Ucuz ve Hızlı Test Tüpü Yapımı (Fotoğraflı)

avare

Larva
Üye
Merhaba arkadaşlar, test tüpüne erişimi olmayan fakat ihtiyacı olan arkadaşlar için basit test tüpü yapımıdır. Neden böyle bir şey yaptım hiçbir fikrim yok.

Dipnot kısmını okuyalım ve güvenliğe önem verelim arkadaşlar.

Malzemeler
- 2 Şırınga
- Bıçak (Maket bıçağı daha iyi olur)
- Yapıştırıcı (Silikon, hızlı yapıştırıcı vs.)
- Zımpara

İlk etapta şırıngalardan birinin iğne kısmını kesiyoruz ve temizlik amaçlı zımpara yapıyoruz; Şekil A:

IMG_20220220_180221.jpg

Daha sonrasında şırıngaları şekildeki gibi yapıştırıyoruz; Şekil B:
IMG_20220220_181025.jpg

Son olarak şırınganın ucunda bulunan iğneyi ve kapağı birbirine yapıştırıyoruz. Direkt şırınganın ucunu kapatmıyoruz zira eksildikçe suyu şırınganın ucundan başka bir şırınga ile ekleyebilelim. Şekildeki gibi kapağı yapıştırdığımızda kapak nem ve su kaçışını önlüyor; Şekil C:
IMG_20220220_181418.jpg

Kraliçe karınca için yeriniz hazır. :)

Önemli Notlar

* Her ne kadar iş görse de plastik olması sebebiyle çok sağlıklı olmadığını göz önünde bulundurun.

* Kraliçeyi koyduktan sonra şırıngayı pamukla kapatın. Kendi zımbırtısıyla kapatırken içeride basınç oluşturuyor.
* Ben şırınganın iğnesini kırıp onun ucunu kapatmıştım. Çıkarması zorladı, daha sonra kapağı da yapıştırdım. Daha güvenli oldu.
* Yapıştırıcıyı şırınganın içine akıtmamaya çalışın, engel oluşturmasın.
* Şırınganın tutamaç yerlerinin yazılı taraflarını zımparalayarak düz hale getirdim, böylece şırıngam sağa sola sallanmıyor.

Kendinize dikkat edin, keyifli hobiler. :)

melihgokcen

Pupa
Üye
Cam test tüpü ile neredeyse aynı fiyata denk geliyor, plastik bulanık ve kirli bir görüntü yaratıyor test tüpü almak varken değmez bence.

avare

Larva
Üye
Cam test tüpü ile neredeyse aynı fiyata denk geliyor, plastik bulanık ve kirli bir görüntü yaratıyor test tüpü almak varken değmez bence.
Cam tüpler 4-5 liradan satılıyor, şırıngayı tanesi 1 liradan almıştım ben. Değer değmez orası tartışılır tabi.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Bu tarz içerikler görmek güzel. Daha önce de söylediğim gibi her şeyin alternatifi vardır. Sadece biraz hayal gücü biraz da el işi istiyor. Daha fazla böyle içerik görmek dileklerimle.