Uygun Nano Reef Akvaryum Kurulum(Part 2)

Benkimim

Larva
Üye
herkese keyifli hobiler arkadaşlar uygun reef nano tank dan sonra içine atabileceğiniz fiyatı diğer mercanlara göre daha uyguna olan ve katkı besin girmedende bakıp büyütebileceğiniz mercan türlerini anlatacağım nano bir tankınız varsa bir önceki konuda yazdıklarımı okuduysanız eğer sadece iki haftada bir su değişimi yapmanız doğrultusunda mercanlarınız hem büyüyüp gelişecek hemde yavru vericek

buble anemon: arkadaşlar buble anemonlardan bir çok kişi korkuyor fakat okadarda gözünüzde büyütülcek korkulacak bir mercan değil haftada bir yada 4 günde 1 karides( nerden bulucaz karidesi demeyin :D zincir marketlerde satılıyor ) hem görüntüsü hem bütün perculaların (palyoçoların) host edineceği içinde dans edeceği bir mercan türüdür fiyatları rose buble anemonlar genelde satilir en düşük 100liraya çay tabağı büyüklüğünde araştırarak bulabilirsiniz diğer buble anemon türleri renk form boyutuyla doğru orantılı bir şekilde artarred_entacmaea_quadricolor.jpg

Leatherlar arkadaşlar bu mercanlarda palyaçolar olmak üzere bir çok balık host edinebiliyor ve çok güzel görüntüler çıkıyor bu mercanda yine küçük fragları çay tabağı kadar olanları türüne göre 150 liradan başlar ve yine bir çok farklı türü vardır
indir.jpg

mushroomslar arkadaşlar en güzel renk çeşitleriyle hem fiyatıyla hemde renkleriyle benim en çok sevdiğim türlerden biridir kendileri yine bazı özel türleri olmasına rağmen tek yavru atmış mushromları çok uyguna bulabilirsiniz ben bazen aldığım mercanların yanında hediye istediğim bile oluyor konusu açılmışken arkadaşlar 1 tane bile mercan alıyorsanız hediye mutlaka isteyin temizlik ekibi olur böyle basit soft mercan olur refugium bitkisi olur zaten yeni kurulum yapanlara çoğu hobiciyardım yapıyor ne koparırsanız kardır IMG_5307.jpg

images.jpgindir (2).jpg

zoalar arkadaşlar zoalarda mushromlar gibi hem fakir işi hemde renk çeşiti çok fazla olan canlılardandır kafa sayısı ne kadar çoksa fiyatı da doğru orantılı artar bu meranda uygun fiyatıyla hem göz zevkinizi hemde cebinizin dostudur
indir (1).jpg

arkadaşlar nano tankta bu mercanlar zaten hem yeterli gelir seyir zevki için hem cebinizi yakmaz hemde katkıdır ek besindir test kitleridir bunları gerektirmez sadece 2 haftada 3 hafta bir gün belirleyip o gün su %10 su değişimi (oda 5 litre yapıyor bi önceki konuda söylediğim ölçülerde bir tank için) yeterli olacaktır herkese keyifli hobiler eksiğim varsa tecrübeli arkadaşlar yorumlarda açıklasın hem ben bilgilenmiş olurum hem arkadaşlar hatam kusurum varsa affola :)

Kimliksiz

Yumurta
Üye
Elinize sağlık çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Rica etsem ışık ile alakalı bir yazı da yazabilirmisiniz.

Benkimim

Larva
Üye
Elinize sağlık çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Rica etsem ışık ile alakalı bir yazı da yazabilirmisiniz.
Yarın koyarım dostum ama belirttiğim gibi bendekiler soft hepsi basit mercanlar onlara göre kendi deneyimimi hazırlayabilirim sps ve lps lerin zor türlerinden olanların istediği şeyler çok fazla testleri katkıları besinleri dalga şiddeti ısısı ışık şiddeti gibi bir çok değişik istekleri oluyor konuyu okuyan arkadaşlar bunları dikkatli okusun :D keyifli hobiler

Alper

Pupa
Üye
bir de bu var uygun fiyatlı. Banana tourch. fiyatı boyutuna göre değişmekle birlikte ortalama 11000 tl civarı. Onu da bulabilirsen :ROFLMAO:
indir.jpg

Zafer Murat

İşçi Karınca
Üye
öncelikle konu için elinize sağlık, fakat başlığı değiştirmenizi öneririm. Hem konunuzu daha öne çıkarır hem de forumun ortamına uyar. Size tavsiyem başlıkta büyük harf kullanımına dikkat etmeniz. Ve Başlık genel de konunun ne hakkında olduğunu söyler. Mesela buraya Uygun mercan önerisi gibi şeyler yazabilirdiniz. İyi forumlar.

