Ahşap Formicarium (Nedir-Nasıl yapılır?)

Giriş

Merhaba arkadaşlar, ben ‘’UhutOkcusu’’ nick ile Karınca Çiftliğim forumuna kayıtlı bir hobiciyim. Adım Uğur Can 19 yaşında ve bu hobi ile 2 yıldır teorik ağırlıklı ilgileniyorum. Bir karınca kolonisi kurmak istiyordum ama bunu ahşap formicarium ile kurmak iki farklı hobimi tek bir noktada birleştirme fikriyle gelişti. Yorumlarınızı büyük bir hevesle okuyacağım, eksik gördüğünüz ya da doğrusunu bildiğinizi düşündüğünüz yerler olursa bunu nazik bir dille paylaşmanızı ve nazik bir dille sohbeti ilerletmenizi isterim.
Apple wood ants nest.jpgМуравьиная ферма из дерева.png

Ahşap Formicarium

Ahşap formicariumlar ahşaba yuva yapmayı seven karınca türleri için uygundur, ahşabın çürümemesi için hidrasyonun ve yuvada aktif nem, su ihtiyacının az olması gerekmektedir.

Ahşap daimi bir yuva olabilecek kadar uzun ömürlü ya da sağlam değildir. Ahşap formicariumlar prensipte nemlendirilmez (koloninizin yuva yapımını karıncalara bırakmadıysanız) seçilen türün nem ihtiyacı olabildiğince düşük olmalıdır, bir ihtimal nem’e ihtiyaç duyan tür bakıyorsanız ahşaba temas etmeyeceği şekilde yuvaya aktif su imkanı sağlamalısınız bu ahşapla arasında nemi ahşaba geçirmeyecek materyal bulunan sünger ya da pamukla sağlanabilir. Formicariuma bu geliştirmeyi yapamayacak imkandaysanız içi su ve pamuk dolu bir test tüpünü formicariuma bağlayabilirsiniz gerekli su ve nem ihtiyacını karıncalarınız oradan karşılayacaklardır.

Formicariumun yapıldığı ahşap (ağaç) koloniniz için çok önemlidir. Çünkü koloninizin ahşabı çiğnemesi olağan bir şeydir ve bu büyük bir sorundur. Seçilen ahşabın sert olması karıncalarınızın ahşabı çiğnemesini önleyecektir, vernik ahşabın çiğnenmesini kısmen önler ve ömrünü uzatır ama içerisinde zararlı kimyasal bulunmayan vernik kullanmalısınız (Su bazlı vernik).

Ekli dosyayı görüntüle 976

Ahşabı Seven Türler

Üstte de bahsettiğim gibi ahşap formicariumlarda genel olarak (yapılış tarzına göre değişiklik gösterebilir) ahşaba yuva yapmayı seven türler yaşarlar.

Bir çok tür mevcuttur lakin hepsini araştırıp yazmam çok uzun sürerdi…

Ahşap Formicariumlar Nasıl Yapılır ?

Ahşaba doğrudan su teması sağlamak ahşabı çürüteceği için doğrudan bir temastan her zaman kaçınılması gerekmektedir. Aynı zamanda formicariumu yapacağınız ahşabın ham malzemesi suya dayanıklı ve sert ağaçlardan olmalıdır, ek olarak su bazlı vernikler ahşabı sudan koruyacağı gibi sağlığa zararlı kimyasalları taşımamaktadır (?)

Formicariumu yapacağınız ahşaba karıncaların odalarınız çizmelisiniz lakin burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Ahşabı nemlendirmek istiyorsanız ya da nemlendirmek için bir özellik eklemek, eğer gerekirse ilerleyen zamanlarda nemlendirme işlemlerini yaparım diyorsanız nemlendirme yapacağınız alanı belirlemelisiniz, o alana nemi sağlayacağınız materyali (pamuk,sünger,ytong,mantar,test tüpü) seçmelisiniz daha sonra seçtiğiniz materyalle ahşap arasına koyacağınız materyali seçmelisiniz (plastik herhangi bir şey) ölçülerinize göre bir alan yaratmalı daha sonra odacıkları iskerpela ile oymalısınız. Odacıklarınızı zımparalayın ki hem vernik sürebilirsiniz hem de pürüzsüz bir dokuya sahip olursunuz. Ahşabın ömrünü uzatmak ve direkt temas olmasa bile ahşabın kendisini nemden korumak ve çiğnenmesini önlemek için ahşabı 2 kere gerek duyarsanız 3 kere verniklemelisiniz.

Bu anlatmış olduğum formicarium tipi çürümüş odun ve ahşap parçalarına kendi yuvalarını kazıyan karıncalar için değildir!

Para Camponotus (de HL_Nano).jpgFormikarium.jpgIMG_5126.jpg😁Hormiguero mini de madera con Pheidole pallidula 🐜🐜 Grandes descuentos 📣 hasta el -30%.jpg

Örnekler

Gayet basit ve anlattığım tarz model: https://www.formiculture.com/topic/2771-what-about-this-wood-founding-formicarium/

Ahşabı verniklemezseniz eninde sonunda çürüyecektir: https://www.karincadunyasi.com/forum/konu/odundan-formikaryum-denemeleri.142/

Doğal görünümlü ham oduna yapılmış hidrasyonu hava yolu ile sağlanan bir formicarium tipi: https://antclub.org/node/6480

Hidrasyon gerektirmeyen bir small formicarium: https://www.formiculture.com/topic/14853-wooden-ant-formicarium/

Görsel Şölen

Ahşap Formicariumda Crematogaster :

Mantar Formicariumda Componotus:

Gerekli Açıklama:
Bu bilgiler bir çok forumdan derme çatma toplanan bilgilerdir doğrulukları her forumda aynı ya da benzer deneyimler, söyleyişler üzerinedir. Kaynak yetersizliği nedeni ile detaylı bir araştırma olamamış ''Rehber'' niteliği değil tanıtım ve anlatım makalesi değerini taşımaktadır benim gözümde. Uçuş sezonuna ahşap small formicariumlar ile başlayacağım vernikli, verniksiz, hidrasyonlu, hidrasyonsuz, nemin direkt temas ettiği ve etmediği gibi soruları cevaplamak için deneyler yapıp yine bu tanıtım ve anlatımın devamı niteliğinde paylaşımlar yapacağım.

Ekli dosyalar

• IMG_4889.jpg
    IMG_4889.jpg
    29.2 KB · Görüntüleme: 67
  • indir.jpg
    indir.jpg
    40.8 KB · Görüntüleme: 70

Vazonax

Pupa
Üye
Elinize sağlık çok güzel olmuş devamınıda bekliyoruz bu arada bahsettiginiz saglam ve uygun olan ahşap türlerindende bahsetseniz çok güzel olur

karınca-

Yumurta
Üye
Elinize sağlık çok güzel olmuş devamınıda bekliyoruz bu arada bahsettiginiz saglam ve uygun olan ahşap türlerindende bahsetseniz çok güzel olur
Meşe ama oynarken sizi zorlayacaktır kayın ve çam da olabilir ama sakın ne olduğunu bilmediğiniz ağaçtan yapmayın çünkü bazı ağaçlar durduğu yerde bile çürüyebiliyor iyi hobiler efenim

Maxaljines

Yumurta
Üye
Güzel ve bilgilendirici bir konu, elinize sağlık :D