Tüp ve ortam sıcaklığı

Fuzuli

Yumurta
Üye
Merhaba arkadaşlar. Bir hafta önce yurt odamdan eve taşınırken duvar köşesinde bir karınca gördüm. İşçilere oranla büyük toraxıda dişçiye benziyordu. Şansımı denemek adına ne olduğunu tam çözmeden (acelem vardı) tüpe aldım. Bugün valizimi çıkarttığımda tüp içinde 4 5 adet umufak yumurta gördüm. Rehberi ve videoları izledim ama hatırlayamadığım şeyler var. Tüp kırmızı şeffaf dosyaya sarılı ama yinede gürültüden etkilenirler mi?
Sıcaklığı nasıl sağlarımoda sıcaklığı yeterli olur mu? gibi soruları merak ediyorum, bir de az önce inceledim ama fotoğrafının çekilip tür sorgusunda atmam için bir daha açayım mı ne sıklıkla kontrol edeyim?

BOYIGARM

Yumurta
Üye
Aşırı yüksek seslerden etkilenebilirler ama normal bir ortamda sıkıntı olmaz.
Mevsim yaz olduğu için bazı türler hariç çoğu tür için oda sıcaklığı yeterli olacaktır.
Fotoyu bu göderiye cevap olarak atabilirsin.
Fazla strese sokmamak için 5 günde bir yada haftada bir kontrol edebilirsin.

Fuzuli

Yumurta
Üye
Aşırı yüksek seslerden etkilenebilirler ama normal bir ortamda sıkıntı olmaz.
Mevsim yaz olduğu için bazı türler hariç çoğu tür için oda sıcaklığı yeterli olacaktır.
Fotoyu bu göderiye cevap olarak atabilirsin.
Fazla strese sokmamak için 5 günde bir yada haftada bir kontrol edebilirsin.
Su içebiliyormu diye baloncuk aradım ama bulamadım, herhalde 5 gün sonra biraz pamuğu suya yaklaştırırım, hem bu sürede işçi çıkarsa kürdan ucu kadar şekerli su takviyesi yapabilirim. İnşallah yaşar ve koloni kurar, hobiyi araştırmaya 3 ay önce başladım hala bulamamıştım. Bahçemiz var oradan haziran sonuna kadar 2 tane messor daha incelemeye almak istiyorum.

BOYIGARM

Yumurta
Üye
Pamuk eğer biraz bile nemliyse su alabiliyordur. Ayrıca haziran ayında messor bulma olasılığınız çok düşük messor değilde tetramorium caespitum veya cataglyphis nodus bulma ihtimaliniz daha yüksek..

Fuzuli

Yumurta
Üye
Pamuk eğer biraz bile nemliyse su alabiliyordur. Ayrıca haziran ayında messor bulma olasılığınız çok düşük messor değilde tetramorium caespitum veya cataglyphis nodus bulma ihtimaliniz daha yüksek..
ya açıkçası tarlamızda 2 ay önce çok fazla çiftleşen karınca vardı ama vaktim yoktu şu an yağmur yağıp duruyor ve güneş çıkıyor ardından. Bahçede 2 3 farklı karınca türü var türünü bilmediğim. Onlar bir daha çiftleşir mi?

BOYIGARM

Yumurta
Üye
ya açıkçası tarlamızda 2 ay önce çok fazla çiftleşen karınca vardı ama vaktim yoktu şu an yağmur yağıp duruyor ve güneş çıkıyor ardından. Bahçede 2 3 farklı karınca türü var türünü bilmediğim. Onlar bir daha çiftleşir mi?
Dediğim gibi her karıncanın uçuş dönemi vardır mesoorlar genellikle Nisan mayıs ve eylül aylarında uçuş gerçekleştiriler...
Ama diğer türlerden bulabilirsin haziranda.