YMKO-Yavru Mantis Kurtarma Operasyonu-

Topirak

Majör Karınca
Üye
Son zamanlarda nerdeyse mantis görmemeye başladım vede onun yerine her yerde ölü yavru mantisler görüyorum. Mantisler son zamandan popülasyonu aşırı düşen canlılardan bana göre şimdi gelelim başlıktaki konuya

YMKO: AMAÇ/Mantis popülasyonunu artırrmak

Plan/ Önemli not: Doğadan wc canlı alınmasına karşıyım bilginiz olmadan canlı beslemeyiniz. Yavru mantisler doğada ölüm oranları %46 (tahminen) eğer bu mantisi yavruyken alıp iyice besleyip doğaya geri adult (yetişkin) olduğunda salarsak onun yavruikenki ölme olasılığını azaltırız. Vede o doğada artık adult olacağı için çiftleşecektir
Böylece doğaya yeni mantisler olavak az da olsa popülasyona katkı sağlayacaktır.

Plan hakkında düşünce ve görüşlerini paylaşırsanız sevinirim.
Topirak

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/jhJ3c
Akvaryum Moderasyon
Üye
wc canlılar hakkında çok bilgim yok, sadece düşüncem. Yavrudab adult olana kadar esaret altında ve tamamen güvende yetiştirilen canlı geri salındığında doğanın acımasızlığına yenik düşmez mi? Ayrıca bu olay yavruyken al adult iken sal mantığının bir süre sonra dışına çıkabilir ve insanlar salmayıp beslemeye devam edebilir.

Topirak

Majör Karınca
Üye
wc canlılar hakkında çok bilgim yok, sadece düşüncem. Yavrudab adult olana kadar esaret altında ve tamamen güvende yetiştirilen canlı geri salındığında doğanın acımasızlığına yenik düşmez mi? Ayrıca bu olay yavruyken al adult iken sal mantığının bir süre sonra dışına çıkabilir ve insanlar salmayıp beslemeye devam edebilir.
Anladım görüs ve düsüncen için sağ ol dediğin gibi olabilir aklıma gelmemişti sağ ol

ToxiTkAn

İşçi Karınca
Üye
@Mertali nin dediğine katılıyorum
Birde popülasyon yaratmak yada çoğaltmak bu kadar kolay olsa neden bu sadece mantisler için yapılsın.
Bu kadar kolay olsa yurt dışından 10-50 tane queenini alıp yeni bir karınca türünün popülasyonunu yaratabilirdik di mi?😉

Topirak

Majör Karınca
Üye
@Mertali nin dediğine katılıyorum
Birde popülasyon yaratmak yada çoğaltmak bu kadar kolay olsa neden bu sadece mantisler için yapılsın.
Bu kadar kolay olsa yurt dışından 10-50 tane queenini alıp yeni bir karınca türünün popülasyonunu yaratabilirdik di mi?😉
Biliyorum sadece aklıma gelen bir fikirdi aslında

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Doğaya müdahale edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Doğadaki durumunun kritik olduğu tespit edilen canlılar için de(bunu biz tespit edemeyiz.) yetkililere haber verilmesi gerekir diye düşünüyorum ya da bir biyologla görüşülebilir. Durumu kritik olan F. Pratensis türü korumaya alındı mesela. Bunu yapacak kişi bizler değiliz. Doğayı sevsek de boyumuzu aşan şeylere kalkışmamamız gerekir. Fikrim bu.

Görükremin

Pupa
Üye
Son zamanlarda nerdeyse mantis görmemeye başladım vede onun yerine her yerde ölü yavru mantisler görüyorum. Mantisler son zamandan popülasyonu aşırı düşen canlılardan bana göre şimdi gelelim başlıktaki konuya

YMKO: AMAÇ/Mantis popülasyonunu artırrmak

Plan/ Önemli not: Doğadan wc canlı alınmasına karşıyım bilginiz olmadan canlı beslemeyiniz. Yavru mantisler doğada ölüm oranları %46 (tahminen) eğer bu mantisi yavruyken alıp iyice besleyip doğaya geri adult (yetişkin) olduğunda salarsak onun yavruikenki ölme olasılığını azaltırız. Vede o doğada artık adult olacağı için çiftleşecektir
Böylece doğaya yeni mantisler olavak az da olsa popülasyona katkı sağlayacaktır.

Plan hakkında düşünce ve görüşlerini paylaşırsanız sevinirim.
Topirak
Dostum hayatında l1 kaç tane mantis besledin?