T.C Polisleri neden böyle?

MaviMessor

Larva
Üye
Sabah marketten eve dönerken 3 tane çocuk bi sokak köpeğinin boynuna paslı bi tasma takmış yanlarında çekiştire çekiştire gezdiriyorlardı sonrasında Çocukları tutup polis çağırdım, polis sanki yatağından kaldırılmış atanamamış öğretmen gibi beni azarladı sonrasında gittiler tabi ki hiçbirşey olmadı.
Neden polisler hep ters oluyor cidden başıma birşey gelse polisten yardım istemeye çekinirim Hem 2 saatte anca geliyorlar hem de insana, köpek muamelesi yapıyorlar.

Son düzenleme:

efe1320

Yumurta
Üye
direk ellerinden alsanız çaldılar derler böyle bişeyde ne yapılmalı cidden

phawula

İşçi Karınca
Üye
Bu olayın ilgilisi polis değil arkadaşım 153'ü arayabilirsin. Polis halkın emniyetini ve yerel alanlarda kanun ve düzeni sağlamaya hizmet eder. Nasıl ki İtfaiyeyi arayıp birinin kalbi durdu gelin demiyorsak, her işin kendine göre uzmanları var. Bulunduğun bölgedeki belediye yetkililerinden yardım alabilirsin.

Son düzenleme:

MaviMessor

Larva
Üye
Bu olayın ilgilisi polis değil arkadaşım 153'ü arayabilirsin. Polis halkın emniyetini ve yerel alanlarda kanun ve düzeni sağlamaya hizmet eder. Nasıl ki İtfaiyeyi arayıp birinin kalbi durdu gelin demiyorsak, her işin kendine göre uzmanları var. Bulunduğun bölgedeki belediye yetkililerinden yardım alabilirsin.
Belediye açsa bi, Sivas belediyesi uyuyor usta

kylorenn2891

Yumurta
Üye
"Çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların önüne geçmek, vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlılığını arttırarak bu mücadeleye paydaş etmek için HAYDİ adı altında bir mobil ihbar aplikasyonu oluşturulmuş ve 28Temmuz2020 tarihi itibariyle hizmete girmiştir.

...

HAYDİ Mobil uygulaması üzerinde oluşturulan ana ve ara yüzler aracılığıyla hem çevre ve doğa ile ilgili hem de hayvanları öldürme veya yaralama, sokağa atma, aç/susuz bırakma, kötü davranma, gücünü aşan yük yükleme, zararlı yiyecek içecek verme, hayvanların gürültüye neden olması, çevrenin kirletilmesi suretiyle hayvanın zarar görmesi, trafikte hayvana çarpıp yardım etmeme, işkence, eziyet, zarar verme, cinsel ilişkide bulunma, hayvanların cinsel içerikli yayınlarda kullanılması, bakımlarını ihmal etme, hayvanların dövüştürülmesi suretiyle kumar oynama/oynatma, tehlike arz eden hayvanları üretme, ülkeye sokma vb. adli veya idari işlem yapılmasını gerektiren konularda vatandaşlarımız tarafından kolluk kuvvetlerine anlık olarak ihbarda bulunabilecektir."

Kaynak; Emniyet Genel Müdürlüğü/EGM ( https://www.egm.gov.tr/haydi-polis )

Yorum: Konuyu açan arkadaşımız doğru olanı yapmış. Tek sorun yanlış yoldan ihbarda bulunmuş. Fakat burada suç yine arkadaşın değil, "HAYDİ" polisi gönderilmesi gerekiyordu, gönderilemiyorsa bile yine de gelen asayiş ekibinin çocukları bekletip yine "HAYDİ" polislerini bilgilendirmesi gerekiyor, bu benim şimdiye kadar ki bilgi birikimi ve akla mantığa uygunluk açısından değerlendirmem, yanlış bilgiler olabilir.

phawula

İşçi Karınca
Üye
uygulama, o seneler için köpeğe tecavüz vs gibi olaylar olduğundan tamamen PR amaçlı yapılmıştır. Öncelikli olarak ilgilenen kişiler bulunduğun bölgedeki belediye ekipleridir. Zaten uygulamayla ekip çağırmayı denediğinde seni belediyeye yönlendiriyor. Şu an çalışıyor mu o bile belli değil. Dostum burası isviçre değil ne yazık ki suç oranımız o kadar fazla ki bu tarz uygulamalar çok çabuk kullanımdan kalkıyor. Zaten hayvanlara ve doğaya çok değer vermeyen bir toplumda yaşıyoruz. Yaptığımız hobiyi suç teşkil ediyor olarak nitelendiriyorlar. Geçenler de adamın tekinin evine baskın yapıp bir kaç tane canlısı var diye gözaltına aldılar. Ama kadına ve hayvana şiddet gösterenler ceza almıyor ve salınıyor. Böyle bir memlekette ne yazık ki bu tarz uygulamalar sadece çıktığı dönemde şov amaçlı kullanılıyor. Öncelikli no 153. Eğer hayvana şiddet öldürme boyutunda ya da bu tarz birseyse bu zaten suç teşkil eder ve polisi arayabilirsiniz.