Akvaryum Soğutucu

buraakdemirer

Yumurta
Üye
Arkadaşlar merhaba, peltier soğutucu ile akvaryum soğutucu yapmak istiyorum ve seçtiğim fan Gametech Hd 6.2 Pro CPU Soğutucusu. Fakat çözemediğim şey fanlardan gelen bağlantı uçları 4 pinli PWM ucu, ben bunu 12V DC ye çevirmek istiyorum. Bir sürü video izledim fakat pin uçlarıyla ilgili bilgi alamadım veya kablo renklerini seçemedim izlediğim videolardan. 4 adet çıkış kablosu var hangilerini iptal etmem gerekiyor önceden 4 pinli PWM ucunu 12V DC’ye çevirmiş olan birisi varsa ve yardımcı olursa sevinirim.

bothroyd

Yumurta
Üye
Merhaba, soğutucu kablosu soket ucunun üstten ve uçtan fotoğraflarını çekip paylaşır mısınız?

buraakdemirer

Yumurta
Üye
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Fotoğraflar bana ait değil daha cihazı almadım o yüzden youtube kutu açılı görüntülüleri bunlar ama kablolar belli oluyor. Kablo bağlantı şemalarına baktım internetten ama kablolarda renk olmadığı ve elimde de multimetre olmadığı için anlamakta zorlandım.

Ekli dosyalar

• IMG_4035.jpeg
    IMG_4035.jpeg
    30.3 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_4037.jpeg
    IMG_4037.jpeg
    31 KB · Görüntüleme: 11

bothroyd

Yumurta
Üye
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Fotoğraflar bana ait değil daha cihazı almadım o yüzden youtube kutu açılı görüntülüleri bunlar ama kablolar belli oluyor. Kablo bağlantı şemalarına baktım internetten ama kablolarda renk olmadığı ve elimde de multimetre olmadığı için anlamakta zorlandım.
Hocam ilk fotoğrafta 1 rakamı ile gösterilen pin toprak yani ground, onun yanındaki 12V besleme olması lazım. 3 ve 4 fan hızı ile işlemci sıcaklığı pinleri yani sensör pinleri.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230828_181509_Opera~3.jpg
    Screenshot_20230828_181509_Opera~3.jpg
    26.1 KB · Görüntüleme: 6

buraakdemirer

Yumurta
Üye
Çok teşekkür ederim hocam, o zaman anladığım kadarıyla soldaki iki kabloyu iptal etsem hiçbir sorun yaşamam fanların çalışmasından yana. Tekrardan teşekkür ederim hocam iyi forumlar.

bothroyd

Yumurta
Üye
Çok teşekkür ederim hocam, o zaman anladığım kadarıyla soldaki iki kabloyu iptal etsem hiçbir sorun yaşamam fanların çalışmasından yana. Tekrardan teşekkür ederim hocam iyi forumlar.
Hayır sorun olmaz fan maksimum hızda çalışır. Ancak akvaryumun sıcaklığını hassas kontrol etmek istiyorsan, belli bir sıcaklık seti vermek istiyorsan, mutlaka fan devri yada dur kalk mantığına göre çalışan bir kontrol devresi kurman gerekir.

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/jhJ3c
Akvaryum Moderasyon
Üye
Termostat eklemezsen peltier litreye bağlı olarak 5-10 dereceye kadar soğutur. Topraklamayı da iptal edip w1209 termostata bağlayabilirsin. Suyu nasıl devirdaim yapmayı düşünüyorsun?

buraakdemirer

Yumurta
Üye
Termostat eklemezsen peltier litreye bağlı olarak 5-10 dereceye kadar soğutur. Topraklamayı da iptal edip w1209 termostata bağlayabilirsin. Suyu nasıl devirdaim yapmayı düşünüyorsun?
Tuğkan abinin sisteminde olduğu gibi alüminyum soğutma bloğuyla ufak bir su motoru kurmayı düşüyorum W1209 termostatı ile, soğutma bloğuna bağlı hortumlara da hortum musluğu bağlayarak suyun debisini düşürmeyi planlıyorum

buraakdemirer

Yumurta
Üye
Hayır sorun olmaz fan maksimum hızda çalışır. Ancak akvaryumun sıcaklığını hassas kontrol etmek istiyorsan, belli bir sıcaklık seti vermek istiyorsan, mutlaka fan devri yada dur kalk mantığına göre çalışan bir kontrol devresi kurman gerekir.
Evet Tuğkan abinin yaptığı gibi W1209 ile bir termostat devresi kurup o şekilde bir devre kurmayı planlıyorum

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Tuğkan abinin sisteminde olduğu gibi alüminyum soğutma bloğuyla ufak bir su motoru kurmayı düşüyorum W1209 termostatı ile, soğutma bloğuna bağlı hortumlara da hortum musluğu bağlayarak suyun debisini düşürmeyi planlıyorum
Emin olmamakla beraber su bloğu suya alüminyum salınımı yapabilir. Araştırmanı öneririm.

buraakdemirer

Yumurta
Üye
Emin olmamakla beraber su bloğu suya alüminyum salınımı yapabilir. Araştırmanı öneririm.
Sistem sürekli açık kalmayacağı için pek sanmıyorum araştırdığım hiçbir yerde öyle bir şey yazmıyordu ama gene de teşekkür ederim önerin için dikkat edeceğim bu konuda.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Sistem sürekli açık kalmayacağı için pek sanmıyorum araştırdığım hiçbir yerde öyle bir şey yazmıyordu ama gene de teşekkür ederim önerin için dikkat edeceğim bu konuda.
Ben bir yerde denk gelmiştim, uyarmak istedim. Projenizi yapım aşamalarını, tecrübelerinizi vs. konu açarak paylaşırsanız çok memnun olurum. Yapmak isteyenler de faydalanmış olur.

