Un Kurdu vs Buffalo Kurdu

typhoonates35

Yumurta
Üye
Merhaba arkadaşlar geceye bir konu bırakıyorum. Hobiye başlamayı düşünen birisi olarak kararsız kaldım.

Un kurdu daha yağlı diye biliyorum ve bunun hızlandırma yaparken sorun olabileceğini düşünürum.

Buffalo kurdu ise daha yağsız ve protein oranı daha yüksek sizce hangisini vermem daha mantıklı.

Herkese iyi geceler...

Alper

Pupa
Üye
buffalo kurdu protein oranı : %63.94
un kurdu protein oranı : %55.4

Buffalo kurdu yağ oranı: % 23.82
un kurdu yağ oranı: % 29.93

oranlar bu şekilde. Aradaki farklar çok az. gözle görülür bir değişikliğe sebep olmaz gibi duruyor. ama tabiki buffalo kurdu %8.5 oran daha fazla protein içerdiğinden boostlarken kullanılabilir. Kış uykusuna yatırmadan önce de %6 yağ oranı fazla olduğundan dolayı un kurdu tercih edilebilir. bana sorarsanız %lerdeki bu kadar az farktan dolayı ikisi arasında seçim yaparken çok ta düşünmeye değmez gibi.

typhoonates35

Yumurta
Üye

oranlar bu şekilde. Aradaki farklar çok az. gözle görülür bir değişikliğe sebep olmaz gibi duruyor. ama tabiki buffalo kurdu %8.5 oran daha fazla protein içerdiğinden boostlarken kullanılabilir. Kış uykusuna yatırmadan önce de %6 yağ oranı fazla olduğundan dolayı un kurdu tercih edilebilir. bana sorarsanız %lerdeki bu kadar az farktan dolayı ikisi arasında seçim yaparken çok ta düşünmeye değmez gibi.
Camponotus Sanctus bakmak istiyorum ve İzmir'de yaşıyorum kışın ısıtıcı petle gerekli dereceyi de sağlarım kış uykusuna yatırmam diyorum. Ben 3 sene sonra bir aksilik çıkmazsa Belçika'da yaşayacağım büyük ihtimalle yanımda götürme şansım olmaz uçakta almazlar hani. Hedefim koloniyi büyütüp daha sonra birisine hediye etmek bakalım yapabilecek miyim.

Alper

Pupa
Üye
Camponotus Sanctus bakmak istiyorum ve İzmir'de yaşıyorum kışın ısıtıcı petle gerekli dereceyi de sağlarım kış uykusuna yatırmam diyorum. Ben 3 sene sonra bir aksilik çıkmazsa Belçika'da yaşayacağım büyük ihtimalle yanımda götürme şansım olmaz uçakta almazlar hani. Hedefim koloniyi büyütüp daha sonra birisine hediye etmek bakalım yapabilecek miyim.
Camponotus sanctusta kış uykusuna gerek yok senin tercihine kalan birşey. Yapmaman için önünde bir engel yok. umarım istediğin gibi olur 😊

Mantis_

Majör
Deneyimli Hobici
Üye

Un kurdunun protein oranında bir hata olmalı, bu değer %10-20 arası olmalıdır. Kaynakları tekrardan gözden geçirmelisiniz.

Alper

Pupa
Üye
Un kurdunun protein oranında bir hata olmalı, bu değer %10-20 arası olmalıdır. Kaynakları tekrardan gözden geçirmelisiniz.
şimdi google dan bikaç kaynağa daha baktım. en düşük yağ oranı yazan yer %47 yazıyor. siz de bir bakın isterseniz

Aculeata

Larva
Üye
Camponotus sanctusta kış uykusuna gerek yok senin tercihine kalan birşey. Yapmaman için önünde bir engel yok. umarım istediğin gibi olur 😊
Kraliçeyi bulduğu bölgede kış soğuk ise yatırması lazım . Kurtlar hakkında ise , unkurdunu tavsiye ederim ben.

Alper

Pupa
Üye
Nevşehir Bilim ve Teknoloji Dergisi Cilt 6 :
Larva %47.4 , Pupa %53.1 , Ergin %60.2 Ham protein içermektedir.

bitkibalik.com :
Un kurdu protein değeri bakımından %48 lik bir orana sahiptir. Bunun yanı sıra %40 yağ oranı bulunmaktadır.

vs.

Mantis_

Majör
Deneyimli Hobici
Üye
Nevşehir Bilim ve Teknoloji Dergisi Cilt 6 :
Larva %47.4 , Pupa %53.1 , Ergin %60.2 Ham protein içermektedir.

bitkibalik.com :
Un kurdu protein değeri bakımından %48 lik bir orana sahiptir. Bunun yanı sıra %40 yağ oranı bulunmaktadır.

vs.
Türkiye'deki hobi kaynaklarını hiçbir zaman tavsiye etmem. Bunların yerine yabancı siteleri öneririm, yabancı sitelerde bilginin doğruluğu çok daha garanti oluyor( çünkü bu siteler direkt bu hobi için açılmış oluyor bu yüzden bilgi doğruluk oranı çok daha yüksektir) fakat doğrulamak için onlardan da bir kaç farklı kaynağa bakmanız daha iyi olur.

Bir kaç örnek atayım bunları diğer canlı yemlere bakmak için de kullanabilirsiniz:

https://www.reptileforums.co.uk/threads/crickets-locusts-mealworms-waxworms.48/

İsterseniz daha fazla kaynak da bulabilirim.

Alper

Pupa
Üye
Türkiye'deki hobi kaynaklarını hiçbir zaman tavsiye etmem. Bunların yerine yabancı siteleri öneririm, yabancı sitelerde bilginin doğruluğu çok daha garanti oluyor( çünkü bu siteler direkt bu hobi için açılmış oluyor bu yüzden bilgi doğruluk oranı çok daha yüksektir) fakat doğrulamak için onlardan da bir kaç farklı kaynağa bakmanız daha iyi olur.

Bir kaç örnek atayım bunları diğer canlı yemlere bakmak için de kullanabilirsiniz:

https://www.reptileforums.co.uk/threads/crickets-locusts-mealworms-waxworms.48/

İsterseniz daha fazla kaynak da bulabilirim.
teknoloji ve bilim dergisinde yayınlanan makalede neye göre %47 denmiş anlamak güç. yabancılar diyorsa doğrudur o zaman 😊