Türü nedir? Kraliçe mıdır?

IBuraky

Yumurta
Üye
Camponotus cinsi, Tanaemyrmex tür grubundan bir kraliçe. Camponotus Sanctus ve Camponotus Oasium olması türkiyedeki yoğunluğu nedeniyle muhtemel.

Tahmin değil tür tespiti istiyorlar! Yeni başladığınızda tür tespiti konularına katılmak zorunda değilsiniz. konuları takip ederek kendinizi geliştirebilirsiniz.
Ligniperda'nın bunlarla uzaktan yakından alakası bile yok, hiç çoktan internetten bir baksaydınız fotoğraflarına.
IMG_20240420_195348.jpg
Şöyle bir karşılaştırma yapmıştım tamamen sallamadım yani ama yinede özür dilerim tür tahminlerimi kendime saklayacağım bundan sonra.

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
Ekli dosyayı görüntüle 34863
Şöyle bir karşılaştırma yapmıştım tamamen sallamadım yani ama yinede özür dilerim tür tahminlerimi kendime saklayacağım bundan sonra.
Bu karşılaştırmayı yaptığınızı yeni olduğunuza ve bahsi geçen iki karıncadan birini beslememenize bağlıyorum. Ligniperda yoğun ışık altında bu şekilde gözükür ve kırmızı tonlarındadır, üstteki kraliçe az ışık ve magenta bir alanda kaldığı gibi gözüküyor ama aslında turuncu tonlarında. İşçilerin zaten yakından uzaktan alakası yok...

Normal ışık vs Yoğun ışık C.Ligniperda

Ekrana Alıntısı.PNG

Ekleme olarak hobiye başladığım beri bir kişi bile Türkiyede C.Ligniperda bulmadı. Bursada Uludağ'ın zirvesinde kayıtları olmasına rağmen ben arayıp da bulamadım.

egew14

Yumurta
Üye
Bu karşılaştırmayı yaptığınızı yeni olduğunuza ve bahsi geçen iki karıncadan birini beslememenize bağlıyorum. Ligniperda yoğun ışık altında bu şekilde gözükür ve kırmızı tonlarındadır, üstteki kraliçe az ışık ve magenta bir alanda kaldığı gibi gözüküyor ama aslında turuncu tonlarında. İşçilerin zaten yakından uzaktan alakası yok...

Ekli dosyayı görüntüle 34867

Ekleme olarak hobiye başladığım beri bir kişi bile Türkiyede C.Ligniperda bulmadı. Bursada Uludağ'ın zirvesinde kayıtları olmasına rağmen ben arayıp da bulamadım.
Dostüm öncelikle selam, burada kraliçenin soft ve yüksek ışıkta renk pigmentlerine hakim olmanla, az önce baktığım başlıkta kraliçenin ayağında mite benzeri birşey görücek kadar dikkatli ve bu kadar aktif olmanla senin bir hobici değil karınca olduğunu düşünmeye başladım:). Övgülere sığmayacak bir adamsın, bu hobiyede zaman ayırdığın belli. Aklıma birşey takıldığında ilk duraklarımdan olucaksın. İyi hobiler:)

ömerr

Pupa
Üye

Ekli dosyayı görüntüle 34867

Bende Bursa Uludağ'da formica ve tapinoma harici başka bir cins karıncaya rastlamadım. Bir dahakine yine gidersem ligniperda bulmaya çalışıcam.:)