Teraryumdaki Karıncalar

Vedad

Nanitik
Üye
Selamlar, birkaç hafta önce bir kavanoza teraryum kurmuştum. Bugün baktığımda içinde onlaca karınca gördüm. İçinde kraliçe olması bir ihtimal lakin olmaması haline bu karıncalar maksimum kaç gün yaşar? Ayrıca şaşkınım çünkü eğer 'yosun' yemedilerse beslenebilecekleri bir besin olmadan yaşıyorlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

EArslan

Minör
Üye
Üstü açıksa yuva yapmak için gelmiş olabilirler. Yosun, toprak v.b ile gelebileceklerini düşünmüyorum. Öyle olmuş olsaydı kurarken farkederdiniz herhalde.

Vedad

Nanitik
Üye
Üstü açıksa yuva yapmak için gelmiş olabilirler. Yosun, toprak v.b ile gelebileceklerini düşünmüyorum. Öyle olmuş olsaydı kurarken farkederdiniz herhalde.
Kapalı sistem teraryum yani üstü başından beri kapalı.

Begonza

Media
Üye
Toprağı dışarıdan aldıysan belki kraliçe ile gelip oluşan minik sineklerle beslenmiş olabilir mi ?

EArslan

Minör
Üye
Toprakla birlikte gelmiş olabilirler belki diyecektim ama hazır kullanmışsınız. Hazır toprakta koloni olacağını sanmıyorum.

Başka bir şey gelmiyor aklıma. Belkide karınca değildirler. Fotoğraf ekleyebilir misiniz?

Vedad

Nanitik
Üye
Toprakla birlikte gelmiş olabilirler belki diyecektim ama hazır kullanmışsınız. Hazır toprakta koloni olacağını sanmıyorum.

Başka bir şey gelmiyor aklıma. Belkide karınca değildirler. Fotoğraf ekleyebilir misiniz?
Fotoğraf çekmeye gittiklerinde yuva yaptıklarını gördüm, girip girip çıkıyorlar. Ekteki fotoğrakfta antenlerini tokuşturuyorlardı. Toprak paketli toprak diye hazır dedim yani doğadan almadım.

Ekli dosyalar

• IMG_20230513_195745.jpg
    IMG_20230513_195745.jpg
    43.6 KB · Görüntüleme: 41

EArslan

Minör
Üye
Plagiolepis gibi küçük bir cinse benziyorlar. Yosunun altındaki topraktan gelmiş olabilirler. Başkada seçenek kalmıyor ( ışınlanmadılarsa ).

Vedad

Nanitik
Üye
Plagiolepis gibi küçük bir cinse benziyorlar. Yosunun altındaki topraktan gelmiş olabilirler. Başkada seçenek kalmıyor ( ışınlanmadılarsa ).
Merak ettiğim bir şey daha var, bu karıncalar hala yaşıyorlar! yani yiyebilecekleri birşey de yok. Yaşamaya devam ediyorlar.
birde beyaz bitki köküne benzeyen bir canlı görüyorum sanırım bir tür solucan bunun hakkında bilginiz var mı?

MGTR

Yumurta
Üye
merak ettiğim bir şey daha var, bu karıncalar hala yaşıyorlar! yani yiyebilecekleri birşey de yok. Yaşamaya devam ediyorlar.
birde beyaz bitki köküne benzeyen bir canlı görüyorum sanırım bir tür solucan bunun hakkında bilginiz var mı?
Bioactive topraklarda bolca bulunur o tarz canlılardan efenim tahminen onlar ile besleniyor olabilirler ama bence tepesini açıp kraliçe ile koloniye başka bir kaba alın, derinlerde kraliçe olacağını tahmin ediyorum :) eğer tohum varsa oxyopomyrmex, messor, aphaenogaster gibi cinslere mensup karıncalar o tohumlar ile beslenebilirler

Vedad

Nanitik
Üye
Bioactive topraklarda bolca bulunur o tarz canlılardan efenim tahminen onlar ile besleniyor olabilirler ama bence tepesini açıp kraliçe ile koloniye başka bir kaba alın, derinlerde kraliçe olacağını tahmin ediyorum :) eğer tohum varsa oxyopomyrmex, messor, aphaenogaster gibi cinslere mensup karıncalar o tohumlar ile beslenebilirler
Zarar vermeden nasıl çıkartabilirim?

MGTR

Yumurta
Üye
zarar vermeden nasıl çıkartabilirim?
Sanırım toprağı dökmek gibi bir şansınız yoktur. Eğer yok ise toprağı çok kaldırmadan hafif eşeleyerek altına bakarsanız kraliçenin odasını bulunca onları aldıktan sonra işçileri tek tek cımbızla almanız yetecektir

Teodora

Yumurta
Üye
Ara sıra açıp un kurdu at bari al sana hazır vivarium içine biraz springtail ekrlersen bir sorun olmaz :D

Vedad

Nanitik
Üye
Sanırım toprağı dökmek gibi bir şansınız yoktur. Eğer yok ise toprağı çok kaldırmadan hafif eşeleyerek altına bakarsanız kraliçenin odasını bulunca onları aldıktan sonra işçileri tek tek cımbızla almanız yetecektir
ara sıra açıp un kurdu at bari al sana hazır vivarium içine biraz springtail ekrlersen bir sorun olmaz :D
Tamamdır teşekkür ederim cevaplar için.

Vedad

Nanitik
Üye
Döngü devam eder diye biliyorum yıllardır kapalı tutulan sistemler var.