uçuşları ne zaman olur

erennn

Larva
Üye
İzmir Bornovada okulumda bir crematogester kolonisi gördüm forumdan uçuş zamanlarına baktığımda ağustosta uçmaya başladıkları yazıyordu ama biliyorsunuz izmirde havalar çok daha erken ısınmaya başlar. sorum şu: Okullar kapanmadan bu türün uçuş yapma olasılığı sizce var mı?

Niko990

Minör
Üye
Uygun şartlar sağlandığında kışın ortasında bile uçuş olabilir. Ağustosta kesin uçacak diye bişey yoktur erkende uçabilir geçte uçabilir.

yuhi

Yumurta
Üye
İzmir Bornovada okulumda bir crematogester kolonisi gördüm forumdan uçuş zamanlarına baktığımda ağustosta uçmaya başladıkları yazıyordu ama biliyorsunuz izmirde havalar çok daha erken ısınmaya başlar. sorum şu: Okullar kapanmadan bu türün uçuş yapma olasılığı sizce var mı?
1 ay gibi Türkiye genelinde başlamış olması bekleniyor.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Crematogaster uçuşları genelde eylül ayının ortalarına doğru gerçekleşmeye başlar. Eylül, ekim, kasım aylarında rahatlıkla bulunabilir. Yaz aylarında da çok sık denk gelinmese de bulmak mümkün. Baharda uçacaklarını düşünmüyorum. Yine de türüne göre farklılıklar olduğunu belirtmek gerekir.