Trakvaryum günlüğüm

Trakvaryum

Yumurta
Üye
Merhaba tüm hobi severler;

Günlüğümün ilk gününde bitkili akvaryumumun kurulum aşamasını,hangi malzemeleri kullandığımı fotoğraflı bir şekilde sizlerle paylaşacağım. İlk defa bitkili akvaryum kurmaya çalışıyorum yanlış eksik birşey varsa önerilerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

20230119_000136.jpg

İlk öncelikle zemin olarak 5-10 cm çapında lav kırığı ile başladım. Zemine uygulamadan önce 6-7 defa sudan geçirdikten sonra 3-4 cm kadar kalınlıkta serdim.

20230119_002545.jpg

Lav kırığının üstüne Vitasand pro-89 kum kullandım. 4-5 cm kalınlığa gelinceye kadar serdim.

20230119_002555.jpg
Toplam 7-8 cm kalınlığa ulaşınca bıraktım. Zemini hallettikten hemen sonra bitki ekimi için biraz ıslattım ve kumun tamamen oturuşmasını istedim.20230119_021658.jpg
Burda bitkilerin kuma ekimini yapmaya çalıştım elimden geldiğince. Zemin bitkisi olarak Sp.Japan kullandım umarım zemini istediğim gibi kaplar.

20230119_201913.jpg
Bitki ekimi tamamen bittikten ve suyu tamamen ekledikten sonra dış filtre bağlantısını yaptım. Isıtıcıyı 26 dereceye ayarlayıp akvaryumun sağ köşesine montaj yaptım. Bakteri kültürü tamamen oturduktan sonra balık eklemesi yapacağım. Lepistes ve kılıçkuyruk düşünüyorum şimdilik. Canlı konusunda başka ne tür önerirsiniz fikir verirseniz sevinirim.

Bitkili akvaryum konusunda çok bir tecrübem yok, sizlerin fotoğraflarda fark ettiği yanlış,hatalı bir durum varsa tüm tavsiyelerinize açığım. Günden güne gelişmelerden günlüğümde bahsedeceğim.

Tüm ekipmanlar;

- 100x50x40 akvaryum
- Aquarium regler-heizer 200W ısıtıcı
- Wolfmar specturum 36W ışık
- Tetra ex 600 dış filtre
- Lav kırığı zemin kumu ve vitasand pro-89 kum
- Sp.Japan zemin bitkisi 10 kök
- Hygrophila salicifolia bitkisi
- Lysimachia Nummularia bitkisi

Trakvaryum

Yumurta
Üye
Herkese merhabalar;

19.01.2023 kurduğum bitkili akvaryumumun bugün 5 günü ve sizlerle tekrar paylaşmak istedim.
5 Gün boyunca sistemi çalıştırdım alvaryumun bakteri olarak bir dengeye oturmasını bekledim. Bu 5 Gün içinde suda bir seslenme/bulanıklık meydana geldi.

20230120_200759.jpg

Geçmesi için filtrasyon sürecini bekledim azalma oldu fakat yinede tamamen bir netlik yok. Dip çekimi yaptıktan sonra tekrardan bir ekleme yapıcam filtrasyonu tekrar gözlemliycem değişiklik olmaz ise bakteri kültürü deniycem. Bu esnada tabi lepistes,moli ve kılıçkuyruk ekledim.
20230124_003349.jpg

Moli balığı ilk defa aldım bitkileri çok seven ve aynı zamanda bitkiylede beslenen bir türmüş. Tabi ben bunu biraz acı tecrübeyle fark ettim çünkü zemin bitkilerini ve sazları söktüler :) . Bitkiler ve akvaryum içindeki sistem tamı tamına oturmadan kesinlikle canlı eklemesi yapmamak gerekiyor. Şunuda fark ettim zemin bitkilerinde kum olarak Vitasand pro-89 verimli değil sanırım atına lav kırığı koymama nazaran tutunmadılar yada ben tam dibe ekemedim.

Düşüncelerinizi, önerilerinizi ve eğer bir noktada hata yapıyorsam söylerseniz sevinirim.

Trakvaryum part.3 te görüşmek üzere :)

Emperorofinsects

Larva
Üye
moliler ve japonlar hiç acımaz bitkilere :D akvaryumunuz çok güzel bitkiler büyüdükçe çok daha güzel görünecektir. suyun bulanıklılığını da dert etmeyin yeni kurulan akvaryumların tümünde yaşanır ve kısa sürede geçer. arka fon olarak siyah yapabilirsiniz balıklarınız çok daha renkli gözükür ve arkadaki kablolar da göze batmaz. bitki kökleri gibi dekoratif objeler ekleyebilirsiniz. dibindeki yemleri yemesi için çöpçü veya vatoz ekleyebilirsiniz tavsiyemdir. keyifli hobiler dilerim çok güzel bir başlangıç yapmışsınız.

