Anormal hareketler

Berkmiesiac

Yumurta
Üye
20220816_023610.jpg
Bundan 14 yıl önce ilk okul çocuğu iken babam sokakta fıskiyelerden su içmeye çalışan ölmek üzere olan bu cancazı getirdi tamı tamına 14 yıl önce sokaktan bulduk fazlasını bilmiyoruz ama en az 14 yaşında, zamanla düzeldi her şey yoluna girdi dostum oldu, ilk 2 yıl normal şekilde kafeste kontrollü olarak durdu kalan 12yıldır sadece ablamın düğününde misafirler hayvanı rahatsız etmesin diye kafesinin kapısını kapattım hep cana yakın bana düşkün oldu pencereler kapılar açıkken bile panik yapmazdım. boş boş anlatma bunlardan bize ne diyebilirsiniz konuyu şuna getireceğim, 16,08,2022 gece yarısı 2de inanılmaz bir şekilde sanki canı yanıyormuş gibi bağırmaya başladı yanına gittiğimde beni gördüğü halde devam ediyordu ve kapısı her zamanki gibi açıktı ama dışarı çıkmıyor içerde dört dönüyordu kafesten kendisini alıp kontrol etmek istediğimde bir ilk yaşandı ve beni ısırdı ki normal değildi baya kanattı ısırmaya devam ederken aldım çıkardım kafesinden elime tutamadığım için kafesinin üstüne koyduğumda nefes nefese kafesin içine bakıyor seslenip dokunduğumda tepki vermiyordu sonrasında çok az biraz sakinleştiğinde suyunu kafesinden çıkarıp önüne koydum ve yedek yem için kullandığım kutuyu da yanına koyup sakinleşmesini beklerken kafesi inceledim ama yem kabukları ve dışkıdan başka bir şey bulamadım (eldiven giyip elledim dışkıları falan hep) sanki bir şey ona saldırmış ve korkudan gözünü kör etmişti bu yaşlı ufaklık yaklaşık 3 senedir pek uçamıyor kafesin dışına çıktığında benim alıp yardımcı olmam gerekiyorken öylesine hareketlerin sadece can havliyle yapılabileceğine yemin edebilirim hala sakinleşmedi ve agresif anormal hareketler yapıyor böyle şeyler 14+yaş muhabbet kuşundaki bu tarz davranış bozuklukları normal midir

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Elinizdeki canlının yaşı çok çok büyük. Kendi beslediğim çift muhabbet kuşunda da aniden dediklerinizin çoğu gerçekleşmişti ve yaşları 8-9 arasıydı.
Bu kuşlar esaret altında 8-10 yıl arasında yaşayabiliyorlar, nadiren 15'i zorluyorlar. Bendeki canlılar yaşını doldurup maalesef vefat etmişti. Umarım aynı şeyler başınıza gelmez. Tekrardan geçmiş olsun

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Ek olarak sadece strese girip böyle bir davranışta bulunmuşta olabilir. Muhabbet kuşlarında ani çıldırmalar oldukça fazladır.