Yumurtasız ve işçisiz kraliçe

Alper

Pupa
Üye
Selam forum ahalisi. Teorik olarak baya araştırdım, okudum, Tuğkan’ın karıncayla ilgili tüm videolarını izledim. Bu yüzden teorik bilgiye sahibim. Fakat pratikte yeniyim. Şimdi kraliçenin ilk işçisi çıkana kadar beslenmemesi gerektiğini bir çok yerde okudum biliyorum. İlk işçi çıkana kadar, hatta ilk işçi çıktıktan bi süre sonraya kadar kraliçe kendi deposundan beslenebiliyor. Ama şöyle bir durum takılıyor benim kafama. Bazı sitelerde halen işçisiz olan kraliçeler satılıyor. bunlardan birini ben de temin ettim. Mesela selonopsis fugax. uçuş ayları ağustos-eylül gözüküyor. En kötü eylülül sonunda uçmuş olsa üstünden 4 ay geçmiş. hala işçisi yok. kargoda gelirken yumurtalarını da yemiş. şu sıralar yeni işçisi de çıkmayacak. aklıma takılan sorular:

1. bukadar uzun süre yem yemeden dayanabilir mi?
2. uçuş takviminin üstünden 4 ay geçmesine rağmen işçisiz yumurtalı olarak satılması normal mi (üstüne üstlük yumurtalarını stresten kargoda yemesi ve yumurtasız kalması)

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
Merhabalar, öncelikle kraliçelerin ilk işçisini çıkarana kadar beslenmemesinden bahsetmişsiniz. Bu durum cinsten cinse değişiklik gösterebiliyor. Beslemeye gerek olmayanlara Claustral, beslemeye ihtiyaç duyanlara ise Semi-Claustral denir. Ama Solenopsis Claustral bir cins merak etmeyin. Kraliçenizin bu kadar süre işçisiz kalmasının bazı nedenleri olabilir. Bunlardan biri de kış uykusu. Satın aldığınız kişi kış uykusuna yatırmış olabilir. Ama yatırmamışsa ve yumurtladıysa bile kargoda bu yumurtaları yemiş. Kraliçe zannettiğiniz kadar uzun süre önce uçmamış olabilir. Uçuş takvimleri her coğrafyada aynı işlemiyor çünkü. Kışın sert geçmediği bir yerde çok daha sonra uçmuş olabilir bu kraliçe. Dediğiniz gibi 4 ay önce bulunmuşsa dahi, sezon sonu bulunan kraliçelerde bu tarz durumlar olabiliyor. Yeni sezonda verimli bir şekilde yumurtlamaya devam ediyorlar. Kraliçe gönderilmeden önce yumurtasız da olabilir tabii, bundan emin olamayız. Kraliçeniz aç kalabilir, yani buna dayanabilir. Ama siz içiniz rahatlasın istiyorsanız şekerli su takviyesi yapabilirsiniz. Solenopsis oldukça sakin bir cinstir. Üreme hızı da gayet iyidir. Güzel bir boost ile ilk işçilerinizi alırsınız umarım yakın zamanda. Keyifli hobiler.