Tecrübeli Arkadaşlara Sorular

BurakSarıkaya

Yumurta
Üye
Eskişehir'den selamlar büyük bir formikaryum sistemini eksiksiz kurdum. Türü belirledim Messorlar, geriye sadece kraliçe edinmek kaldı.

1- Messor kolonisini tüpleri paralel birbirinden ve her kraliçeyi ayrı tüpte olmak üzere fakat outworldleri aynı ortak alanlar aynı olmak kaydı ile 3 4 tane kraliçe ve koloniyi aynı anda büyütüp bakabilmek mümkün müdür? değilse siz ne önerirsiniz dostlarım.

2-Tohum ile yemleme işi tamam fakat bu Messor türüne illaki un kurdu vermem zorunlu ve hayati midir? un kurtları edindim düzenli temizliyorum pis kokuyorlar bu işten hazzetmedim yani bunun alternatif bir besini yokmudur? örnek veriyorum kıyma etli balık yemi gibi daha zahmetsiz pratik birşey? Kurt işi gerçekten çok zahmetli geliyor alternatif besinle besleyen oldu mu aranızda? siz ne önerirsiniz.

Teşekkür eder selamlarımı sunarım Burak

Emir1

Larva
Üye
Merhabalar, koloniler aynı outworlde olursa birbirleriyle kavga edeceklerdir.O yüzden farklı outworldlerde bakmanız gerekir.İkinci sorunuzla alakalı bir deneyimim yok ama forumda okuduklarıma göre yumurta beyazı veya kıyma deneyebilirsiniz.

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
Merhabalar, ilk sorunuzda değindiğiniz konuyu denemenizi tavsiye etmem. Kolonilerin geçinme ihtimalleri var, ama zor. Bazen doğada aynı tür kolonilerin birbirlerine saldırmadıkları görülebiliyor, ama yapay ortamda güzel sonuçlar vermeyebilir. Eğer illa ben farklı bir şeyler denemek istiyorum diyorsanız. O Outworlde paralel olarak bağladığınız test tüpü dizaynının içine aynı tür kraliçeleri salıp Multi Queen eşleştirmesi yapmayı deneyebilirsiniz. Direkt tüpe de koyabilirdiniz fakat, doğada kraliçeler uyuşup birbirlerini seçiyorlar, diğer şekilde ise rastgele oluyor. Yani sizin aslında farklı koloniler için yapmaya çalıştığınız düzeneği Multi Queen için kullanabilirsiniz. O düzenekte de, kraliçeler kendileri bir araya gelecek çünkü. Hiçbiri uyuşmayabilir, belli olmaz. Ama şunu da söyleyeyim; yapay ortamda genelde Messor Multi Queen denemeleri başarısız sonuçlanabiliyor. O yüzden ben onu denemenizi de tavsiye etmiyorum. Messor agresif bir cinstir zaten. Tek kraliçe, normal bir şekilde beslemenizden yanayım ben. En azından tecrübe kazanana kadar bu yönde ilerleyin. Diğer sorunuza gelirsek; Messor cinsini sadece tohumla yaşatabilirsiniz evet. Ama ek protein takviyesi yapmadığınızdan koloninizin gelişimi daha yavaş olacaktır. Alternatif olarak, kıyma, yumurta beyazı, çeşitli protein içerikli yemler deneyebilirsiniz. Fakat size, koloninizin bunları kesin kabul edeceğinin garantisini veremem. Un kurdu üretmeyi bırakmadan önce denemeler yapın. Besinleri verip, gözlemleyin yiyip yemediklerini. Kabul ettikleri besinler arasından, daha ıslak yapılı olanları tercih ederseniz kolay tüketirler. İyi hobiler.

Alper

Pupa
Üye
un kurdu neden kokuyor anlamadım. ben de besliyorum fakat yataklıkta koku hiç yok. 20 gündür aynı yataklık hala koku oluşmadı. oluşunca yataklığın zamanı gelmiş demektir. onu değişince zaten koku kalmaması gerekiyor

BurakSarıkaya

Yumurta
Üye
un kurdu neden kokuyor anlamadım. ben de besliyorum fakat yataklıkta koku hiç yok. 20 gündür aynı yataklık hala koku oluşmadı. oluşunca yataklığın zamanı gelmiş demektir. onu değişince zaten koku kalmaması gerekiyor
yeni mısır onu koydum ölüler vardı attım muhtemelen kurtların kendisi kokuyor artık kanaat getirdim kabını bile sıfır aldım koku takıntısı olan bir insanım anlam veremedim :)

Alper

Pupa
Üye
yeni mısır onu koydum ölüler vardı attım muhtemelen kurtların kendisi kokuyor artık kanaat getirdim kabını bile sıfır aldım koku takıntısı olan bir insanım anlam veremedim :)
benim kurtlar kokusuz olanından heralde. şansıma 😅

Emir1

Larva
Üye
Üstü kapalı ise koku sıkıntısı yaşıyor olabilirsiniz veya koyduğunuz sebzeyi, meyveyi vs. bir günden çok bekletiyorsanız olabilir.

seehachiko

Yumurta
Üye
Eskişehir'den selamlar büyük bir formikaryum sistemini eksiksiz kurdum. Türü belirledim Messorlar, geriye sadece kraliçe edinmek kaldı.

1- Messor kolonisini tüpleri paralel birbirinden ve her kraliçeyi ayrı tüpte olmak üzere fakat outworldleri aynı ortak alanlar aynı olmak kaydı ile 3 4 tane kraliçe ve koloniyi aynı anda büyütüp bakabilmek mümkün müdür? değilse siz ne önerirsiniz dostlarım.

2-Tohum ile yemleme işi tamam fakat bu Messor türüne illaki un kurdu vermem zorunlu ve hayati midir? un kurtları edindim düzenli temizliyorum pis kokuyorlar bu işten hazzetmedim yani bunun alternatif bir besini yokmudur? örnek veriyorum kıyma etli balık yemi gibi daha zahmetsiz pratik birşey? Kurt işi gerçekten çok zahmetli geliyor alternatif besinle besleyen oldu mu aranızda? siz ne önerirsiniz.

Teşekkür eder selamlarımı sunarım Burak
Kurtlar protein ve kolonin gelişim hızını arttırmak için idealdir yani kurt olmazsa ölmezler ama hızlı da gelişmezler.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Bahsettiğiniz yapı, oligogyne koloni yapısıdır. Özel bir durumdur ve pek sık rastlamayız. Bu yapının görüldüğü yalnızca formica cinsini biliyorum, farklı cinste görüldüğüne dair bir belgeye denk gelmedim.
Messorlarda multi denenmemesi taraftarlarından biriyim.