Tetramorium Caespitum Bakım Rehberi

Tetramorium Caespitum​

Alt familya: Myrmicinae | Tür grubu: Tetramorium caespitum grubu

Bölge : Tüm Avrupa bölgesinde yaygın bir tür.
Bakım Seviyesi
Claustral
Koloni
Multi Queen
Asker
Major
Uçuş
Kış Uykusu

A Sınıf​
Olumlu​
10.000+​
Monogoni - TK​
Olumsuz​
Olumsuz​
Haziran-Ağustos​
2-3 ay​

* Claustral nedir? : İlk işçiye kadar beslenmeye ihtiyaç duymama
* Bakım seviyesi nedir? : (A-Kolay, B-Orta, C-zor)
* Monogoni nedir?: Kolonide sadece tek kraliçe bulunabilir. Multiqueen yapmaya uygun değildir.
*TK : Tek Kraliçeli
*Monomorfik nedir? : Cinsin tek tip işçiye sahip olmasıdır.

Nem & Sıcaklık
Beslenme
Outworld - %30-%50 -18-28 °C
Formicarium - %50-%60 -21-24 °C​
Enerji: Şekerli Su, Tohum
Protein: Böcekler, Leşler​

Genel bilgilendirme: T. caespitum en yaygın Avrupa Tetramoirum türüdür. Yuva yaptığı yerler , çayırlar, meralar, fundalıklar, kurak veya yarı kurak otlaklar, üzüm bağları, nadas alanları, ovalık alanlar, yol bentleri, kaya yığınları, çakıl çukurları, nehir kıyıları ve aynı zamanda hafif çam ve meşe ormanları gibi ormanlık olmayan habitatlar, parklar, kaldırımlar ve yol kenarları gibi kentsel alanlardır.

T. caespitum, hepçil ve leş yiyicidir. Besin ayrımı yaptıkları çok nadir görülür. Bu sebeple bu türü beslemek çok kolaydır.

Stressiz cinslerin/türlerin neredeyse hepsinde görülen transfer zorluğu bu türde de görülmektedir. Bulundukları ortama çok kolay aşina olabildikleri için yaşadıkları alanda yaptığınız titreşim, aydınlatma gibi transfer sürecini tetikleyen seçenekler T. caespitum'u büyük ölçüde etkilemiyor ve bu transferlerini bir hayli zorlaştırıyor.

-Çok kolay ve hızlı üreyen bir türdür. İyi besin takviyesi yaptığınız takdirde çok kısa sürede koloniniz iyi bir sayıya ulaşabilir.

-T. caespitum, claustraldir. İlk işçiye kadar besleme ihtiyacı duymaz.

-Bu türde polijini(çoklu kraliçe) davranışının genellikle olumsuz sonuç yarattığı görülür. Bu sebeple multi queen denemenizi tavsiye etmem.

-Monomorfik bir türdür. İşçiler tek kasttan oluşmaktadır. Bu da demek oluyor ki major, süper major, üretimi görülmez.

-İşçilerin boyutu yaklaşık 3.25mm, kraliçenin boyutu ise 8mm kadardır. Küçük bir tür olduğu için formikaryumunuzun iyi yapılmış olması önemli. En ufak yerden kaçabilirler. Ytong formikaryumları zamanla aşındırabilirler.

-T. caespitum, koloninizi kış uykusuna yatırmalısınız. Sonbaharın sonlarına doğru, çok soğuk olmamak kaydı ile uçuş sezonuna kadar kış uykusuna yatabilir. (2-3 ay)

-Kraliçe yumurtladıktan yaklaşık 1-1.5 ay sonra ilk işçileri doğar.

Yayılım : https://antmaps.org/?mode=species&species=Tetramorium.caespitum

1658782772251.png

Ekli dosyalar

• 123.jpg
    123.jpg
    20.8 KB · Görüntüleme: 33
  • 1234.jpg
    1234.jpg
    52.1 KB · Görüntüleme: 33
Moderatör tarafında düzenlendi:

hasany

Süper Koloni