Alçı Formikaryum

Herba

Yumurta
Üye
Merhaba alçı formikaryum deneyimlemek istiyorum aklımda hem bir kaç soru var onları sormayım hem de tüyo, dikkat edilmesi gerek noktalar vs varsa alttan paylaşabilirsiniz çok sevinirim
direkt 123 diye başlıyorum
1- Elimde tahmini 70-80 işçili iyi durumda bir messor kolonim var tüpteki suları bitmiş, messorlar alçı formikaryum için uygun mu? Şu cinsler daha uygun, bunlar alçıda beslenmez gibi bir şey var mı?
2- Alçıyı nemlendirme konusunda alçının yumuşaması dağılması gibi sorunlar çıkmıyor mu, özel bir alçı mı kullanılıyor? Elimde halihazırda nalburdan kiloyla alınmış alçı var bunu kullanabilir miyim?
3- Aklımda youtube daki örnekleri gibi dik veya bir küp halinde vs değil de ytong formikaryum gibi yatay bir şey yapmak var. Herhalde bir sorun olmaz ama yine de sormuş olayım bir sıkıntı olur mu diye ya da ytongdan yap geç alçıyla uğraşma mı dersiniz bilemiyorum

BaranNS

Yumurta
Üye
Alçı olarak bi kere denedim ama içine hemen karıncaları koymak istemedim belki benim alçım dandiktir ama içine su koyup 1 hafta bekledim bazı yerleri nemden yumuşama olmuş ve çok fazla delik olmuş o yüzden benim tavsiyem ytong suyu emdiği için çok iyi nem tutuyor ve istediğim şekili yapıyorum ne derler bilmiyorum ama bence bir ytong deneyin.

Herba

Yumurta
Üye
Artı olarak ekliyeyim, mika/pleksi kutuları delmek için görseldeki gibi bi ürün istiyorum. Malzemeye göre uç değişiyordur muhtemelen, bu işten anlayan arkadaşlar link veya ne almam gerekiyorsa adını yazabilir mi, elimde matkap yok elle kullanabileceğim bir şey olursa güzel olur

Ekli dosyalar

• resim_2023-03-13_020831787.png
    resim_2023-03-13_020831787.png
    230.5 KB · Görüntüleme: 7

Alpaca

Yumurta
Üye
Hiç yapmayı denemedim daha fakat internette yapan çoğu kişi plaster of paris(sanırım Türkiye'de kartonpiyer alçı olarak satılıyor) kullanıyor sizinde bunu kullanmanızı öneririm bence başka tür alçılarla denemeyin ve internette yatay üstüne akrilik veya cam şeklinde yapanlarda var neden olmasın İngilizceniz varsa YouTube a plaster formicarium yazarak bı kaç videoya bakmanızı tavsiye ederim