UÇUŞ

Yiğit_ktkc

Larva
Üye
1 aydır düzenli olarak kraliçe bulmak ümidi ile dışarı çıkıp kraliçe arıyorum ama 1 ay önce olmayan kolaniler görmeye başladım büyük ihtimalle kış uykusundan kalktılar kış uykusundan kalktıktan sonda ortalama ne zaman uçuş zamanını başlar veya aramaya devam edim mi.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

IMG_20220331_171210_1.jpgbu koloniyi daha yeni gördüm cinsi messor diye düşünüyorum ama dizinde bi yorumunuzu almak isterim

el4nce

Koloni
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
1 aydır düzenli olarak kraliçe bulmak ümidi ile dışarı çıkıp kraliçe arıyorum ama 1 ay önce olmayan kolaniler görmeye başladım büyük ihtimalle kış uykusundan kalktılar kış uykusundan kalktıktan sonda ortalama ne zaman uçuş zamanını başlar veya aramaya devam edim mi.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ekli dosyayı görüntüle 2873bu koloniyi daha yeni gördüm cinsi messor diye düşünüyorum ama dizinde bi yorumunuzu almak isterim
Evet Messor cinsi işçiler ve majör işçiler. Havalar yavaş yavaş ısınıyor, bu aralar aramaya uygun, aramaya devam edebilirsiniz.

Yiğit_ktkc

Larva
Üye
Rica ederim ne demek. Nerede yaşadığınızı bilmiyorum ama genel olarak aramaya uygun iklim koşulları. :)
Kocaeli de yaşıyorum 2 gündür havalar çok güzel ve dikkatimi çeken bişey daha var onu da sorim. Bugün düzlük toprak alanda toprak böyle delinmiş dışarısında toprak vardı çok oymak istemedim kraliçe girmişdir belki diye sizde de gördünüz oluyor mu ?

drusus

Nanitik
Üye
Kocaeli de yaşıyorum 2 gündür havalar çok güzel ve dikkatimi çeken bişey daha var onu da sorim. Bugün düzlük toprak alanda toprak böyle delinmiş dışarısında toprak vardı çok oymak istemedim kraliçe girmişdir belki diye sizde de gördünüz oluyor mu ?
iki gün öncesinde aynı şekilde delinmiş bir toprağın hemen ucunda yeri kazan messor kraliçesiyle karşılaştım ama yanımda tüp-şırınga bulunmadığı için vedalaştık kendisiyle. Genelde o tür delikleri kraliçeler kazıyor ancak çoktan kazılmış olanları bozmamanızı tavsiye ederim. Muhtemelen çoktan yuvaya yerleşmiştir çünkü kraliçe.

el4nce

Koloni
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Evet olabiliyor kraliçe oyukları. Fakat kesin bir şey demek doğru olmaz. Kocaeli'de hava gayet güzel gözüküyor. Aramaya devam edebilirsiniz ve dediğim gibi onlar kraliçe oyukları olabiliyor.

Yiğit_ktkc

Larva
Üye
Evet olabiliyor kraliçe oyukları. Fakat kesin bir şey demek doğru olmaz. Kocaeli'de hava gayet güzel gözüküyor. Aramaya devam edebilirsiniz ve dediğim gibi onlar kraliçe oyukları olabiliyor.
Yardımcı olduğunuz için tekrardan teşekkür ederim 😊