Türünü bilen varmi

LeviAccerman

Yumurta
Üye
Sizce zehirlimidir ? (En fazla bu kadar net çekebildim )

Ekli dosyalar

• IMG_20240525_121130.jpg
    IMG_20240525_121130.jpg
    41 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG_20240525_121115.jpg
    IMG_20240525_121115.jpg
    44.1 KB · Görüntüleme: 34

Ertugrulmustuluk09

Minör
Üye
Emin değilim ama dullardan bir örümcek olabilir eğer öyleyse çok zehirlidir ama 1 kere sokmayla insanı öldüremez ama karadullardan değilse zehir seviyesini bilmiyorum familyasıda theridiidae olabilir

Son düzenleme:

LeviAccerman

Yumurta
Üye
Dullardan (Latrodectus) değil ama familya Theridiidae tanımı doğru. Tanımlama için daha net fotoğraf gerekli.

İlk fotoğrafta çok az da olsa karnında Steatoda triangulosa'yı andıran bir desen görünüyor ama daha net fotoğraf olmadan kesin konuşamıyorum.
Eyvallah
Dullardan (Latrodectus) değil ama familya Theridiidae tanımı doğru. Tanımlama için daha net fotoğraf gerekli.

İlk fotoğrafta çok az da olsa karnında Steatoda triangulosa'yı andıran bir desen görünüyor ama daha net fotoğraf olmadan kesin konuşamıyorum.

Reis biraz araştırdım bu theridiidae steatoda castanea türüne ait bana bununla ilgili bilgin varsa söyliyebilirmisin

0959kedi

Nanitik
Üye
Reis biraz araştırdım bu theridiidae steatoda castanea türüne ait bana bununla ilgili bilgin varsa söyliyebilirmisin
Karnında S. castanea'nın çizgi deseninden olmadığı için S. castanea olduğunu düşünmüyorum. Fotoğrafta az belli olsa da dörtgen şekiller olduğu için Steatoda triangulosa olması daha muhtemel. Tür ayrımı için hazırladığım "Türkiye'deki Steatoda cinsi örümcekler" konusuna bakabilirsiniz: https://karincaciftligim.com/threads/turkiyedeki-steatoda-cinsi-orumcekler.16177/

S. triangulosa da olsa S. castanea da olsa şu bilgi aynı: Genelde ısırmaz ve zehri tehlikeli değil.

@Ares siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:

0959kedi

Nanitik
Üye
karadul familyasından bir türe benziyor %80 %90 karadul familyasından dikkatlı olun zehirli olabilir.
"Karadul familyası" dediğiniz familya zaten 2 kişinin de söylediği Theridiidae familyası. Zehri tehlikeli olmayan "Yalancı Karadul" cinsinden (cins Steatoda).

Evet karadulların (cins Latrodectus) zehri tehlikeli olabilmektedir lakin bu o famiyadaki her örümceğin tehlikeli olduğu anlamına gelmemektedir. Theridiidae familyasında 129 cins ve 2571 tür, Türkiye'den kaydedilen 33 cins ve 100+ tür bulunur.