Trakvaryum

Yumurta
Üye
moliler ve japonlar hiç acımaz bitkilere :D akvaryumunuz çok güzel bitkiler büyüdükçe çok daha güzel görünecektir. suyun bulanıklılığını da dert etmeyin yeni kurulan akvaryumların tümünde yaşanır ve kısa sürede geçer. arka fon olarak siyah yapabilirsiniz balıklarınız çok daha renkli gözükür ve arkadaki kablolar da göze batmaz. bitki kökleri gibi dekoratif objeler ekleyebilirsiniz. dibindeki yemleri yemesi için çöpçü veya vatoz ekleyebilirsiniz tavsiyemdir. keyifli hobiler dilerim çok güzel bir başlangıç yapmışsınız.
Düşünce ve öneriniz için çok teşekkür ediyorum. Moli beni baya şaşırttı bitkileri suyun üstünde görünce şok oldum :D vatoz 1 adet var onu eklemeyi unutmuşum fotoğraftada denk gelmemiş. Yati kökü düşünüyorum aslında daha doğal bir ortam ve görüntü yaratmak için. Arka fon konusunda size katılıyorum haklısınız daha güzel bir görüntü oluşması ve balıkların dikkat çekmesi için gerekli.

Sizlerede keyifli hobiler dilerim :)

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/2R0Ls
Akvaryum Moderasyon
Üye
Bulanıklık baya bir geçmiş gözüküyor, sevindim. Bitkileri ekerken kökleri ne ladar uzunluktaydı ya da kökleri var mıydı? Yeni dikilen bitkilerin tutunması biraz zaman alır normaldir. Eğer kökleri varsa ve 2cm'den uzunsa dikmeden önce kök budaması yapmanız gerekirdi. Aksi takdirde bitki çok daha zor tutunuyor, bilginiz olsun. Ayriyeten Lav kırığı kullansanız hem tutunmaları açısından hemde bakteri açısından daha iyi olurdu ama tabiki olmazsa olmaz değil. Son olarak her güncellemede yeni konu açmaktansa tek bir konu altında toplarsanız hem daha düzenli olur hem de forumda konu kalabalığı olmamış olur hocam. Onun dışında güzel bir kurulum olmuş, elinize sağlık.

Trakvaryum

Yumurta
Üye
Bulanıklık baya bir geçmiş gözüküyor, sevindim. Bitkileri ekerken kökleri ne ladar uzunluktaydı ya da kökleri var mıydı? Yeni dikilen bitkilerin tutunması biraz zaman alır normaldir. Eğer kökleri varsa ve 2cm'den uzunsa dikmeden önce kök budaması yapmanız gerekirdi. Aksi takdirde bitki çok daha zor tutunuyor, bilginiz olsun. Ayriyeten Lav kırığı kullansanız hem tutunmaları açısından hemde bakteri açısından daha iyi olurdu ama tabiki olmazsa olmaz değil. Son olarak her güncellemede yeni konu açmaktansa tek bir konu altında toplarsanız hem daha düzenli olur hem de forumda konu kalabalığı olmamış olur hocam. Onun dışında güzel bir kurulum olmuş, elinize sağlık.

Dediğiniz gibi 6 güne yakın bekledim ve bulanıklıkta azalma oldu fakat tamı tamına gitmedi. Bakteri kültürü ekliycektim eklemeden önce balıkları kendi suları ile birlikte döktüğüm için vaz geçtim zaten haftalık temizliğini yapıp su takviyesi yapıcam sonrasında tekrar bakıcaz bakalım :) . Bazı Bitkilerin kökleri vardı bazısının yoktu kökü olanları biraz budama yaptım ama ne denli doğru yaptım bilmiyorum. Lav kırığı zemine kullandım üstüne Vitasand pro-89 ekledim ama Sp.Japan lar tutunmadı çıkarmak zorunda kaldım, Vitasand kumdan dolayımı diye düşündüm ama bilemiyorum. Şuan ki mevcut Bitkilerde sıkıntı yok gibi.

Konu açma konusunda haklısınız bu konu adı altında günlüğüme devam edicem. Öneri ve düşünceleriniz için teşekkür ederim :)

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/2R0Ls
Akvaryum Moderasyon
Üye
Keşke kendi sularıyla eklemeseydiniz, pek sağlıklı değil. Onun dışında problem yok. Rica ederim, iyi günler.

Trakvaryum

Yumurta
Üye
Trakvaryumdan herkese merhaba :)

2 gün sonra sizlerle tekrardan akvaryum durumunu paylaşmak istedim. Alvaryumu kurduğumdan bu yana tam 7 gün geçti. Sis ve buğ sorunu vardı ama günden güne baya bi değişiklik oldu.

20230120_200759.jpg
Bu fotoğraf 6 gün önceki durumu.

20230126_183357.jpg

Şuan ki durumuda bu şekilde. Gerçekten iyi bir düzelme gerçekleştirdi her hangi bi bitki kültürüne gerek kalmadı. Yeni akvaryum kurucak olan arkadaşlarada hem bir örnek olarak kalsın, niye bu şekilde sis/buğu oldu diye sıkıntı yapmasınlar. Filtrasyon sürecini beklesinler.
Şuan gayet herşey istediğim gibi gidiyo ilerleyen süreçlerde dahada iyi olucak. Yati kökü mos eklemeyi düşünüyorum.

