Tarantulam kabuk attı mı emin değilim

Krestav

Yumurta
Üye
WhatsApp Görsel 2023-06-21 saat 22.58.47.jpgWhatsApp Görsel 2023-06-21 saat 22.58.47.jpg
Öncelikle herkese iyi akşamlar. Tarantulam L5 bir Murinus. 1-1.5 ay önce tarantulam yemek yemeyi bırakmıştı ve kabuk değiştireceğini düşünüyordum. Daha sonra gözlemlediğimde tüylerinin döküldüğünü ve kabuğunun renginin solduğunu gözlemledim ama pek ciddiye almamıştım kabuk değiştireceğini düşündüğüm için. 1 hafta önce baktığımda ise rengi tekrar parlaktı ve tüyleri yeniden çıkmıştı. Yani tarantula canlı kanlıydı. Acaba kabuk değiştirdimi diye baktım ama hiç bir kabuk izine rastlamadım. Toprağın içine kazdığı yuvaya da baktım ama kabuk göremedim. Bunun nedeni nedir sizce? Nemini düzgün ayarlamadığımı ya da strese soktuğumu söyleyecek arkadaşlar için söylüyorum: Her zamanki bakımından farklı hiç bir şey yapmadım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mantis_

Asker Karınca
Ekip
Deneyimli Hobici
Üye
Canlının tüyleri yeniden çıktı dediğiniz zamanda freshmolt olma ihtimali var. Canlıda bariz büyüme gözlemlediniz mi? Fotoğrafta kabuk atmış değil de kabuk öncesi gibi görünüyor fakat net bir şey söylemek yanlış. Kabuk attıysa kabuğunu parçalama durumu olabilir. Ek olarak bazen tarantulalar kabuk atacağı için değil de abdomeni dolu olduğundan kaynaklı sadece canı istemediği için yemez.

Krestav

Yumurta
Üye
Bariz bir büyüme göremedim maalesef. Freshmolt dediğiniz hayvanlarda tük dökümüne yol açan bir hastalık değilmiydi? Tam hatırlamıyorum

Mantis_

Asker Karınca
Ekip
Deneyimli Hobici
Üye
Freshmolt yeni kabuk atmış, taze kabuktan çıkmış anlamına gelen bir kullanım. Canlının renkleri parlak olur ve islak bir görünüme sahiptir, bir süre sonra kitin tabakası kurur ve canlı normal görünümüne kavuşur.