Tavukçu Koloni

Giray

Yumurta
Üye
Selamlar. İnternette izlediğim birçok videonun aksine davranan yaklaşık 20 işçili kolonim var neyle nasıl beslesem bilemiyorum. Sanırım lasius niger kolonim. Birçok besin denedim yumurta beyazı, kara sinek, un kurdu, şeftali vs. ama asla ilgilenmediler. İlk koyduğumda bir çıkıp bakıyorlar sonra hemen geri tüpe kaçıyorlar. Dışarda yemek olmadığı sürece asla tüpten çıkmıyorlar. Şekerli ve ballı suya da asla aldırış etmiyorlar. Ancak çiğ tavuğa saldırıyorlar birde tüplerinde su olmasına rağmen normal su koyduğumda içiyorlar. Tavuk 1 günde kuruyor ondan dolayı durmadan yeni küçük tavuk parçası koymam gerekiyor. Geçenlerde bir arı buldum onu ikiye ayırıp koydum onun arka kısmını aldılar götürdüler geri kalanını bıraktılar. Sizce benim kaç günde bir tavuk koymam lazım? Ne zaman tavuk koysam 6-7 işçi çıkıp yiyor. Durmadan tavukla beslesem bir sorun olur mu? Başka önerdiğiniz yemek var mı? Biraz uzun oldu kusura bakmayın.

Ekli dosyalar

• 1 (1).jpg
    1 (1).jpg
    35.9 KB · Görüntüleme: 28
  • 1 (2).jpg
    1 (2).jpg
    30.1 KB · Görüntüleme: 28
  • 1 (3).jpg
    1 (3).jpg
    38.7 KB · Görüntüleme: 28

efetrhan

Pupa
Üye
durmadan tavukla beslerseniz tavuktan sıkılırlar eskisi kadar ilgi göstermezler. sosis sucuk kıyma salam denenebilir. onun dışında kara sinek ve arı vermişsiniz dışardan böcek vermeyin. tavuktan bıktıklarında belki yumurta beyazı yerler alışkanlıkları değişir belli olmaz. ben buffalo kurdu veriyorum kolonilerim bayılıyor.

Giray

Yumurta
Üye
Peki kaç günde bir tavuk vs. vermeliyim? Birde tüpün dışında hiç gezmiyor olmaları normal mi?

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Selamlar. İnternette izlediğim birçok videonun aksine davranan yaklaşık 20 işçili kolonim var neyle nasıl beslesem bilemiyorum. Sanırım lasius niger kolonim. Birçok besin denedim yumurta beyazı, kara sinek, un kurdu, şeftali vs. ama asla ilgilenmediler. İlk koyduğumda bir çıkıp bakıyorlar sonra hemen geri tüpe kaçıyorlar. Dışarda yemek olmadığı sürece asla tüpten çıkmıyorlar. Şekerli ve ballı suya da asla aldırış etmiyorlar. Ancak çiğ tavuğa saldırıyorlar birde tüplerinde su olmasına rağmen normal su koyduğumda içiyorlar. Tavuk 1 günde kuruyor ondan dolayı durmadan yeni küçük tavuk parçası koymam gerekiyor. Geçenlerde bir arı buldum onu ikiye ayırıp koydum onun arka kısmını aldılar götürdüler geri kalanını bıraktılar. Sizce benim kaç günde bir tavuk koymam lazım? Ne zaman tavuk koysam 6-7 işçi çıkıp yiyor. Durmadan tavukla beslesem bir sorun olur mu? Başka önerdiğiniz yemek var mı? Biraz uzun oldu kusura bakmayın.
İşçilerin nanitik, yumurtaların başından fazla ayrılmazlar. Outworld bağlaman gereksiz olmuş. Çıkartıp 2. nesil işçilerin gelene kadar tüp kullanmalısın.

Giray

Yumurta
Üye
geçen hafta tüpe geri aldım outworld iptal edip. Bu seferde el birliği ile pamuktan kurtulup dışarı çıkmaya çalıştılar bende tekrar bağladım. tekrar iptal mi edeyim?

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Pamuğu sıkı koyarsan çıkamazlar, yumuşak koyarsan çıkarlar.

Giray

Yumurta
Üye
Pamuğu sıkı koyuyorum çıkamıyorlar zaten ama çıkmak için parça sökmeye çalışıyorlar durmadan. Bende çıkmak istiyorlar düşüncesiyle outworlde tekrar bağlamıştım.

Umudu

Pupa
Üye
Benim lasius kolonim de pamuğa saldırdığı için doğru düzgün besleme yapamıyordum, outworld bağladım bir sıkıntı yaşamadım. Bu seferde hava alması için olan outworld kapağındaki pamuğa saldırmaya başladılar. Bende outworlde pamuk attım, tüpe bir kısmını taşıdılar. Şuanda bir sıkıntı yok ama neden bu kadar pamuk istiyorlar anlamadım :) Pupaya dönüşmeleri için mi gerekiyor. Sanırım forumda bir yerde okumuştum ama biraz saçma geldi. Doğada nasıl sağlayacaklar bu ihtiyaçlarını o zaman.

ToxiTkAn

İşçi Karınca
Üye
Benim lasius kolonim de pamuğa saldırdığı için doğru düzgün besleme yapamıyordum, outworld bağladım bir sıkıntı yaşamadım. Bu seferde hava alması için olan outworld kapağındaki pamuğa saldırmaya başladılar. Bende outworlde pamuk attım, tüpe bir kısmını taşıdılar. Şuanda bir sıkıntı yok ama neden bu kadar pamuk istiyorlar anlamadım :) Pupaya dönüşmeleri için mi gerekiyor. Sanırım forumda bir yerde okumuştum ama biraz saçma geldi. Doğada nasıl sağlayacaklar bu ihtiyaçlarını o zaman.
Belki su pamuğu çok ıslaktır yeva nemi kendilerine göre ayarlamak için kullanıyorlardır başka bir şey aklıma gelmiyor genelde kum yada toprak kullanarak yaparlar bu davranışı

efetrhan

Pupa
Üye
doğada bazı kurumuş dalların içinde pamukumsu dokular olabiliyor o şekilde karşıladıklarını düşünüyorum ben. benim de aklıma takılan bir soruydu bu