Transfer etmelimiyim ?

DanqeR

Larva
Üye
Selamlar Messor sp. kraliçesinin bulunduğu tüpteki pamuğun çok kirlendiğini farkettim ve su bayağı az transfer edeyimmi yoksa birazdaha gider mi ?
IMG_20230412_174815.jpg

eneeess

Pupa
Üye
Yumurtası yoksa etmeyi deneyebilirsin

EArslan

Minör
Üye
Yumurtalı kraliçe transferi zor oluyor, işçi olsa daha kolay ama sadece kraliçe varsa yumurtalarla zor oluyor. Ben daha önce denedim ama yumurtaların neredeyse hepsini ezdim. Çok hassas davranmak gerekiyor. Yapabileceğine güveniyorsan dene ama çok zor.

DanqeR

Larva
Üye
Yumurtalı kraliçe transferi zor oluyor, işçi olsa daha kolay ama sadece kraliçe varsa yumurtalarla zor oluyor. Ben daha önce denedim ama yumurtaların neredeyse hepsini ezdim. Çok hassas davranmak gerekiyor. Yapabileceğine güveniyorsan dene ama çok zor.
Pamuğun kirliliği sorun yaratır mı ?

EArslan

Minör
Üye
Daha önce kalın kir tabakası oluşmuş ama koloni gayet sağlıklı olan koloniler gördüm ama zararı var mıdır bilmiyorum. Bence o kadar büyük bir sorun oluşturmaz.

DanqeR

Larva
Üye
Daha önce kalın kir tabakası oluşmuş ama koloni gayet sağlıklı olan koloniler gördüm ama zararı var mıdır bilmiyorum. Bence o kadar büyük bir sorun oluşturmaz.
Tamam.
Tüpün dibinde 1-1.5 cmlik su var zaten 20-23 derecede tuttuğum için çok buharlaşmıyor pamukda ıslak duruyor eğer su bitirse pamuğu bir süre ıslatırım bir şekilde, işçiler çıkıncada transfer ederim zaten.
Hepinize çok teşekkür ederim.

EArslan

Minör
Üye
Pamuk kurursa mecbur transfer gerekiyor. Islatmakla olmaz. O zaman kadar işçiler çıkar belki. Çıkmazsa başka bir pamuğu veya kulak çöpünün ucunu ıslatıp tüpün ortasına bir yere koyabilirsin.