-Alternatif Besin Kaynakları-

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/2R0Ls
Akvaryum Moderasyon
Üye
Merhabalar, bu konu altında karıncalarıma verdiğim alternarif besinleri ve kazandığım tecrübeleri paylaşmak istiyorum. Baştan belirtmek isterim, kolonilerimi sadece alternatif besinlerle değil, bir beslemede canlı yem bir beslemede alternatif besin olarak yapıyorum. Sizlerde verdiğiniz besinleri ve kazandığınız tecrübeleri paylaşırsanız çoğu hobici yararlanacaktır. Paylaşırken fotoğraflarla da desteklerseniz daha iyi olacaktır.

Tavuklu Kedi Maması

IMG_20221001_095104.jpg

İlk besin olarak tavuklu kedi maması denedim. 3 gün outworldte durdu, 3. gün aldım. Sağdaki messorların, soldaki camponotusların. Görüldüğü gibi messorların dev majorları olduğundan içinden geçmişler, tabi nüfusunda etkisi vardır ve devamlı 2-3 işçi mamanın üstündeydi. Camponotuslarında devamlı abdomenleri şişkindi fakat canlı yem yediklerindeki kadar değil. Ölüm vs. ya da halsizlik gözlemlemedim. Rahatlıkla messorlara arada verilebileceğini düşünüyorum.

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Konunuz uzun süreli, ilerde de bizlere tecrübelerinizi paylaşabileceğiniz için "rehber" kategorisinde kabul görmüştür. Aksi takdirde sadece bu kısa yazıyla rehbere kategorisine kabul edildiği düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Bu şekilde sizin gibi bir arkadaş daha konu açmıştı. Onunki çok kısa ve yetersiz olduğu için reddedildi. Buradan kısaca bir bilgilendirme yapayım dedim.

Teşekkürler konu için. :)

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Ayrıca alışılmış -yumurta, salam, sosis vb.- alternatifleri tecrübe edip bizimle paylaşırsanız seviniriz. Forumda belki bir nebze alternatif besin konu açılımı engellenir.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Konunuz uzun süreli, ilerde de bizlere tecrübelerinizi paylaşabileceğiniz için "rehber" kategorisinde kabul görmüştür. Aksi takdirde sadece bu kısa yazıyla rehbere kategorisine kabul edildiği düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Bu şekilde sizin gibi bir arkadaş daha konu açmıştı. Onunki çok kısa ve yetersiz olduğu için reddedildi. Buradan kısaca bir bilgilendirme yapayım dedim.

Teşekkürler konu için. :)
Teşekkürler, umarım uzun süreli ve devamlı birilerinin tecrübelerini paylaştığı bir konu haline gelir. Şu an canlı yem zamanı, bir sonraki alternatifte yumurta deneyebilirim.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Çiğ Yumurta Beyazı ve Sarısı

IMG_20221004_192727.jpg
Normalde hep beyazı verilir ama ben sarısını da denemek istedim.

Öncelikle iki koloniden de neredeyse hiç ilgi görmedim. Camponotuslar altta fotoğrafını koyduğum yerden bir şeyler yiyerek abdomenlerini baya şişirdiler fakat su damlası mıdır, yumurta beyazı mıdır bilemedim?
IMG_20221004_193723.jpg

Messorlar da üzerini kumla kapattı fakat yediklerine rastlamadım. abdomenlerde muhtemelen karınca ekmeği yemekten çokta sönük değildi. Kısacası ben memnun kalamadım. Sebeplerimse beğenmediler, bozulma ihtimali çok yüksek, döküldü bulaştı koktu derdi çok, kullanışlı değil. Bir sonrakinde haşlanmış denemeyi düşünüyorum, daha pratik, bulaşma ihtimali yok ve yeme ihtimalleri daha yüksek diye düşünüyorum.