Benkimim

Larva
Üye
bir de bu var uygun fiyatlı. Banana tourch. fiyatı boyutuna göre değişmekle birlikte ortalama 11000 tl civarı. Onu da bulabilirsen :ROFLMAO:
Ekli dosyayı görüntüle 1468eyvallah Dostum ama bu fiyata benim dediğim tüm mercanları alabiliyorsun ayrıca torch bakımı biraz zordur butcemeselesi şahsen ben bu fiyata 5 6 mercan almayı tercih ederim 😅 birde torch diğer mercanlara zarar verdiği söyleniyor anemonada öyle diyorlar ama benim anemonlar zorlara arada uçları değiyor bi sıkıntı olmadı şimdiye kadar birde torchlarda favorim Blacktorchla pink torch çok güzeller

Son düzenleme:

Benkimim

Larva
Üye
öncelikle konu için elinize sağlık, fakat başlığı değiştirmenizi öneririm. Hem konunuzu daha öne çıkarır hem de forumun ortamına uyar. Size tavsiyem başlıkta büyük harf kullanımına dikkat etmeniz. Ve Başlık genel de konunun ne hakkında olduğunu söyler. Mesela buraya Uygun mercan önerisi gibi şeyler yazabilirdiniz. İyi forumlar.
Bunu nasıl yapabilirim mesaj atarsan düzeltirim hocam teşekkür ederim

g0khan

Yumurta
Üye
buble anemonlar en sıkıntılı tarafı akvaryuma ilk koyulduğunda hareket edip kendi istedi yere gelene kadar diğer mercanları yakma sıkıntısı bölündüğünde bölünen parçası baska bir mercanın üzerine gidip onu yakabilir mercanın çok olduğu akvaryumlardan sıkıntı yaratabiliyor
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Su eklenirken bir yapılan yanlış hazır su kullanılması yosun olusumunu artırır sakal yosunu cıkmasına sebebiyet verir arıtılmış su olması önemli.
Su değişimindede arıtılmış su kullanılması önemli

Son düzenleme:

Benkimim

Larva
Üye
buble anemonlar en sıkıntılı tarafı akvaryuma ilk koyulduğunda hareket edip kendi istedi yere gelene kadar diğer mercanları yakma sıkıntısı bölündüğünde bölünen parçası baska bir mercanın üzerine gidip onu yakabilir mercanın çok olduğu akvaryumlardan sıkıntı yaratabiliyor
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Su eklenirken bir yapılan yanlış hazır su kullanılması yosun olusumunu artırır sakal yosunu cıkmasına sebebiyet verir arıtılmış su olması önemli.
Su değişimindede arıtılmış su kullanılması önemli
Eyvallah hocam doğru olduğu söyleniyor ama su konusunda şebeke suyuna da sıkıntı olur sakal yosunu olur deniliyor ben kendi bulunduğum yerde şebeke suyu kullanmak zorunda kalmıştım ilk başladığımda bende herhangi bir sorun olmadı şebeke suyunda anemon içinde kurulum aşamalarında ve bu postta dalgaya çok ihtiyaç duymayan sump motoru ile az bi akıntı ile kurulan bir akvaryumda anemonu bıraktığınız yerde kalıyor kendi tankımda poliplerin yanında duruyor anemonlar ve bölündü bir kaç kez poliplerin üstünden yürüyüp gitti uçları poliplere zoalara hala dokunuyor ama bende bir problem yok polpylerimde zoalarda dokununca kapanıyor ama tekrar açıyorlar ve bir sorun gözlemlemedim yinede bilgi için teşekkürler değişkenlik gösterebilir :)

g0khan

Yumurta
Üye
Eyvallah hocam doğru olduğu söyleniyor ama su konusunda şebeke suyuna da sıkıntı olur sakal yosunu olur deniliyor ben kendi bulunduğum yerde şebeke suyu kullanmak zorunda kalmıştım ilk başladığımda bende herhangi bir sorun olmadı şebeke suyunda anemon içinde kurulum aşamalarında ve bu postta dalgaya çok ihtiyaç duymayan sump motoru ile az bi akıntı ile kurulan bir akvaryumda anemonu bıraktığınız yerde kalıyor kendi tankımda poliplerin yanında duruyor anemonlar ve bölündü bir kaç kez poliplerin üstünden yürüyüp gitti uçları poliplere zoalara hala dokunuyor ama bende bir problem yok polpylerimde zoalarda dokununca kapanıyor ama tekrar açıyorlar ve bir sorun gözlemlemedim yinede bilgi için teşekkürler değişkenlik gösterebilir :)
umarım sıkıntı olmamısdır :) 1 ay geçmiş foruma giriş yapamadım epeydir durumlar nasıl

Benkimim

Larva
Üye
umarım sıkıntı olmamısdır :) 1 ay geçmiş foruma giriş yapamadım epeydir durumlar nasıli
ikiydi dört oldu bölündüler ve hala aynı koyduğum yerde sabit kaldılar ve yanındaki mercanlara dokunuyorlar ama mercanlarda bir sıkıntı yok hatta geçenlerde bir parçası kopmus sumpa kadar gezmiş tankı zehirler derler ama tankımda hiç bişi olmadı