Tabi ki formda yardımcı olan dostlarıma hobi severlerede çok teşekkür ederim. İlgi ve alakanız için :)

Trakvaryumdan hobiye tam gaz devam :)

Trakvaryum

Yumurta
Üye
Güncelleme 04.02.2023

Herkese tekrardan merhabalar;

8 gün sonunda yine sizlerle akvaryumun son durumu paylaşmak istedim.

06A96A4A-CFB1-48E3-818A-2E054DFC604A.jpeg
8 gün önce haftalık su değişimini yaptım. Her hangi bi sıkıntı yok şunlık bitkilerin gelişiminde yavaşta olda bir gelişme var bu beni çok mutlu etti. Fakat şöyle bir şey var bitkiler gövdelerinden de hafif kök salmaya başladı fotoğraftada görüyosunuzdur umarım. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor budamayı düşünüyorum.
0B3ABC9B-7697-4294-8AAE-F8D8725B2E45.jpeg
CO2 vermiyorum. Bitkilerinde biraz daha canlanmasını istiyorum bunun için öneriniz nedir. Gübreleme yapmayı düşünüyorum.
Bugün tekrar haftalık dip çekimini su değişimini yapıcam.
Son zamanda erkek kılıçbalığında da sakinlik fark ettim sürekli dipte bitkilern arasında nitrit zehirlenmesinden şüphelendim ama son su değişimden sonra biraz daha düzelme var.

Trakvaryumda son durum bu şekilde :)

Tüm hobi arkadaşlarıma sevgiler..

Trakvaryum

Yumurta
Üye
Güncelleme 20.02.2023

Herkese tekrardan merhaba;

Diğer paylaşımımdan 2 hafta sonra akvaryumda oluşan süreci sizlerle paylaşmak istedim.

Bugün aylık akvaryum temizliğimi yaptım. Dış filtre temizliğini ve su değişimini gerçekleştirdim.
F66F3BEB-B648-4B70-A8E8-C0292017DC63.jpeg
Dış filtre olarak Tetra 600 kullanıyorum gayet memnunum tavsiye ederim. Gerçekten hiç sesi yok ve fitrasyonu güzel yapıyor. Elyafım şuanda olmadığı için mevcut elyafı kullandım. Temizlerken bakteri açısından zarar görmemek adına kendi mevcut suyu ile temizliğini yaptım.
B92EA07C-AC2C-4E7E-9508-1A564E10BC19.jpeg
1 ayda oluşan pislik bu şekilde, gerçi 1 ay öncesinde sıfır bir elyaf değildi. Bir daha ki temizlikte mutlaka sıfır elyaf kullanıcam hatta her seferde sıfır elyaf kullanmak daha mantıklı geliyo. Gerçekten iyi filtre görevi görüyo.
image.jpg
Aynı zamanda zeminde yosunlaşma başladı. 1 aydır ilk defa yosunlaşma var haftada 1 su değişimi yapmama rağmen. Bunun sebebini fazla ışık vermek ve bitkilerin tam sağlıklı yetişmemesine bağlıyorum çünkü günde 8 saatten fazla ışık yanıyor ve kullandığım kum gerçekten bitkiler için hiç iyi bir verim vermedi. Eğer bitkili akvaryum kurucaksanız hagemden uzak durun. Vitasand marka pro-89 hagem kullanıyorum şuanda hiç iyi bir kum değil.
20386F9B-B600-49EF-8D24-50F242DF6DE3.jpeg
Bitki gelişmiyo değil gelişiyo ama düzgün bir biçimde olması gerektiği gibi gelişemediğini düşünüyorum,kum bitkinin ihtiyaç duyduğu besini karşılayamıyo ve kökleri dışarıdan salmaya başladı. Bir daha ki süreçte zemini komple değiştiricem dere kumu kullanıcam. Şuan bitkiler için CO2 veya gübre kullanmıyorum ve bununda yetersiz kaldığını düşünüyorum. Mayalı sistem yapmak istiyorum.Bitkinin gelişimi açısından aydınlatmada önemli tabi ki şuan ki ışığın bu konuda yetersiz olduğunu düşünüyorum ama aynı zamanda zeminde yosunlaşma olduğu içinde kafam aydınlatma konusunda baya karıştı açıkçası.

image.jpg
Bu süreç boyunca lapisteslerden 1 tane dişi yavruladı. Gebeliği fark etmeme rağmen yavruluk alma konusunda geç kaldım ve 1 tane yavruyu kurtara bildim.🙂

Trakvaryum günlüğümden şimdilik bu kadar. Görüş ve önerilerinizi, bilgilendirmelerinizi bekliyorum.

Bir sonraki günlüğümde görüşmek üzere;

Sevgilerle…