RüzgarDeveci07

İşçi Karınca
Üye
Messorlara polen verebilirsin ben denedim kabul etiler ler ve içinde yüksek derecede proten barındırıyor.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Haşlanmış Yumurta Beyazı Ve Sarısı

IMG_20221011_233531.jpg
IMG_20221012_201253.jpg
IMG_20221012_082006.jpg
Tabiki çiğ yumurta da olduğu gibi 24 saat geçmeden aldım. Messorlar sarısını çok sevdi fakat beyazını yemediler. Sarının da çoğunu bitirdiler. İlk başta tüpe taşıyınca telaşlandım fakat 1 gün içinde hepsini bitirdiler, şu an tüpte yumurta yok. Camponotuslar yine ilgi alaka görmedim. Sanırım sebebi nüfuslarının az olması. Temizlemesi de gayet kolay. Denenebilir. Arada bir de verilebilir.

Not: Moderatör arkadaşlarım mümkünse alakasız yorumları silebilir miyiz? İnsanlar bilgiye daha kolay ulaşabilsin.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Hindi Salam ve Füme

IMG_20221022_125714.jpg
Tahminimce hindi fümeyi yemeyip salamı yiyeceklerdi fakat beni şaşırttılar.
IMG_20221022_141848.jpg
IMG_20221022_141837.jpg
İki koloniden de ilgi gördüm. Özellikle messorlar jambonu çok sevdiler. Camponotuslar az işçi olmasından kaynaklı yediklerine çok rastlamadım, sadece fotoğrafını çektiğim işçi didikleniyordu ama sonrasında işçileri kraliçeyi beslerken gördüm. Tahminimce yediler.
IMG_20221022_180618.jpg
IMG_20221023_085629.jpg
Messorlar jambonu önce kabın dışına sonra da bir kısmını koparıp tüpe götürdüler ve afiyetle yediler. Uzun lafın kısası gayet iştahlı yediler, verilebileceğini düşünüyorum.

Son olarak bir şey söylemek istiyorum. Eğerki kolonilerinizi sadece un kurduyla ya da morio kurduyla besliyorsanız ve başka canlı yemler vermeye imkanınız yoksa kesinlikle alternatif besinlerle destekleyin. Gerçekten çeşitlilik çok önemli. Ben alternatif besinler + kurtları kullanmaya başladığımdan beri kraliçe durmaksızın yumurtluyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20221023_081415.jpg
    IMG_20221023_081415.jpg
    25.1 KB · Görüntüleme: 9

EnesAnT

Yumurta
Üye
Jambonda tuz olduğu için sıkıntı olmuyor mu? Tuz karıncalar için zararlı diye biliyorum ama.

exxper

Yumurta
Üye
Hindi Salam ve Füme

Ekli dosyayı görüntüle 19612
Tahminimce hindi fümeyi yemeyip salamı yiyeceklerdi fakat beni şaşırttılar.
Ekli dosyayı görüntüle 19613
Ekli dosyayı görüntüle 19614
İki koloniden de ilgi gördüm. Özellikle messorlar jambonu çok sevdiler. Camponotuslar az işçi olmasından kaynaklı yediklerine çok rastlamadım, sadece fotoğrafını çektiğim işçi didikleniyordu ama sonrasında işçileri kraliçeyi beslerken gördüm. Tahminimce yediler.
Ekli dosyayı görüntüle 19615
Ekli dosyayı görüntüle 19617
Messorlar jambonu önce kabın dışına sonra da bir kısmını koparıp tüpe götürdüler ve afiyetle yediler. Uzun lafın kısası gayet iştahlı yediler, verilebileceğini düşünüyorum.

Son olarak bir şey söylemek istiyorum. Eğerki kolonilerinizi sadece un kurduyla ya da morio kurduyla besliyorsanız ve başka canlı yemler vermeye imkanınız yoksa kesinlikle alternatif besinlerle destekleyin. Gerçekten çeşitlilik çok önemli. Ben alternatif besinler + kurtları kullanmaya başladığımdan beri kraliçe durmaksızın yumurtluyor.
Jambonda tuz olduğu için sıkıntı olmuyor mu? Tuz karıncalar için zararlı diye biliyorum ama.
İşlenmiş et oldukları için kimyasal barındırıyolar riskli bence yapılmamalı

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
İşlenmiş et oldukları için kimyasal barındırıyolar riskli bence yapılmamalı
Olabilir, benim verdiğim zamanlar kolonide herhangi bir kötü yanını görmedim. Aksine messorların yumurta verimi oldukça artmıştı ama uzun vadede problem çıkartabilir, dikkat edilmeli.