Tür arası boyut farkı?

kylorenn2891

Yumurta
Üye
Bundan tam 17 gün önce bulduğum 2 kraliçemin messor sp. Olduğunu düşünüyorum ve ben de zaten internettekiler ile karşılaştırdığımda öyleydi fakat bundan 1 hafta önce 3 adet daha buldum (ilk bulduğum 2 taneden biri ve yeni bulduğum 3 taneden birini daha kız arkadaşıma verdim) yani bende şuanda 3 adet messor olduğunu düşündüğüm hepsi de yumurtalı toplamda 3 kraliçe var fakat 17 gün önce bulduğum kraliçe geçen hafta bulduklarımın yarısı kadar, daha doğrusu abdomeni yeni bulduklarımın yarısı kadar ve vücut oranı çok farketmese de daha küçük. İki tür arasında bu kadar fark olabilir mi? Olabilirse hiç fotoğraf çekmek için açmayacağım. Kontrol edilmesi gerektiğini düşünüyorsanız yan yana tüpleri çekip atabilirim. Küçük olanın daha önce çektiğim yumurtalı fotoğrafını yükledim.

Ekli dosyalar

• IMG_20220405_200156.jpg
    IMG_20220405_200156.jpg
    80.6 KB · Görüntüleme: 29

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Küçük olanlar çok büyük ihtimal messor orientalis dir

Messor orientalis lerde multiqueen deneyebilirsiniz messorların multiqueene en yatkın türlerinden biri diyebilirim iyi hobiler.

ramix

Larva
Üye

Messor orientalis lerde multiqueen deneyebilirsiniz messorların multiqueene en yatkın türlerinden biri diyebilirim iyi hobiler.
Bu bilgiye çok güvenme dostum karıncaların ölebilir denersen, messor cinsinin bir sürü farklı türü var kraliçeleri birbirine benzer işçiler arasındaki farklardan tür tespiti bile zor bi tür bende de var farklı boyutta olan messor kraliçesi olur böyle şeyler iyi hobiler

kylorenn2891

Yumurta
Üye
Bu bilgiye çok güvenme dostum karıncaların ölebilir denersen, messor cinsinin bir sürü farklı türü var kraliçeleri birbirine benzer işçiler arasındaki farklardan tür tespiti bile zor bi tür bende de var farklı boyutta olan messor kraliçesi olur böyle şeyler iyi hobiler
Multiqueen aklımdan bile geçmemişti zaten sadece bu kadar bariz fark olması normal mi diye sormuştum

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Multiqueen aklımdan bile geçmemişti zaten sadece bu kadar bariz fark olması normal mi diye sormuştum

Genelde structor ların yarısı boyda oluyor orientalis ler ben sadece bilgi verdim uygulamak veya uygulamamak size kalmış

Zafer Murat

Minör
Üye

Bence artık her kraliçeye orientalis demeyi bırakmalısınız ve insanları multiqueen'e sürüklemeyi bırakmalısınız türkiye de 20 den fazla messor türü var.

Argentavis

Kraliçe
Moderatör
Yardımsever
Üye
Bence artık her kraliçeye orientalis demeyi bırakmalısınız ve insanları multiqueen'e sürüklemeyi bırakmalısınız türkiye de 20 den fazla messor türü var.
@Barkın Yanlış hatırlamıyorsam Camponotuslarla ilgili bilgi verirken de bunu yaptığınızı gördüm ben de. Türkiye'de bulunan türlere şu konudan ulaşabilirsiniz. Bir bakmanızı öneririm.
'Türkiye'de Kayda Alınmış Karınca Türleri' https://karincaciftligim.com/threads/turkiyede-kayda-alinmis-karinca-turleri.3180/

Son düzenleme: