Tüp mü formikaryum mu?

drusus

Nanitik
Üye
Bir sorudan çok hangisinin genel olarak kullanıldığını merak ettiğim için sormak istiyorum, kolonilerinizi sadece 3'lü 5'li çoğaltıcılar-hortumlarla tüplere bağlayarak bakmayı mı tercih ediyorsunuz yoksa ytong vb formikaryumları mı seçiyorsunuz? İkisini de yapan çok insanla karşılaştığım için tecrübeli kişilerden görüşler almayı isterim açıkçası 🙃

Argentavis

Kraliçe
Moderatör
Yardımsever
Üye
Şahsen henüz ikisini de deneyimle fırsatım olmadı. Hobiye bir türlü başlangıç yapamadım. Sadece araştırıyorum şu an için. 😄

Test tüpü en iyi seçenek olarak görünüyor. Görsel anlamda formikaryum kadar memnun etmeyebilir ama formikaryum kullanacaksanız da mite ve nem konularında dikkat etmeniz gerekiyor. Test tüpünde nem ile ilgili endişelenmeye gerek kalmıyor (kurulumunu düzgün yaparsanız). Ben de başladığım zaman bir süre test tüplerini birleştirerek kullanmayı düşünüyorum.

drusus

Nanitik
Üye
Şahsen henüz ikisini de deneyimle fırsatım olmadı. Hobiye bir türlü başlangıç yapamadım. Sadece araştırıyorum şu an için. 😄

Test tüpü en iyi seçenek olarak görünüyor. Görsel anlamda formikaryum kadar memnun etmeyebilir ama formikaryum kullanacaksanız da mite ve nem konularında dikkat etmeniz gerekiyor. Test tüpünde nem ile ilgili endişelenmeye gerek kalmıyor (kurulumunu düzgün yaparsanız). Ben de başladığım zaman bir süre test tüplerini birleştirerek kullanmayı düşünüyorum.
Araştırma konusunda ben de benzer bir durumda sayılırım :D. İlk kolonim olacağı için açıkçası küf ve özellikle mite gibi mevzulardan tecrübesizliğime vurarak tırsıyorum yalan yok. O yüzden koloniyi tüp bağlantılarıyla büyütmek gözüme daha risksiz geliyor ancak danışmakta her zaman fayda vardır. :) Cevabınız için teşekkür ederim ayrıca.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Test tüpü çoğaltma yöntemi çok daha iyi bir seçenek. Transfer sıkıntısını ortadan kaldırıyor, pratik.

İgnifer

Nanitik
Üye
ben normalde test tüpünde bakıyordum fakat bu sezon kraliçeden itibaren formikaryumlarda bakıcam daha temiz rahat olacağını düşünüyorum

Taylan

Yumurta
Üye
Test tüpü kullanımı kolaylık sağlar y bağlantı aparatları veya piyasada satılan çoğaltıcıları kullanarak koloni büyüdükçe tüp ekleyebilirsiniz.

Squidward

Yumurta
Üye
Görsel bir beklentin yoksa kesinlikle tüp derim.
İyi forumlar.

scragga

Yumurta
Üye
Başlangıçta test tüpü fazlası ile işini görecektir. Ancak biraz koloni büyüdüğünde seyretmesi daha zevkli olsun istersen formicarium tavsiyemdir.

Moderatör tarafında düzenlendi: