4. katta olan evimi işçi karıncalar basmış :)

seehachiko

Yumurta
Üye
Bu ufak tür hakkında bilgisi olan var mı ? Zarar vermeden ancak bu kadar görüntüleyebildim. Bu haraketlilik uçuşların başlamasının yakın olduğunu söylebilir mi?

WhatsApp Image 2022-02-23 at 12.56.24.jpegWhatsApp Image 2022-02-23 at 12.56.25 (1).jpegWhatsApp Image 2022-02-23 at 12.56.25.jpegWhatsApp Image 2022-02-23 at 12.56.26 (1).jpegWhatsApp Image 2022-02-23 at 12.56.26.jpeg

İgnifer

Pupa
Üye
çok zorlama olacak ama camponotus ligniperda olabilir
bu arkadaşların kraliçesi denk gelirse bir tane isterim :)

Son düzenleme:

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Uçuş habercisi değil ama havaların ısınmaya başladığının habercisi diyebiliriz. Cins/tür hakkında pek ayrım yapamıyorum fakat Camponotus sp. olabilir.

Aculeata

Yumurta
Üye
Uçuş habercisi değil ama havaların ısınmaya başladığının habercisi diyebiliriz. Cins/tür hakkında pek ayrım yapamıyorum fakat Camponotus sp. olabilir.
Camponotus 1 node'lu bir cins. Fotoğraftaki işçinin 2 node'u var . Camponotus değil.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Bu ufak tür hakkında bilgisi olan var mı ? Zarar vermeden ancak bu kadar görüntüleyebildim. Bu haraketlilik uçuşların başlamasının yakın olduğunu söylebilir mi?

Ekli dosyayı görüntüle 1756Ekli dosyayı görüntüle 1757Ekli dosyayı görüntüle 1758Ekli dosyayı görüntüle 1759Ekli dosyayı görüntüle 1760
Cinsi tahminimce Cardiocondyla yada tetramorium . Daha yakından fotoğraf atma şansınız var mı? Ve boyutu ne kadar ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

seehachiko

Yumurta
Üye
Koloni bizim bahçeye kurulduysa uçuş zamanları dolaşıcam umarım denk gelir :)

Camponotus 1 node'lu bir cins. Fotoğraftaki işçinin 2 node'u var . Camponotus değil.

Cinsi tahminimce Cardiocondyla yada tetramorium . Daha yakından fotoğraf atma şansınız var mı? Ve boyutu ne kadar ?
Bu kadar zoom yapabildim, canlılar ve evde yiyecek arıyorlar :)

Boyutları çok çok ufak ama cetvel alıp ölçerim :D

VolkAnt

Yumurta
Üye

Ekli dosyayı görüntüle 1756Ekli dosyayı görüntüle 1757Ekli dosyayı görüntüle 1758Ekli dosyayı görüntüle 1759Ekli dosyayı görüntüle 1760
Bu karıncalar bizim de evin mutfağından arka odaya kadar bir güzergah olusturmus ve her yil belli dönemlerde evi istila ediyorlar. Yuvalari binanin temelinde. Boyutlari cok kucuk yaklasik 2-3 mm civarinda. Bende hobiye yeni basladim yaklaşık 10 gundur arastirma yapıyorum ve bahari bekliyorum. Aklima hep bu türün ismi ne acaba diye geliyor bende çok merak ediyorum. Bunlarin kralicelerini bulmam hic zor olmayacak bikac hafta sonra cikmaya baslarlar havalar isininca. Bende denk gelirse fotoğraf atarim, detayli cekmeye çalışirim. Türünü ogrenebilirsem detaylica ozellikerini arastirabilirim. Teşekkürler :)

seehachiko

Yumurta
Üye
Bu karıncalar bizim de evin mutfağından arka odaya kadar bir güzergah olusturmus ve her yil belli dönemlerde evi istila ediyorlar. Yuvalari binanin temelinde. Boyutlari cok kucuk yaklasik 2-3 mm civarinda. Bende hobiye yeni basladim yaklaşık 10 gundur arastirma yapıyorum ve bahari bekliyorum. Aklima hep bu türün ismi ne acaba diye geliyor bende çok merak ediyorum. Bunlarin kralicelerini bulmam hic zor olmayacak bikac hafta sonra cikmaya baslarlar havalar isininca. Bende denk gelirse fotoğraf atarim, detayli cekmeye çalışirim. Türünü ogrenebilirsem detaylica ozellikerini arastirabilirim. Teşekkürler :)
Evet her yıl geliyorlar :D Uçuşlar başladığında bu türle karşılaşırım diyorum. :)

VolkAnt

Yumurta
Üye
Evet her yıl geliyorlar :D Uçuşlar başladığında bu türle karşılaşırım diyorum. :)
Muhtemelen. Ben aslında yazin devamli bunlarin kanatlilarini binanin duvarla yerin kesiştigi koselerdeki yuvalarinda görüyodum ve kanatli karinca diye bir tür olduguna inanıyordum. Megerse benim bundan sonra gördüğümde daha farkli duygularla gözlemleyerek inceleyeceğim bir an olucakmiş :)

Aculeata

Yumurta
Üye
Koloni bizim bahçeye kurulduysa uçuş zamanları dolaşıcam umarım denk gelir :)

Bu kadar zoom yapabildim, canlılar ve evde yiyecek arıyorlar :)

Boyutları çok çok ufak ama cetvel alıp ölçerim :D
Boyutu 2-3mm ise cinsi tetramorium muhtemelen . Yarı hasatçı türdür , bakımı kolay ve Kolonileri hızlı gelişir . Başlangıç için ideal .

VolkAnt

Yumurta
Üye
Boyutu 2-3mm ise cinsi tetramorium muhtemelen . Yarı hasatçı türdür , bakımı kolay ve Kolonileri hızlı gelişir . Başlangıç için ideal
Sanırım kendime en Uygun türü buldm. 1-2 ay sonra sinirsiz sayida kraliçe olucak bahcede muhtemelen :) İsteyene yollamaya calisirm. şimdi arastirip karşılaştırma yapicam teşekkürler 👍

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Camponotus ligniperdayı geçin, Camponotus olma ihtimali bile yok. Bu yorumu direkt petiole'dan yapabilirsin.

İgnifer

Pupa
Üye
Camponotus ligniperdayı geçin, Camponotus olma ihtimali bile yok. Bu yorumu direkt petiole'dan yapabilirsin.
ya kral ben taktım bu ligniperdaya her gördüğümü ligniperdaya benzetiyorum kafasınıda görünce yapıştırdım şuan bakınca uzaktan yakından alakası yok

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
ya kral ben taktım bu ligniperdaya her gördüğümü ligniperdaya benzetiyorum kafasınıda görünce yapıştırdım şuan bakınca uzaktan yakından alakası yok
Ahahahahahah, evet farkettim. Ayrı bi ligniperda sevdanız var. Aşkından gözü dönmüş tabiri bu olsa gerek yahu. :)