buraakdemirer

Yumurta
Üye
Ben bir yerde denk gelmiştim, uyarmak istedim. Projenizi yapım aşamalarını, tecrübelerinizi vs. konu açarak paylaşırsanız çok memnun olurum. Yapmak isteyenler de faydalanmış olur.
evet o aklımda zaten ama uzun vadede yapmayı planlıyorum yaklaşık 1 sene içerisinde şimdiden araştırmaya başladım aklımda bilgi olsun yaparken bir şeyleri yanlış yapmayayım diye. şu anda da bir akvaryum kuruyorum ve onun da yapım aşamalarını kademe kademe videoya alıp paylaşmayı düşünüyorum aynı şekilde burda da paylaşmayı düşünüyorum neler yaptım neler yapacağım tarzında. hatta şu anda elimde W1209 ile soğutucu fan yapmak isteyenler için fanları takabileceği bir pleksi glass tasarım çizimi var onu da ek olarak ekliyorum kullanmak isteyenler ölçülerini kullanacakları fanlara göre değiştirip yaptırtabilirler. paylaştığım proje 12x12 fanlar için çizilmiş bir projedir.

Ekli dosyalar

• 74DCE74B-8482-44E3-92AB-4781F5A4F0CB.jpeg
    74DCE74B-8482-44E3-92AB-4781F5A4F0CB.jpeg
    31.9 KB · Görüntüleme: 13

yumumimi

Yumurta
Üye
Ben de axolotl bakıyorum ve peltier soğutucu yaptım ama istediğim verimi alamadım. Yaparken litre/peltier hesabını iyi yapın.

buraakdemirer

Yumurta
Üye
Ben de axolotl bakıyorum ve peltier soğutucu yaptım ama istediğim verimi alamadım. Yaparken litre/peltier hesabını iyi yapın.
kaç litrelik akvaryum için hangi soğutucuyla yaptınız hocam biraz daha bilgi verebilir misiniz lütfen? parçaları toplamaya başladım tek eksiğim şu anda cpu soğutucusu, ömürlük bir şey yapmak istiyorum çünkü axolotl büyüdüğünde 60-40-40 boyutundaki bir akvaryuma transfer etmeyi ve o akvaryumda da (özellikle bu akvaryum için) kullanmayı planlıyorum. şu anki akvaryumum 50-30-20 standart petshop akvaryumlarından.

yumumimi

Yumurta
Üye
Dostum 80 litre akvaryum için linkteki videonun 3 fanlı ve 3 peltierlisini yaptım. Yaz boyunca rahat ederim dedim ama 22 derecenin altına bir türlü düşüremedim. Fan ve peltieri arttırmayı düşündüm ama yine çok sağlıklı olacağını düşünmedim ve bıraktım.

Ardından aşağıdaki linkte bulacağın yöntemi denedim. İşte bu uygun fiyata yapabileceğin en etkili sistem.

yumumimi

Yumurta
Üye
Dostum 80 litre akvaryum için linkteki videonun 3 fanlı ve 3 peltierlisini yaptım. Yaz boyunca rahat ederim dedim ama 22 derecenin altına bir türlü düşüremedim. Fan ve peltieri arttırmayı düşündüm ama yine çok sağlıklı olacağını düşünmedim ve bıraktım.

Ardından aşağıdaki linkte bulacağın yöntemi denedim. İşte bu uygun fiyata yapabileceğin en etkili sistem.
Peltier videosu
Buzdolabı videosu

yumumimi

Yumurta
Üye
Peltierler 12V 6A 72W. Su debisini mümkün olduğunca düşük tuttum ki soğutma bloğunda su yavaş dönsün. Ama ikinci yöntemde (mini buzdolabı) hiç bir sıkıntı yaşamadım. Termostatla birlikte sıcaklığı 16-20 derece arasında sabit tutabildim. 2. el bir mini buzdolabı, bira soğutma bobini ve su motoruyla yaz kış rahat edersin.

buraakdemirer

Yumurta
Üye
arkadaşlar soğutucumu yaptım, şu anda gayet verimli çalışıyor. vanalarla suyun debisini düşürerek su bloğunun içinden geçen suyu yavaşlattım ki tam randıman alabileyim diye. 12706 Peltier kullanarak sistemimi kurdum. Tek sıkıntım videodaki gibi su pompasını suyun dışında çalıştıramadım ve suyun içerisinde bıraktım, hortum bağladığımda hiçbir şekilde su çekişi yapmıyor fakat suyun içerisinde sorunsuz çalışıyor. Ben de sorunu çözene kadar öyle bırakmaya karar verdim.
Peltier videosu
Buzdolabı videosu

Ekli dosyalar

• 8B497657-7753-49B0-9376-FD8BA85FC1CF.jpeg
    8B497657-7753-49B0-9376-FD8BA85FC1CF.jpeg
    42.9 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_4521.jpeg
    IMG_4521.jpeg
    46.6 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_4520.jpeg
    IMG_4520.jpeg
    44 KB · Görüntüleme: 12