak

Majör Karınca
Üye
@Ares Reis persembe sabahindan beri karincalar Formikaryumdan cikmiyorlar, genel olarak en alt sol tarafda takiliyorlar outworlde cikdiklarini hic görmedim.. yem bile almiyorlar? Su ihtiyaclarini bile karsiladiklarini bilmiyorum.. formikaryum hala nemli, camlarda cok ufak su taneleri var yani bir sekilde ordan mi su giderlerini tamamliyorlar.. sorun nerde bunlar niye cikmiyo 😅
Anladığım kadarıyla camda damlalar var ve onlara erişebiliyorlar sanırım oradan karşılıyorlar vede eğer outworlde çıkıp hiç su içmez iseler ve su içmediklerinden eminsen formikaryumun içine bir parça ıslak pamuk bıraka bilirsin. İyi Hobiler

AsEtAxT

Larva
Üye
Bu boyutta bir formicarium bu koloni için baya büyük. Ayrıca outworlde uzanan hortumun boyu fazla uzun. Belki evet koloniyi formicariumda izlemek zevkli olabilir ama sayıları daha çok az hem zevk vermez hemde koloni outworlde ulaşamayabilir.

Antworld

Yumurta
Üye
Bu boyutta bir formicarium bu koloni için baya büyük. Ayrıca outworlde uzanan hortumun boyu fazla uzun. Belki evet koloniyi formicariumda izlemek zevkli olabilir ama sayıları daha çok az hem zevk vermez hemde koloni outworlde ulaşamayabilir.
Dedigin dogru hortum uzun kaliyor, kisaltamiyorum da, cünki bu sefer girisleri bir altda digeri ise üste kaliyor, hortumda ona göre einen olmadi icigin bükülüyor hersey.. yani koloninin büyümesini beklemekden haric hic birsey yapamayiz dimi? Ben yinede pamuklu su veririm yemide formikaryumun üstünemi serpsem az birsey?

AsEtAxT

Larva
Üye
Dedigin dogru hortum uzun kaliyor, kisaltamiyorum da, cünki bu sefer girisleri bir altda digeri ise üste kaliyor, hortumda ona göre einen olmadi icigin bükülüyor hersey.. yani koloninin büyümesini beklemekden haric hic birsey yapamayiz dimi? Ben yinede pamuklu su veririm yemide formikaryumun üstünemi serpsem az birsey?
Bana sorarsan böyle küçük bir koloniyi test tüpünde bakmak en mantıklısı. Yinede formicariumda bakmak istiyorsan outworld bağlantısını çıkar ve dediğin gibi canlı yemi formicariumun üstüne bırak ve arada bir bulup bulamadıklarına bak.

Antworld

Yumurta
Üye
"Update"

Sükür karincalar güzel güzel Outworlde gidip geliyorlar, yanliz formikaryumun icine epey bi kum topladilar bu normalmi?

Kis uykusuna yatirmiyorum genel olarak suan hersey iyi durumda bir sorun yok. 16666135260756005912433130020041.jpg