Transfer sıkıntısından öleceğim

SadAntComando

Yumurta
Üye
10-15 işçili formica rufibarbis kolonim asla transfer olmuyor ışığa duyarlı oldu hayvanlar 0 su var ve tüp fazla büyük kaldı anlamadım gitti çok sıkıntılı bir durumdayım önerisi olan varsa lütfen yazsın... Burayı herşey basar tüp leş gibi ama geçmiyorlar ölmesinler diye Manuel yapim desem cins formica... Yumurtalar susuzluktan öldü... Anlamadım gitti bari kraliçe yi kurtarayım.

Ömerke

Larva
Üye
10-15 işçili formica rufibarbis kolonim asla transfer olmuyor ışığa duyarlı oldu hayvanlar 0 su var ve tüp fazla büyük kaldı anlamadım gitti çok sıkıntılı bir durumdayım önerisi olan varsa lütfen yazsın... Burayı herşey basar tüp leş gibi ama geçmiyorlar ölmesinler diye Manuel yapim desem cins formica... Yumurtalar susuzluktan öldü... Anlamadım gitti bari kraliçe yi kurtarayım.
Tüpleri bağla sallayarak transfer et anlattığına göre daha kötü olucak gibi transfer etmessen ben formica dahil tüm türlere öyle yapıyorum bir şey olmadı çok genede transferden sonra biraz sakin bırak bi iki gün felan

el4nce

Koloni
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Malesef bu durum için yapılabilecek bir şey yok :( Bazı karıncalar oldukça inatçı olabilmekteler. Bazı karıncalar 1 haftaya kadar bile transfer olmazlar. Bu durumda manuel yapmaktan başka çare gelmiyor aklıma.

SadAntComando

Yumurta
Üye
Tüpleri bağla sallayarak transfer et anlattığına göre daha kötü olucak gibi transfer etmessen ben formica dahil tüm türlere öyle yapıyorum bir şey olmadı çok genede transferden sonra biraz sakin bırak bi iki gün felan
Outworld bağlı ve tüplerin boyutları farklı oturmuyor direk tüm koloniyi outworld e döksem iş yapar mı?

SadAntComando

Yumurta
Üye
Malesef bu durum için yapılabilecek bir şey yok :( Bazı karıncalar oldukça inatçı olabilmekteler. Bazı karıncalar 1 haftaya kadar bile transfer olmazlar. Bu durumda manuel yapmaktan başka çare gelmiyor aklıma.
Outworld bağlı ve tüplerin boyutları farklı oturmuyor direk tüm koloniyi outworld e döksem iş yapar mı?

NOVAS34

Yumurta
Üye
Bende de aynı problem olmustu kaba kolonili test tüpünü full ışık altında bırakıp yanına yeni test tüpü koydum koloninin olduğu tüpde nem olmadığından mecburiyetten gecmek zorunda kaldılar.koloni geçmediği için beslemeleri bos etrafı kapalı tüpün içine koyarak yaptım birkaç gün sonra geçiş yaptılar.

el4nce

Koloni
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Bütün koloniyi outworld'e dökmeniz yüksek ihtimalle faydalı olmayacaktır. Kraliçenin aşırı streslenmesine ve aynı zamanda tüpü bulamamasına neden olabilir. Bu durumda yapmanız gereken şudur: bir tane hortum benzeri bir şey bulabilirsiniz. Bu hortumu boyutları farklı tüplere bağlamalısınız. En sağlıklı yöntemin bu olduğuna inanıyorum.

NOVAS34

Yumurta
Üye
Valla ben hiç formica dökmedim outworlde fakat camponotus lateralis kolonim vardı (campolar da stresli olduğu için onlardan örnek veriyorum) hep dökerek transfer ettim direk buluyorlar yollarını
Çok fazla tecrübem yok ama zamanında lasius niger kolonime outworlde dökerek transfer denemiştim yine test tüpü değistirmiyolar diye ama koloni aşırı strese girdi ve maalesef koloniyi kaybettim.

Ömerke

Larva
Üye
Çok fazla tecrübem yok ama zamanında lasius niger kolonime outworlde dökerek transfer denemiştim yine test tüpü değistirmiyolar diye ama koloni aşırı strese girdi ve maalesef koloniyi kaybettim.
Şu stresten koloni kaybetme olayını nedense ben çok yaşamıyorum çok tecrübem yokken de stresli türlere bakmıştım Max 3 koloni gitmiştir stresten benim ama herkes stresten muzdarip ben çok ballıyım sanırım o konuda

NOVAS34

Yumurta
Üye
Şu stresten koloni kaybetme olayını nedense ben çok yaşamıyorum çok tecrübem yokken de stresli türlere bakmıştım Max 3 koloni gitmiştir stresten benim ama herkes stresten muzdarip ben çok ballıyım sanırım o konuda
:) valla ben 3-4 koloniyi stresden ya kabettim yada kaybetmenin kıyısına kadar geldim

cendsel

Pupa
Üye
Formica beslemiş biri olarak çok çok sabir etmen lazim , benimkilerin transfer olması 3 hafta sürmüştü , tavsiyem outworlda kolonini koy içeriye de yeni test tüpünü yada formikaryumu bağla , yeni alana geçesiye kadar bırak dursunlar öyle :)
-cendsel

cendsel

Pupa
Üye
Benim en azılı düşmanım mite benim bugüne kadar baktığım kolonilerin yarısı mitea kurban gitmiştir sanırım ben çok sık temizlik yapamıyorum
Benim de ilk kolonilerim mitea kurban gitti , bir kere mite bastıktan sonra kurtulması çok zor.
Mite basmadan hijyene dikkat etmek lazım.
-cendsel